Obraz Tamary Łempickiej sprzedany za rekordową sumę

„La Musicienne”, obraz autorstwa Tamary Łempickiej, został sprzedany za ponad 9 milionów dolarów. To czyni go najdroższym dziełem polskiego malarza na świecie.

9 087 500 dolarów – dokładnie tyle zaproponowała osoba, która wygrała licytację w nowojorskim domu aukcyjnym Christie’s podczas aukcji „Impressionist and Modern Art”. To daje w przeliczeniu rekordową kwotę ponad 34 mln zł.

To nie pierwsza praca Łempickiej sprzedana za zawrotną sumę. Wcześniej nabywców znalazły obrazy „Le Rêve” (sprzedany za 8,5 mln dol.), „La Dormeuse” (6,6 mln dol.) i „Portret Madame M.” (6,1 mln dol.). Cenę przewyższającą 1 mln dolarów osiągnęło w sumie ponad 20 dzieł Łempickiej.

W Polsce rekord należy do „Macierzyństwa” pędzla Stanisława Wyspiańskiego. Obraz ten został sprzedany w 2017 r. przez dom aukcyjny DESA za ponad 4 mln zł.

Tamara Łempicka urodziła się w 1898 r. w Warszawie jako Maria Gurwik-Górska. Była córką rosyjskiego Żyda i Polki pochodzącej z bogatej i wpływowej rodziny. Krótko mieszkała w Sankt Petersburgu, gdzie poznała i poślubiła polskiego prawnika, Tadeusza Łempickiego. Później małżeństwo zamieszkało w Paryżu. Na początku drugiej wojny światowej przeniosła się wraz z nowym mężem, austriackim baronem Raoulem Kuffnerem, do Kalifornii, a następnie do Nowego Jorku.

Łempicka była przedstawicielką stylu art déco i deklarowała, że jest samoukiem. Jej prace w ciągu jej życia nie zostały zbyt dobrze przyjęte przez amerykańską prasę. W 1978 r. malarka przeniosła się do Cuvernanca w Meksyku, gdzie dwa lata później zmarła.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 8 Pietka007

Tak trzymać i nie popuszczać !!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil