REKLAMA

OLX ostrzega przed oszustami z OLX

2019-10-13 10:30
publikacja
2019-10-13 10:30

Wystawiają ogłoszenia o sprzedaży fikcyjnych przedmiotów, żądają zapłaty z góry, a później ślad po nich ginie. Z takim schematem spotkała się już część kupujących w serwisach ogłoszeniowych. Zespół OLX pokazał kilka najczęstszych schematów działania oszustów.

fot. / / OLX.pl

To przykre, ale prawdziwe - prowadzący serwisy ogłoszeniowe nie są w stanie odpowiadać za treść każdego anonsu. Dobrze wiedzą o tym sprzedawcy, którzy, wykorzystując naiwność kupujących, skutecznie zbierają od nich wpłaty za fikcyjne przedmioty wystawiane do sprzedaży. Stosowane przez nich mechanizmy powtarzają się.

Zaniepokoić powinno:

1. Presja czasu. Kiedy sprzedawca próbuje wymusić jak najszybszą zapłatę za towar, używając przy tym argumentów typu "kto pierwszy, ten lepszy" lub przekonując, że właśnie inny kupujący zamierza wykonać przelew. Taki rodzaj nacisku na kupującego nie jest naturalny i warto potraktować go jako znak ostrzegawczy.

2. Zmiana miejsca odbioru. Gdy kupujący wystawia przedmiot z opcją odbioru osobistego w miejscowości X, ale po podjęciu kontaktu okazuje się, że odbiór możliwy jest w miejscowości Y, często na drugim końcu Polski, bo "pomylił się, oznaczając lokalizację" lub "musiał wyjechać, ale ma towar przy sobie". Deklaruje wtedy zwykle, że wyśle przesyłkę, jednak po uprzedniej wpłacie pieniędzy. "Polecamy inne ogłoszenia, w których kupujący zgodzą się na odbiór osobisty", radzi zespół OLX.

3. Brak opcji odbioru osobistego. Gdy taki wariant w teorii jest możliwy, ale w praktyce sprzedający ciągle nie ma czasu albo nie ma go w domu. Deklaruje jednak, że wyśle przedmiot, żądając najpierw wpłaty całości kwoty lub przynajmniej zaliczki.

4. Natychmiastowe wpłaty. W przelewach ekspresowych nie ma nic złego. Mogą być jednak wdzięcznym narzędziem w rękach oszustów chcących wyłudzić jak najszybszy przelew pieniędzy. Posługują się przy tym często argumentacją w stylu: "potrzebuję pieniędzy na weekend, a zwykłym przelewem już kasa nie dojdzie".

5. Zdjęcia dokumentów dla uwiarygodnienia. Jeśli sprzedawca nalega na przelew pieniędzy za towar z góry, a dla uspokojenia kupującego oferuje mu przesłanie lub wręcz przesyła dowód osobisty lub prawo jazdy, lepiej mieć się na baczności i odpuścić sobie taką transakcję. Używane w takich sytuacjach dokumenty są często własnością niczego nieświadomych osób postronnych, od których wcześniej zostały wyłudzone.

Zespół OLX zapowiedział, że uzupełni tę listę niepokojących praktyk. Rzeczywistość pokazuje, że metod wyłudzania pieniędzy przez internet, nie tylko w serwisach ogłoszeniowych, jest coraz więcej. O wielu z nich piszemy na bieżąco, oprócz tego listę najpopularniejszych e-przekrętów, z jakimi można się obecnie spotkać, podajemy w artykule "Ich bezczelność, wasze pieniądze. Oszuści zbroją się na 2019 rok".

fot. / / Bankier.pl

MW

Źródło:
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
adtomekxxx
Dla mnie OLX jest przeznaczony do sprzedaży bezpośredniej, tzn. z lokalnego miasta, unika się w ten sposób kosztów przesyłki, zwłaszcza dla przedmiotów wielkogabarytowych, np. mebli, sprzętu AGD itp, zawsze w innym przypadku można poprosić o wystawienie na allegro.
Sam korzystam, czasem coś sprzedam, czasem kupię
Dla mnie OLX jest przeznaczony do sprzedaży bezpośredniej, tzn. z lokalnego miasta, unika się w ten sposób kosztów przesyłki, zwłaszcza dla przedmiotów wielkogabarytowych, np. mebli, sprzętu AGD itp, zawsze w innym przypadku można poprosić o wystawienie na allegro.
Sam korzystam, czasem coś sprzedam, czasem kupię i jest ok.
Dodam, że jest to sposób pozbycia się lub nabycia, w niskich cenach.


Zatem zawsze bezpośrednio, nigdy przez przelew !
cowabunga
Akurat o OLX to krążą legendy. Kto cokolwiek tam wystawiał to zna temat typu "wezmę za darmo jak mi przywieziesz do domu". To wylęgarnia polskich Januszy biznesu i cwaniaków ich pokroju. Omijać z daleka!
atari65xe
Na Allegro jest już tak samo. Ciągłe pytania o negocjację ceny i sprzedaż poza allegro. Dodatkowo ktoś kupuje rzecz za kilka stów a wypytuje jakby kupował kamienicę.
devu
Nie rozumiem czemu OLX nie wprowadzi weryfikacji konta oraz systemu ocen poszczególnych sprzedających. To sama platforma doprowadza do powstania patologii, która pielęgnuje.
trysil
Być może będą musieli, bo niedawno z ogłoszeniami ruszyło Allegro Lokalnie, gdzie są oceny sprzedających.

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki