REKLAMA

ONZ: nowe sankcje na Koreę Płn. za jej program atomowy

2016-11-30 16:36
publikacja
2016-11-30 16:36

Rada Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie uchwaliła w środę nowe sankcje na Koreę Północną. To reakcja na przeprowadzoną we wrześniu przez reżim w Pjongjangu piąty, największy dotąd test głowicy jądrowej. Sankcje głównie ograniczają eksport węgla z KRL-D do Chin.

fot. KCNA/via Reuters / / FORUM

"Są to najsurowsze sankcje kiedykolwiek nałożone przez Radę Bezpieczeństwa; stanowią jednoznaczny przekaz" - powiedział na posiedzeniu Rady sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.

Rezolucja, której uzgodnienie z Pekinem zajęło ponad dwa miesiące, ogranicza od 2017 roku eksport północnokoreańskiego węgla o 60 proc.: do nieco ponad 400 mln dol. rocznie albo 7,5 mln ton. Chiny są praktycznie jego jedynym zagranicznym odbiorcą.

Ponadto rezolucja zakazuje eksportu z KRL-D miedzi, niklu, srebra i cynku, wartego w sumie, według szacunków, ok. 100 mln dol. rocznie. Embargiem objęto też eksport rzeźb i pomników, zwykle produkowanych na zamówienie afrykańskich rządów, w jakim wyspecjalizowała się Korea Północna. Jego wartość rocznie jest szacowana na kilkadziesiąt milionów dolarów.

W ten sposób wspólnota międzynarodowa chce ograniczyć napływ dewiz dla północnokoreańskiego reżimu, które służyłyby do finansowania programu nuklearnego.

Korea nie tylko przeprowadziła 9 września kolejną próbę nuklearną, ale też poinformowała, że jest w stanie instalować głowice nuklearne na strategicznych pociskach balistycznych. Amerykański ośrodek analityczny Stratfor oceniał wówczas, że ewidentne przyśpieszenie prac nad bronią nuklearną i systemami jej przenoszenia dowodzą, iż Korea Północna "nie traktuje ich już jak karty przetargowej w negocjacjach, lecz raczej jako fundamentalny czynnik jej bezpieczeństwa narodowego".

W Korei Północnej przy programach budowy broni nuklearnej i rakietowej pracuje ok. 30 tys. specjalistów. Jest to też najbardziej zmilitaryzowany reżim świata. Jego armia liczy 1,2 mln żołnierzy. Dodatkowe 6 mln osób zrzeszonych jest w organizacjach paramilitarnych, a Północ przeznacza 25 proc. PKB - więcej niż jakiekolwiek inne państwo - na cele militarne. (PAP)

kot/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~aqa
A w USA strzela się do ludzi z armaty ? likwiduje przeciwników politycznych ? zamyka w więzieniach na dożywocie bez sądu ? a może w USA nie ma gazet ' wolności słowa ' wyznania ? Silvio ty jakiś głupi jesteś czy kto ? agent koreański ?
~silvio_gesell
Tylko USA zrzuciło bombę atomową na cywilów. A całe łamanie praw człowieka w Korei Płn. nie przeszkadza innym mocarstwom atomowym sprzedawać odpadów atomowych Korei, bo to jest najtańsze wysypisko odpadów na świecie. Rozumiesz to?
~silvio_gesell
A USA może mieć broń jądrową?

Powiązane: Łatwiejszy dostęp do broni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki