O ile wzrosną płace nauczycieli?

Weronika Szkwarek2020-08-06 15:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-08-06 15:00
fot. Daniel Dmitriew / FORUM

Płace nauczycieli od września wzrosną o 6 proc. - zapowiedział minister Dariusz Piontkowski podczas konferencji omawiającej organizację nowego roku szkolnego. To oznacza, że nadal część tej grupy zawodowej otrzyma wynagrodzenie na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę. 

Zgodnie z projektem rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, stawki dla osób z tytułem zawodowym magistra z przygotowaniem pedagogicznym od 1 września 2020 roku wyniosą dla: 

  • nauczyciela stażysty 2947 zł brutto
  • nauczyciela kontraktowego 3034 zł brutto
  • nauczyciela mianowanego 3445 zł brutto
  • nauczyciela dyplomowanego 4046 zł brutto

"W związku ze wzrostem od 1 września 2020 r. o 6 proc. kwoty bazowej dla nauczycieli, wzrośnie również wynagrodzenie średnie, którego jednym z elementów jest wynagrodzenie zasadnicze. Po podwyżce kwota bazowa wyniesie 3 537,80 zł. W ślad za wzrostem kwoty bazowej, w projekcie rozporządzenia proponuje się zwiększenie wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli również o 6 proc.", czytamy na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej. 

Jak będą przedstawiały się płace dla nauczycieli bez przygotowania pedagogicznego lub z tytułem zawodowym licencjata lub inżyniera? Stawki rozpoczynają się od 2800 zł dla nauczyciela stażysty z tytułem zawodowym licencjata lub inżyniera bez przygotowania pedagogicznego. 

Wynagrodzenia nauczycieli z tytułem zawodowym niższym niż magister lub bez przygotowania pedagogicznego
Stopień awansu zawodowego Tytuł zawodowy magistra bez przygotowania pedagogicznego lub licencjat z przygotowaniem pedagogicznym Tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego*
Nauczyciel stażysta 2818 zł brutto 2800 zł brutto
Nauczyciel kontraktowy 2823 zł brutto 2818 zł brutto
Nauczyciel mianowany 3002 zł brutto 2841 zł brutto
Nauczyciel dyplomowany  3523 zł brutto 3079 zł brutto

Źródło: oprac. własne Bankier.pl na podstawie załącznika do rozporządzenia MEN w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego

*Tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, dyplom ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych, pozostałe wykształcenie

Jak podaje MEN, po podniesieniu wynagrodzenia od dnia 1 września 2020 r. wzrost pensji zasadniczej nauczycieli w latach 2018-2020 wyniesie 655 zł dla nauczyciela stażysty, 673 zł dla nauczyciela kontraktowego, 764 zł dla nauczyciela mianowanego i 897 zł dla nauczyciela dyplomowanego.

Podwyżki zostaną wypłacone najpóźniej do 30 września 2020 roku z wyrównaniem od 1 września. 

Rząd chce, by minimalne wynagrodzenie za pracę w 2021 r. wyniosło 2,8 tys. zł. Nad propozycją pracuje Rada Dialogu Społecznego.

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (20)

dodaj komentarz
patrykowski978
Przedwczoraj na stronie Gazeta Polwiad czytałem jak młody chłopak zarobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Więc jak widać na tym świecie wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się sporo bogaci, a drugi staje się jeszcze biedniejszy, smutne ale taka rzeczywistość. Najlepiej poczytać w Google, wpiszcie Przedwczoraj na stronie Gazeta Polwiad czytałem jak młody chłopak zarobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Więc jak widać na tym świecie wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się sporo bogaci, a drugi staje się jeszcze biedniejszy, smutne ale taka rzeczywistość. Najlepiej poczytać w Google, wpiszcie sobie gazeta polwiad.
aggressive
Teraz to podwyżka za cały rok siedzenia w domu...
bt5
Nauczyciel to nie zawód , to powołanie. Nauczyciele zawsze słabo w Polsce zarabiali , w PRL nauczycielami były głównie panie przy mężu które więcej przebywały na urlopach wychowaczych ni w szkole . Jak trafiał się jaki facet to w pół roku zmieniał zawód , chemik na fofografa, ZPT-arz na taczkowego na budowie (wtedy Nauczyciel to nie zawód , to powołanie. Nauczyciele zawsze słabo w Polsce zarabiali , w PRL nauczycielami były głównie panie przy mężu które więcej przebywały na urlopach wychowaczych ni w szkole . Jak trafiał się jaki facet to w pół roku zmieniał zawód , chemik na fofografa, ZPT-arz na taczkowego na budowie (wtedy to bylo 45.000 zł a nauczyciel 15.000zl). A polemizowac można czy robota w polskiej szkole to takie dno względem wolnego rynku pracy skoro podań na całe etaty nie brakuje, więc jest ich dużo. W Holandi bogatej nauczyciele zarabiaja podrzędnych gminach mniej niż łopatowi , wiec nie wem na co licza polscy nauczyciele. Chca oderwnia płac od ogólnych realiów bida gospodarki kraju podwykonawczego.
meryt
bt5 " to powołanie."

Kto by nie chciał powołać się na to, aby zostać bezrobotnym.

bt5 "nawet za okupacji hitlerowskiej w Polsce każdy zarejestrowany bezrobotny bez sprawdzania jego chęci do pracy otrzymywał zasiłek dla bezrobotnych"
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kryzysowe-oszczedzanie-
bt5 " to powołanie."

Kto by nie chciał powołać się na to, aby zostać bezrobotnym.

bt5 "nawet za okupacji hitlerowskiej w Polsce każdy zarejestrowany bezrobotny bez sprawdzania jego chęci do pracy otrzymywał zasiłek dla bezrobotnych"
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kryzysowe-oszczedzanie-doluje-gospodarke-7936914.html

"Na ziemiach polskich, w nowo utworzonym Generalnym Gubernatorstwie, w październiku 1939 wprowadzono przymus pracy dla wszystkich mieszkańców od 18. do 60. roku życia, a w grudniu rozciągnięto ten obowiązek także na młodzież powyżej 14. roku życia. Niedopełnienie obowiązku pracy groziło surowymi sankcjami – do wywiezienia do obozu koncentracyjnego włącznie.'"
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
masekrut555
Jak rosną płace i świadczenia?

Tak jak obligacje indeksowane inflacją CPI
jes
O ile spadnie pensum nauczycieli z tych nieludzkich 18h (45 minutowych) na tydzień?
xxpp
Ochroniarz u mnie na osiedlu jest policyjnym emerytem, razem z pensją ma 7000 NETTO.Tyle na temat stosunku państwa do nauczycieli.
xxpp
Podwyżka to jakieś 200zł Przy 20% realnej (nie lokomotywy) inflacji.

Powiązane: Zarobki nauczycieli

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki