REKLAMA

Od 1 lipca samochody wykorzystywane do celów mieszanych z 50% odliczeniem VAT od paliwa

2015-06-29 09:25
publikacja
2015-06-29 09:25
ingimage

Do tej pory używanie firmowego auta także do celów prywatnych skutkowało brakiem możliwości odliczania VAT od wydatków ponoszonych na zakup paliwa. Ten zakaz częściowo przestanie obowiązywać od 1 lipca 2015 r.

Od 1 lipca samochody wykorzystywane do celów mieszanych z 50% odliczeniem VAT od paliwa
Od 1 lipca samochody wykorzystywane do celów mieszanych z 50% odliczeniem VAT od paliwa (ingimage)

Dotychczasowe zasady odliczania VAT od paliwa dla aut osobowych

W związku z nowelizacją przepisów jaka weszła w życie od 1 kwietnia 2014 r. podatnicy uzyskali możliwość odliczania 100% kwoty VAT od wydatków na paliwo w sytuacji, gdy auto osobowe przedsiębiorcy służy wyłącznie do celów związanych z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Z odliczania VAT od wydatków na paliwo nie mogli dotychczas korzystać przedsiębiorcy, którzy użytkowali pojazdy osobowe zarówno do celów prowadzonej działalności, jak i do celów prywatnych.

Wyjątek dotyczył jedynie samochodów, które wyglądają jak osobowe, ale z formalnego punktu widzenia kwalifikowane są jako ciężarowe (zgodnie z wpisem w dowodzie rejestracyjnym), jeżeli dopuszczalna ładowność pojazdu wynosi – w przypadku pojazdów o 3 lub więcej miejscach – co najmniej 500 kg. W takim przypadku już od 1 kwietnia 2014 r. podatnicy mogli odliczać 50% podatku VAT związanego z wydatkami na paliwo.

Co się zmieni od 1 lipca 2015 r.

Od 1 lipca przedsiębiorcy uzyskają prawo do odliczania 50% VAT od wydatków na paliwo, jeżeli posiadany przez nich samochód osobowy jest przynajmniej częściowo wykorzystywany w ramach działalności gospodarczej.

Zmiana ta jest bardzo korzystna dla przedsiębiorców i dotyczy szerokiego krętu podatników wykorzystujących pojazdu osobowe zarówno do celów prywatnych, jak i dla potrzeb prowadzonej działalności.

Co istotne, możliwość odliczania VAT w ramach limitu 50% nie jest obarczona dodatkowymi wymogami czy warunkami. W celu dokonania odliczania podatnik nie jest zobowiązany do prowadzenia dodatkowych ewidencji, czy składania oświadczeń w urzędzie skarbowym. Istotne jest jedynie, że posiadany przez podatnika pojazd, do którego nabywa paliwo, wykorzystywany jest przynajmniej częściowo w prowadzonej przez niego działalności.

Zakup paliwa w czerwcu a faktura z datą lipcową

Prawo do odliczenia 50% VAT nie będzie przysługiwać w sytuacji, gdy paliwo zostanie zatankowane 30 czerwca 2015 r., a przedsiębiorca otrzyma fakturę dokumentującą jego nabycie 1 lipca lub później.

Decydująca jest bowiem data dokonania dostawy paliwa. Nowe zasady, umożliwiające odliczanie 50% VAT od wydatków na paliwo, mają więc zastosowanie tylko w przypadku gdy paliwo zostało zakupione 1 lipca 2015 r. lub później.

Warto zażądać fakturę

W związku z możliwości zaliczania tego wydatku do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorcy co do zasady zakupują paliwo na fakturę.

Jeżeli jednak podatnik zatankuje paliwo 1 lipca i otrzyma jedynie paragon to w celu uzyskania prawa do odliczenia 50% VAT powinien wrócić na stację paliw i zażądać faktury. Ma na to aż trzy miesiące.

Numer rejestracyjny auta na fakturze

Obecnie przepisy nie wymagają umieszczania na fakturach numeru rejestracyjnego pojazdu, dla którego nabywane jest paliwo. Podawanie tej informacji na fakturze ułatwia jednak identyfikację tego wydatku zarówno dla potrzeb podatku dochodowego jako kosztu uzyskania przychodów, a także odliczenia podatku VAT. Faktury wskazujące na numer konkretnego pojazdu z pewnością będą budzić mniej wątpliwości ze strony fiskusa w przypadku ewentualnej kontroli. Systemy komputerowe koncernów paliwowych nadal przewidują możliwość umieszczania numeru rejestracyjnego na fakturze. Uzyskanie faktury z tą informacją nie sprawia więc praktycznych trudności. 

Michał Spychalski
Doradca podatkowy, menedżer w MDDP

Źródło:
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~Jaa
gdyby ktoś potrzebował dodatkowych informacji na ten temat to polecam również zajrzeć tutaj http://aty.pl/zakup-paliwa-a-odliczenie-podatku-vat-po-1-lipca-2015/
~Agnieszka
Zachęcam do poczytania na ten temat i wiele innych związanych z samochodami, odliczaniem podatku i wliczaniem w koszty paliwa do samochodów służbowych na Blogu Księgowego
http://winien-ma.blogspot.com/
~Jasiu
jak były kartki i mój ojciec miał dwie syreny to dostawał kartki na dwa numery rejestracyjne. Jak jechaliśmy nad morze to w lesie zmieniał numery aby dostać paliwo na stacji na kartki do drugiego samochodu. DZIĘKUJE rządzącym, że do tego wróciliśmy.

Ja na szczęście rozliczam moje paliwo na moją firmę w UK.
jak były kartki i mój ojciec miał dwie syreny to dostawał kartki na dwa numery rejestracyjne. Jak jechaliśmy nad morze to w lesie zmieniał numery aby dostać paliwo na stacji na kartki do drugiego samochodu. DZIĘKUJE rządzącym, że do tego wróciliśmy.

Ja na szczęście rozliczam moje paliwo na moją firmę w UK. Odpisuje całość jako koszty bez znaczenia czy jest to użytek prywatny czy służbowy, w moim biznesie, akurat każdy wyjazd prywatny da się podciągnąć pod służbowy ;)

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki