REKLAMA

ONZ potępia turecką ustawę ws. agresji seksualnej wobec nieletnich

2016-11-19 19:11
publikacja
2016-11-19 19:11
ONZ potępia turecką ustawę ws. agresji seksualnej wobec nieletnich
ONZ potępia turecką ustawę ws. agresji seksualnej wobec nieletnich
/ YAY Foto

ONZ wyraziła w sobotę "głębokie zaniepokojenie" z powodu złożonego w tureckim parlamencie projektu ustawy, która w pewnych wypadkach pozwala na anulowanie kary za gwałt na nieletnich, jeśli gwałciciel zgodzi się poślubić ofiarę gwałtu.

Poprzedniego dnia Turczynki demonstrowały tłumnie na ulicach Ankary, Stambułu i innych miast przeciwko projektowi ustawy, którego pierwsze czytanie odbyło się w parlamencie w czwartek.

"Nie zgadzamy się na wasz system nadużyć wobec kobiet!" - brzmiało jedno z haseł najczęściej wypisanych na transparentach niesionych w demonstracjach.

"Teraz, gdy wejdzie w życie nowa ustawa, żadna turecka kobieta nie przyzna się, że ją zgwałcono, ponieważ będzie się bała, że zmuszą ją do małżeństwa z gwałcicielem" - powiedziała dziennikarzom podczas demonstracji w Stambule Fadime Celebi, przewodnicząca organizacji socjalistek.

Ustawa po jej zaakceptowaniu przez parlament może dotyczyć przypadków trzech tysięcy kobiet - pisze z Ankary AFP.

Nowe prawo pozwoli na zawieszenie wykonywania wyroku wobec gwałciciela, jeśli przestępstwo zostało popełnione przed 11 listopada 2016 r., pod warunkiem, że sprawca gwałtu zobowiąże się do poślubienia swej ofiary.

Turecki premier Binali Yildrim oświadczył w piątek, że ustawa ma działać jednorazowo i jej motywem jest "pewne poczucie sprawiedliwości" oraz "zapobieganie temu, aby dzieci poczęte w drodze gwałtu nie pozostawały bez środków do życia, gdy ojciec pójdzie do więzienia".

Gauri van Gulik, wicedyrektorka Amnesty International w Europie, wyraziła głęboką obawę, że uchwalenie przez turecki parlament ustawy będzie stanowiło "fałszywy sygnał" dla społeczeństwa i doprowadzi jedynie do "zwiększenia liczby przypadków gwałtu na nieletnich".

W Turcji brak wprawdzie oficjalnych statystyk dotyczących tego zjawiska, ale małżeństwa nieletnich są tu na porządku dziennym. Dziewczęta pod presją otoczenia rzadko zdobywają się na sprzeciw.

Zgodnie z prawem, w Turcji - za zgodą rodziców - można zawrzeć małżeństwo po ukończeniu 17 lat. Prawo pozwala również na zawieranie małżeństw "w szczególnych okolicznościach" i za zgodą sędziego w wieku lat 16.

Turecki Trybunał Konstytucyjny wydał w lipcu tego roku ostro krytykowane przez opinię publiczną orzeczenie korzystne dla rządowego projektu skreślenia z kodeksu karnego artykułu kwalifikującego jako "nadużycie seksualne" każdy stosunek płciowy z dzieckiem poniżej 15 roku życia. (PAP)

ik/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~AT
Handel kobietami i gwałty na nieletnich, to poważn.sięprzestępstwa. W kraju prawa za takie "cuda" ma być dożywocie w klatce !!!!
Turcja to GNOJE. Tak wygląda ! Miejmy nadzieje, że się opamiętają !
~JakiTaki
Tylko 500+ do kompletu im brakuje.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki