REKLAMA

Resort rodziny: OFE mogłyby inwestować w polskie obligacje skarbowe

2022-09-08 13:59
publikacja
2022-09-08 13:59

OFE mogłyby inwestować część "suwakową" w polskie obligacje skarbowe, generalnie należy pomyśleć o poszerzeniu spektrum inwestycyjnego OFE - napisał resort rodziny i polityki społecznej w przeglądzie funkcjonowania ustawy, określającej działanie systemu emerytalnego.

Resort rodziny: OFE mogłyby inwestować w polskie obligacje skarbowe
Resort rodziny: OFE mogłyby inwestować w polskie obligacje skarbowe
fot. fotodrobik / / Shutterstock

  "O ile obniżenie wycen ze względu na stopniowe wycofywanie się OFE z giełdy jest nieuchronne bez zastąpienia ich przez inne podmioty w roli odpowiednio dużych wehikułów zbiorowego oszczędzania na emeryturę, problem niekorzystnego wpływu transferów do ZUS na strategię inwestycyjną OFE można spróbować rozwiązać. W tym celu można rozważyć umożliwienie funduszom inwestowania w płynne instrumenty o relatywnie niskim ryzyku, w których lokowana byłaby ta część portfela przeznaczona do transferu do ZUS" - napisał resort rodziny.

"Takim instrumentem, który dodatkowo w wyniku wzrostu stóp procentowych i sytuacji geopolitycznej cechuje się dość wysoką dochodowością, są polskie obligacje skarbowe. Tych jednak OFE nie mają od 2014 r. prawa kupować, zaś alternatywa w postaci obligacji korporacyjnych nie jest doskonała, gdyż ich rynek jak na potrzeby OFE jest zbyt płytki" - dodał.

MRiPS pisze, że od czasu gdy po raz pierwszy pojawił się pomysł ograniczenia skali działalności OFE (2011 r.), a później ich częściowej (2013 r.), a następnie całkowitej (2019 r.) likwidacji wydaje się, że fundusze emerytalne przestały traktować dostosowywania do nowych realiów czy odpowiadanie na pojawiające się postulaty rynku kapitałowego za swoje priorytety.

 "Gdyby OFE miały kontynuować swoją działalność w zasadniczo niezmienionej formie, należałoby podjąć się rozwiązania problemów o charakterze operacyjnym. W ramach dostosowań należałoby pomyśleć także o rozszerzeniu palety instrumentów, w które mogą inwestować OFE w ten sposób, żeby otworzyć nowe możliwości w zakresie stóp zwrotu oraz ograniczania ryzyka i całkowitych kosztów" - napisano.

 MRiPS pisze, że przykładowo należałoby powrócić do dyskusji na temat włączenia do portfeli OFE transakcji buy-sell back i sell-buy back, repo i reverse repo oraz instrumentów pochodnych i funduszy ETF.

 "Ponadto warto pomyśleć o zmianie zasad wynagradzania PTE przez rachunek premiowy tak, by nie promowały one nadmiernej synchronizacji portfeli funduszy" - napisano. (PAP Biznes)

map/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (10)

dodaj komentarz
sterl
W obligacje skarbowe to każdy głupi może inwestować i bez prowizji dla OFE 7% właśnie dlatego część lokowaną w obligacje przesunięto do ZUSu który je kupuje i pilnuje za darmo, a nie za 7%..tyle że pis zamiast to zwrócić jak obiecywał to w całości zeżąrł na byle co..czyli na swoje miśki..
prawnuk
W rok, uwzględniając inflację - OFE straciły 40%
zoomek
Wszystkim którzy nie mają pomysłu na inwestycje polecam kruszce - tego nie dodrukują.
Bo że ofe i inne dodatkowe filary wydrenują to nie miejcie złudzeń.
obserwator007
hahahaa... pis probuje teraz w ten sposob wyciagnac kase z ofe? fajnie...
samsza
Ostatnie rżnięcie ofe było tłumaczone, że państwo pożyczając swoje (!) ''pieniądze'' w obligacje samo się okrada, więc należy to wypłacić emerytom, a ''pieniądze'' zamienić na zapisy elektroniczne w ZUS.
Szok co teraz planują.
zenonn
"resort rodziny i polityki społecznej "
Czy szef już wyleciał na zbity pysk z zakazem pracy w administracji państwowej i dlaczego jeszcze nie?

Banda złodziei. Ciemny lud na ścierwo zagłosuje
Głosujemy na PIS
Fuj
1as
Planują przywrócić co było.
Tyle, że o planach co do OFE słucham już od co najmniej 10 lat, więc przywykłem, że nic się nie zmieni.
maniek_as
Inwestowanie w obligacje przy takiej inflacji, która zresztą, utrzyma się przez lata to pewna strata. OFE powinny inwestować w grunty pod miastami z perspektywą rozwoju miast w tym kierunku w okresie kilkunastu, kilkudziesięciu lat. Na tym, jeszcze nikt, nigdy nie stracił.
tomitomi
OFE inwestycje z największą zyskownością ( stopa zwrotu ) ;

- produkcja broni
- produkcja leków
- obrót ziemią
- prostytucja legalna
- kasyna gry
itd ,
a nie papiery państwowe !!!!!!
tomkooo
szukanie sponsorow do pokrycia dlugow narobionych przez pis :)

Powiązane: Oszczędzanie i inwestycje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki