REKLAMA

ONZ: Indie mogą się stać najludniejszym krajem świata do 2022 r.

2015-07-29 21:59
publikacja
2015-07-29 21:59
ONZ: Indie mogą się stać najludniejszym krajem świata do 2022 r.
ONZ: Indie mogą się stać najludniejszym krajem świata do 2022 r.
/ thetaXstock

Indie zapewne prześcigną Chiny i już w roku 2022 mogą się stać najludniejszym państwem świata; byłoby to o sześć lat wcześniej, niż poprzednio prognozowano - poinformowała w środę ONZ. Oba te kraje mają obecnie ponad 1 mld ludności każdy.

Nigeria może około 2050 roku prześcignąć USA i stać się trzecim pod względem liczby ludności krajem świata - przewiduje prognoza ONZ.

Licząca obecnie 7,3 mld ludność świata może osiągnąć 9,7 mld w 2050 r. i 11,2 mld w 2100 r. Największe przyrosty nastąpią w regionach rozwijających się, głównie w Afryce - głosi raport dotyczący perspektyw ludnościowych World Population Prospects.

Prognozy demograficzne są kluczowe dla wyznaczania i realizacji nowych globalnych celów rozwoju, które mają zastąpić tzw. milenijne cele rozwoju. Przyjęte na forum ONZ w roku 2000 zakładały m.in. wyeliminowanie skrajnej biedy na świecie i poprawę systemów zdrowia do 2015 roku. Już wiadomo, że nie udało się ich osiągnąć.

Wzrost liczby ludności będzie zależeć od tego, jak będzie się kształtować rozrodczość, która w ostatnich latach zmalała niemal we wszystkich częściach świata, podczas gdy średnia długość życia wzrosła znacznie w najbiedniejszych krajach - od 56 do 62 lat od początku obecnego wieku.

Niższa rozrodczość i wyższa średnia życia oznacza, że świat, jak pisze Reuters, siwieje, a większość regionów będzie mieć starzejące się społeczeństwa, poczynając od Europy, gdzie jedna trzecia populacji do roku 2050 będzie w wieku powyżej 60 lat - wynika z raportu.

Niemniej ludność w wielu regionach jest wciąż młoda. Tak to wygląda w Afryce, gdzie dzieci poniżej 15 roku życia stanowią dwie piąte ludności.

"Wielka liczba młodych w Afryce, którzy w nadchodzących latach osiągną dojrzałość i będą mieć dzieci, oznacza, że to ten region odegra centralną rolę w kształtowaniu się wielkości ludności świata w nadchodzących dekadach" - głosi raport.

Kraje afrykańskie: Angola, Burundi, Republika Demokratyczna Konga, Malawi, Niger, Somalia, Uganda, Tanzania i Zambia mają zwiększyć do 2100 roku co najmniej pięciokrotnie liczbę ludności.(PAP)

mmp/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~prawda
dobra dobra 3 Wojna i zostaje 1/3 populacji swiata
Proste?

Powiązane: Demografia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki