O różnych obliczach energetyki na Kongresie 590

2022-06-28 10:16
publikacja
2022-06-28 10:16
O różnych obliczach energetyki na Kongresie 590
O różnych obliczach energetyki na Kongresie 590
/ Materiał partnera

Jednym z tematów, któremu organizatorzy tegorocznego Kongresu 590 postanowili poświęcić szczególnie wiele uwagi, jest transformacja energetyczna. Zagadnieniom z nią związanym poświęcono jeden z 11 obszarów tematycznych, w ramach których zaplanowano wiele interesujących dyskusji.

Jednym z ciekawszych punktów programu ze względu na zestaw zaproszonych do dyskusji gości może się okazać panel „Bezpieczeństwo i transformacja energetyczna w regionie Trójmorza”. Już osoba moderatora - Breta Kugelmassa - jest zapowiedzią ciekawej dyskusji, która niekoniecznie musi być zbieżna z najnowszą wykładnią UE dotyczącą przebiegu transformacji energetycznej. Kugelmass, założyciel i prezes firmy Last Energy, jest bowiem specjalistą z dziedziny energii jądrowej, bez której, jak twierdzą niektórzy eksperci, Polska nie będzie w stanie zbilansować swojego miksu energetycznego. Jako zwolennik energii atomu założył on instytut badawczy Energy Impact Center i szeroko promuje wykorzystanie energii jądrowej, która z kolei „traci punkty” w oczach energetycznych ekspertów UE. Tymczasem Last Energy opracowała model dostaw dla małych elektrowni jądrowych w sposób umożliwiający, zdaniem jej twórcy, szybką dekarbonizację energetyki.

Uczestnikami tej debaty będą: Georgii Dubinskiy, wiceminister ds. transformacji cyfrowej Ukrainy, ekspert w dziedzinie międzynarodowej współpracy naukowo-technicznej, poseł Marek Suski, przewodniczący Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, Luke Nosek, inwestor w SpaceX Elona Muska, oraz Tomasz Siwak, wiceprezes ds. handlowych ENEA S.A.

Kolejną „energetyczną” dyskusją w ramach Kongresu 590 będzie panel „Bezpieczeństwo energetyczne – korzyści z I3M” moderowany przez Michała Niewiadomskiego, założyciela Energy Club i dziennikarza zajmującego się tematyką energii i klimatu. Można się spodziewać, że to wydarzenie będzie jednak poświęcone głównie odnawialnym źródłom energii, ponieważ prelegentem będzie Tomoho Umeda, przewodniczący Komitetu Technologii Wodorowych przy Krajowej Izbie Gospodarczej, założyciel spółek Hynfra oraz Hynfra Energy Storage. Jest on wybitnym specjalistą z dziedziny technologii wodorowych i wielkoskalowych rozwiązań w zakresie energii odnawialnej, a także m.in. członkiem zarządu stowarzyszenia Hydrogen Poland oraz członkiem Hydrogen Europe oraz European Clean Hydrogen Alliance.

W programie tegorocznego Kongresu przewidziano także m.in. sesje tematyczne poświęcone roli Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, nowych technologii i inwestycji w infrastrukturę przesyłową w transformacji energetycznej naszego kraju.

Źródło:Materiał partnera
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Powiązane: Kongres 590

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki