REKLAMA

Obniżka VAT na gaz, ciepło i prąd. Policzono koszty dla budżetu

2021-12-03 16:44
publikacja
2021-12-03 16:44
Obniżka VAT na gaz, ciepło i prąd. Policzono koszty dla budżetu
Obniżka VAT na gaz, ciepło i prąd. Policzono koszty dla budżetu
fot. Studio Mars / / Shutterstock

Koszt dla budżetu państwa z tytułu czasowej obniżki stawki VAT na gaz ziemny i energię cieplną to odpowiednio 700 mln zł i 500 mln zł, a na prąd 1,2 mld zł - podano w ocenie skutków regulacji (OSR) projektu rozporządzenia, wprowadzającego rozwiązania rządowej tarczy antyinflacyjnej.

"W zakresie obniżenia stawki VAT do 8 proc. dla dostaw, wewnątrzwspólnotowego nabycia i importu gazu ziemnego skutek budżetowy wyniesie ok. –700 mln zł, dla energii cieplnej ok. -500 mln zł, zaś w zakresie obniżenia stawki VAT do 5 proc. dla dostaw, wewnątrzwspólnotowego nabycia i importu energii elektrycznej ok. –1.200 mln zł. Łączny skutek budżetowy wyniesie ok. –2.400 mln zł" - napisano w OSR.

W związku z rosnącymi cenami gazu, energii elektrycznej i cieplnej rząd chce od 1 stycznia do 31 marca 2022 r. obniżyć stawki VAT na gaz ziemny i energię cieplną do 8 proc. z 23 proc. oraz na energię elektryczną do 5 proc. z 23 proc.

W ramach rządowej tarczy antyinflacyjnej, oprócz powyższych rozwiązań, rząd zamierza również znieść akcyzę na prąd, obniżyć ceny paliw poprzez zmniejszenie akcyzy i obniżenie opłaty emisyjnej do zera (do końca maja 2022 r.), wypłacić dodatek osłonowy dla 6,8 mln gospodarstw domowych w wys. 400-1.150 zł w zależności od liczebności rodziny.

Tarcza ma obowiązywać głównie w I kw. 2022 r., ale przedstawiciele rządu deklarują, że w razie potrzeby może zostać wydłużona na kolejne kwartały, a w grę wchodzą ewentualnie także inne rozwiązania niż obecnie planowane.

Koszt całej tarczy rząd obecnie szacuje na ok. 10 mld zł.

W piątkowym wywiadzie dla Interii minister finansów Tadeusz Kościński powiedział, że pieniądze, które będą wchodzić na rynek w związku z tarczą antyinflacyjną mają "jakiś aspekt inflacyjny".

"Musimy bardzo uważać. Mamy dwa cele: pierwszy, żeby wyhamować wzrost cen przez 4-5 miesięcy, żeby przejść przez tę falę, a drugi cel, żeby pomóc biedniejszym. Mam nadzieję, że jeden i drugi aspekt nie spowoduje, że inflacja będzie jeszcze znacząca, bo wszyscy wiemy, że jak więcej gotówki jest na rynku, to na pewno będzie inflacjogenne. Ale mam nadzieję, że to nie będzie znaczące" - dodał cytowany przez Interię Kościński. (PAP Biznes)

tus/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Tarcza antyinflacyjna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki