REKLAMA

OPZZ postuluje, by pracujący w niedziele zarabiali 2,5 krotność standardowej dniówki

2016-10-14 13:29
publikacja
2016-10-14 13:29

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych jest przeciwne ograniczeniu handlu w niedziele. Tym samym odcina się od projektu Solidarności, pod którym podpisało się 350 tysięcy obywateli i nad którym pracuje Sejm.

Piotr Szumlewicz / FORUM

Jak powiedział IAR Piotr Szumlewicz z OPZZ, lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie dobrowolności pracy w handlu w niedziele, za którą płacono by wyższe stawki. OPZZ proponuje by było to dwa i pół raza więcej niż w dzień powszedni. Dodał, że ponad 80 procent Polaków popiera to rozwiązanie, natomiast zakaz handlu w niedziele bardzo Polaków dzieli.

Propozycję OPZZ popiera Konfederacja Lewiatan. Jak zaznaczył w rozmowie z IAR Jeremi Mordasewicz, jeśli związkowcy z Solidarności nie chcą, by zmuszano pracowników do pracy w niedzielę, to warto rozważyć rozsądny kompromis i uczynić pracę w handlu w niedziele dobrowolną. Według Jeremiego Mordasewicza, takie rozwiązanie pogodziłoby interesy różnych stron. "Pozwoliłoby zaspokoić potrzeby konsumentów, którzy czasem chcą dokonywać zakupów w niedzielę, pracowników, którzy, gdyby nie chcieli, nie musieliby pracować oraz inwestorów, którzy pobudowali galerie handlowe i kiedy te galerie byłyby zamknięte przez 40 dni w ciągu roku, byłaby to dla nich oczywista strata" - wylicza Jeremi Mordasewicz.

OPZZ ze swoimi postulatami idzie jeszcze dalej. Jak mówi Piotr Szumlewicz, w niedziele pracuje się nie tylko w handlu, ale w bardzo wielu branżach takich jak na przykład policja, służba zdrowia, ochrona, pracuje się na basenach, w kawiarniach, w restauracjach i wielu innych miejscach. Pracownicy nie dostają za to żadnego ekwiwalentu, ze względu na to, że w Polsce obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy i za niedzielę odbiera się dzień wolny w tygodniu. Stąd postulat wyższych wynagrodzeń za pracę w niedziele we wszystkich branżach. Według Piotra Szumlewicza, lepiej byłoby się zastanowić nad poprawą sytuacji wszystkich pracowników pracujących w niedzielę a nie zająć się tylko jedną grupą i zakazać im pracy.

Podpisy pod obywatelskim projektem w sprawie ograniczenia handlu w niedziele zebrano z inicjatywy Sekretariatu Banków, Handlu i Usług NSZZ "Solidarność". W projekcie jest kilka odstępstw od zakazu handlu. Czynne w tym dniu będą mogły być na przykład stacje benzynowe, małe piekarnie, sklepy na dworcach kolejowych i lotniskach, kioski z prasą. Handlować będą mogły również małe, osiedlowe sklepiki - pod warunkiem, że za ladą stanie ich właściciel.

Ponadto handel będzie mógł się odbywać w dwie kolejne niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia, w ostatnią niedzielę przed Wielkanocą, w ostatnią niedzielę stycznia, czerwca, sierpnia oraz w pierwszą niedzielę lipca.

Informacyjna Agencja Radiowa/(IAR) Elżbieta Łukowska/dyd

Źródło:IAR
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~plebs
Polecam wypowiedź tego "specjalisty" o tym jak Szwecja ustawą zniosła ubóstwo.
~znudzony
Ciekawi mnie tylko jak ci debile rozumieją "dobrowolnosc" w czasach skur.....łego kapitalizmu i jak wyplacą wyźsze stawki przy umowach stałych i nienormowanym czasie pracy
~silvio_gesell
A ja jestem za zakazem handlu w niedzielę i ustawowym dwukrotnym zwiększeniem stawek godzinowych w sobotę bo będzie dwa razy większy obrót. Do zaopatrzenia się w artykuły codziennego użytku wystarczy niewielki polski sklep.
~mag
Super pomysl!brawo OPZZ!w koncu sie obudziliscie!dalej lobowac za tym pomyslem!
~aqa
Od momentu manipulacji przy pracy w niedzielę i manipulacji i gmerania przy aborcji zapomniałam o kościółku , tacy , cichej tacy , po kolędzie , i moje dzieci też zapomnialy , a modlimy się razem w domku o lepsze jutro i siłę żeby przetrwać te wszystkie wspaniałe pomysły. P.S 500 plus nie bierzemy bo syn skończył Od momentu manipulacji przy pracy w niedzielę i manipulacji i gmerania przy aborcji zapomniałam o kościółku , tacy , cichej tacy , po kolędzie , i moje dzieci też zapomnialy , a modlimy się razem w domku o lepsze jutro i siłę żeby przetrwać te wszystkie wspaniałe pomysły. P.S 500 plus nie bierzemy bo syn skończył w tym roku 18 lat a dzieci 2 dla nie rozumnych tumanów dopisalam.
~endi
Mogą wprowadzić zakaz handlu w Niedzielę , ale w zamian każdy handlowiec który straci pracę powinien otrzymywać co miesiąc taką samą pensję z Konkordatu i to by było uczciwe bo to duchowieństwo najbardziej krzyczy w tej sprawie
~woocash83
Oooo i to jest postulat, zaraz sie okaze, ze w zasadzie tylko pare osob woli spedzic czas z rodzina lub isc do kosciola jak sobie marza purpuraci. A i rowniez szybko zostalaby zweryfikowana zasadnosc otwierania sklepow w taki dzien. A nie ustawowe zakazywanie - bo tak.
~aj
Juz tak kiedyś było 100% dodatek za prace w dni wolne i nastepne 100% za nadgodziny.
Komu to przeszkadzało?

Powiązane: Zakaz handlu w niedziele

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki