REKLAMA

Obrońcy Czarneckiego: Niech prokuratura zaprzestanie prób publicznego dyskredytowania naszego klienta

2021-04-11 18:23
publikacja
2021-04-11 18:23
Obrońcy Czarneckiego: Niech prokuratura zaprzestanie prób publicznego dyskredytowania naszego klienta
Obrońcy Czarneckiego: Niech prokuratura zaprzestanie prób publicznego dyskredytowania naszego klienta
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Obrońcy biznesmena Leszka Czarneckiego wezwali Prokuraturę Regionalną w Warszawie do respektowania orzeczeń sądów i zaprzestania "prób publicznego dyskredytowania" ich klienta. Chodzi o czwartkowe oświadczenie, w którym - zdaniem obrońców - pojawiły się "kłamliwe i oczerniające tezy".

Jak poinformowano w niedzielę, obrona oczekuje za nie przeprosin.

W czwartek Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił zażalenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie na decyzję sądu rejonowego, który nie uwzględnił wniosku o tymczasowe aresztowanie biznesmena Leszka Czarneckiego w związku z podejrzeniem jego udziału w tzw. aferze GetBack.

Prokuratura uznała to za "przejaw nieproporcjonalnie łagodnego potraktowania podejrzanego". Jej rzecznik prok. Marcin Saduś mówił m.in. o "braku woli stawiennictwa Czarneckiego przed sądem lub prokuraturą" oraz o tym, że "wobec błędnych decyzji sądu podejrzany w dalszym ciągu ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości". "Powyższą decyzję należy ocenić jako błędną w świetle ustaleń postępowania i negatywnie wpływającą na jego prawidłowy bieg" - napisano w oświadczeniu opublikowanym na stronie prokuratury.

Do tego stanowiska w niedzielę w mediach społecznościowych odnieśli się obrońcy Leszka Czarneckiego - adwokaci Jacek Dubois, Roman Giertych oraz Jakub Wende. Ich zdaniem, czwartkowe oświadczenie prokuratury jest "bezprecedensowe" i zawiera "szereg pomówień i kłamstw – także tych, odnoszących się do treści postanowienia z dnia 8 kwietnia".

Jak podkreślili, w postanowieniu Sądu Okręgowego uznano, że w sprawie nie wystąpiło duże prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa, podczas gdy prokuratura stwierdziła, że "sądy obu instancji uznały, że zachodzi duże prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa zarzucanego Leszkowi Cz.".

Obrońcy nie zgodzili się również z argumentem, że decyzja sądu jest przejawem "nieproporcjonalnie łagodnego potraktowania" Czarneckiego.

"Osoby, które są podejrzanymi w tej sprawie, otrzymały zarzuty na podstawie zawiadomienia, które zostało wysłane z inicjatywy dr Leszka Czarneckiego i są jego zdaniem winne zarzucanych czynów, co o tyle potwierdziły sądy, że stosując wobec tych osób środki zapobiegawcze uznały że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że popełniły one przestępstwo. Tymczasem w sprawie Leszka Czarneckiego Sąd Okręgowy uznał, że takiego wysokiego prawdopodobieństwa nie ma" - czytamy w w oświadczeniu.

"Tym samym Sąd Okręgowy uznał, że nie istnieje przesłanka ogólna do zastosowania jakiegokolwiek środka zapobiegawczego, nie mówiąc już o braku przesłanek szczególnych do zastosowania aresztu. Prokuratura, która ogłasza w komunikacie kłamliwą treść orzeczenia sądowego, buduje zupełnie nowy, skrajnie negatywny standard w wymiarze sprawiedliwości" - napisano.

Adwokaci podkreślili również, że Czarnecki zawsze stawiał się na wezwanie polskich władz, a jego adres jest znany zarówno sądom, prokuraturom, jak i instytucjom nadzorczym, takim jak KNF, BFG, czy NBP.

Ocenili ponadto, że prokuratura "zapomniała przedstawić" - ich zdaniem - najbardziej istotnego stwierdzenia z czwartkowego postanowienia sądu. "Sąd Okręgowy wskazał, że w sprawie dystrybucji obligacji Getback, również przez Idea Bank S.A., należy przede wszystkim wyjaśnić rolę KNF-u oraz osób tam pracujących, a także ich powiązań z beneficjentami tego procederu" - napisali.

