Obniżka wieku emerytalnego nie wpłynęła na sytuację FUS

Koszty związane z obniżką wieku emerytalnego nie pogorszyły sytuacji FUS - napisał resort pracy w informacji o skutkach obowiązywania ustawy obniżającej wiek emerytalny.

(fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl)

Od 1 października 2017 wiek emerytalnego wynosi dla kobiet co najmniej 60 lat oraz dla mężczyzn co najmniej 65 lat.

"Koszty związane z przywróceniem wieku emerytalnego nie spowodowały pogorszenia dobrej sytuacji finansowej FUS. Należy podkreślić dodatkowo, że nie było konieczności uruchomienia 2 mld zł w 2017 r. i 10,8 mld zł w 2018 r. z zaplanowanej dotacji z budżetu państwa. Przywrócenie wieku emerytalnego nie spowodowało załamania FUS (rekordowy, bliski 80 proc. wskaźnik pokrycia wydatków wpływami ze składek)" - napisano.

Opłaca się szybko przejść na emeryturę. I dalej pracować

Wbrew temu, co twierdzą przedstawiciele rządu, biznesu oraz większość ekspertów, nie warto zwlekać z „przejściem na emeryturę”. Ale nie oznacza to, że należy zakończyć aktywność zawodową.

Resort pracy podaje, że dodatkowo, na skorzystanie z prawa do emerytury w przywróconym wieku emerytalnym decydują się w większości osoby, które dotąd były nieaktywne zawodowo.

MRPiPS nie przewiduje w przyszłości problemów finansowych związanych z obniżką wieku.

"Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma zabezpieczone środki na wypłaty wszystkich świadczeń. Dotyczy to przyznanych już emerytur, świadczeń dla osób, które złożyły już wniosek o emeryturę, jak również świadczeń dla osób, które wniosek o emeryturę zdecydują się złożyć w przyszłości" - napisano.

Resort ocenia, że pozytywnym efektem ustawy wiekowej jest rosnąca liczba pracujących emerytów.

"Rośnie przede wszystkim liczba tych osób, które postanawiają kontynuować aktywność zawodową, ale w innej formie, na innym kontrakcie, niekoniecznie u tego samego pracodawcy. Rośnie również liczba pracujących emerytek, które, ze względu na wcześniejszą o 5 lat możliwość skorzystania z prawa do emerytury niż mężczyźni, mają większą motywację do uzupełnienia swoich dochodów. Rośnie również liczba emerytów, których głównym źródłem utrzymania jest dochód z pracy" - napisano. (PAP Biznes)

map/ ana/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 6 pakamera

A "specjaliści" i politykierzy będący na usługach Rostowskiego i Tuska z całą odpowiedzialnością twierdzili,że bez podniesienia wieku emerytalnego cały system ubezpieczeń społecznych ulegnie upadkowi.Nawet zasiłek pogrzebowy zmniejszyli o połowę,bo jak twierdzili "ludzie marmurowe pomniki stawiają,a w zusie nie ma pieniędzy na wypłatę emerytur".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 3 wiesenthal

Już jakiś czas temu zauważyłem, że wszelkie możliwe wydatki obecnej ekipy na nic nie wpływają, a ekonomia jest ich sprzymierzeńcem. Problem pojawi się w momencie gdy jacyś biedni następcy przejmą po nich władzę...
W sumie jak można mieć źle wyniki jeśli połową twojej rodziny lub znajomych nie mających kompetencji jest wierna za cieplutki stołeczek. To się nazywa kreatywna księgowość ale wszystko ma swoje granice

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.