"Reasumując: obrona wzywa Prokuraturę Regionalną do respektowania orzeczeń sądów i zaprzestania prób publicznego dyskredytowania naszego Mandanta. Jednocześnie oczekujemy przeprosin skierowanych wobec dr Leszka Czarneckiego przez kierownictwo Prokuratury Regionalnej w Warszawie za kłamliwe i oczerniające tezy z komunikatu z dnia 8 kwietnia 2021 roku" - czytamy.

Prokuratura Regionalna w Warszawie uważa, że Czarnecki jako "przewodniczący Rady Nadzorczej Idea Bank S.A. oraz osoba faktycznie nim zarządzająca, poprzez wyrażanie zgody umożliwił zorganizowanie i prowadzenie sprzedaży obligacji GetBack S.A. w sieci Idea Bank S.A., za pośrednictwem którego obligacje GetBack S.A. nabyło blisko 2000 osób za kwotę 731 mln zł". Jej zdaniem, klienci Idea Bank byli "systemowo wprowadzani w błąd co do bezpieczeństwa zainwestowanych środków, właściwości nabywanego instrumentu finansowego i jego ekskluzywności".

Śledztwo w sprawie tzw. afery GetBack zostało wszczęte 24 kwietnia 2018 r. po zawiadomieniach przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Postępowanie dotyczy wyrządzenia szkody majątkowej o wielkich rozmiarach, prowadzenia ksiąg rachunkowych wbrew przepisom i podawanie nieprawdziwych informacji. Straty szacuje się nawet na 2,6 mld zł.

autorka: Sonia Otfinowska

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
igen
A gdzie byli ci "szacowni" obrońcy gdy spółki LC dokonywały grabieży na klientach w postaci polisolokat, spreadów frankowych czy spółek typu GetBack ? Ta spółka powstała tylko po to, aby oddłużyć banki LC, potem została sprzedana i na czele z prezesem (z namaszczenia LC) wydoiła potem (wraz z IB) Kowalskich na obligacjach,A gdzie byli ci "szacowni" obrońcy gdy spółki LC dokonywały grabieży na klientach w postaci polisolokat, spreadów frankowych czy spółek typu GetBack ? Ta spółka powstała tylko po to, aby oddłużyć banki LC, potem została sprzedana i na czele z prezesem (z namaszczenia LC) wydoiła potem (wraz z IB) Kowalskich na obligacjach, które były warte mniej niż papier toaletowy....

A teraz te kreatury prawne mają czelność krzyczeć, żeby ich klienta nie nazywać złodziejem ?
No tak - wg nich LC nie jest złodziejem - LC to specjalista od przekształceń własnościowych.
On przekształcał własność z kieszeni Kowalskiego do własnej....
aod
Obrońcy Czarneckiego powinni otrzymać wynagrodzenie w obligacjach GetBacku:-)
qart
O tysiącach klientów oszukanych na polisolokaty, obligacje Getbaku i inne cudowne produkty banków pana L. Cz. nikt nie mówi.
pstrzezek
Leszek jeszcze wyciągnie sporo kasy z budżetu (czyli od wszystkich) za tą kompromitację prokuratury i zniesławienie. Krauze mógł zrobić podobnie ale dał sobie spokój.
igen
Jak PO dojdzie do władzy to taki wyrok jest niewykluczony.... Przypominam proces niejakiego Najsztuba, gdzie facet bez uprawnień (bez prawa jazdy), autem nie dopuszczonym do ruchu (bez ważnych badań technicznych) potrącił na pasach staruszkę i został uniewinniony....
and00
Rolą adwokata jest zrobić wszystko dla dobra swojego klienta
Kłamać też
Jak jakiś leszcz z Królowych Życia miał 1 mln na łapówkę, to Czarnecki jest setki razy bogatszy
ps
Dubois, Giertych oraz Wende, zestaw jak komitet poparcia Bronka albo Tuska
pstrzezek
a co jest rolą prokuratury pod rządami PiS? bo w normalnym państwie to wiem

Powiązane: Afera GetBack

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki