REKLAMA

Numery kart klientów mBanku na celowniku złodziei

Wojciech Boczoń2016-02-29 19:05analityk Bankier.pl
publikacja
2016-02-29 19:05

Na nasze skrzynki redakcyjne trafiły e-maile imitujące korespondencję z mBanku. Pod pretekstem blokady konta internetowego złodzieje próbują wyłudzić numery kart. Link zamieszony w wiadomości kieruje na fałszywą stronę banku.

Jest to klasyczny atak phishingowy. Tym razem na celowniku oszustów znajdują się klienci mBanku. Fałszywa wiadomość rozsyłana jest losowo na setki adresów mailowych z nadzieją na złowienie naiwnych, którzy wejdą pod wskazany adres i udostępnią swoje dane.

Można się nabrać, bo strona banku do złudzenia przypomina oryginał. Nie zgadza się oczywiście adres domeny, na którą przekierowywani są klienci mBanku. Niestety może kojarzyć się z prawdziwym adresem banku.

Tak wygląda wiadomość e-mail wysyłana przez oszustów podszywających się pod mBank:

Tak wygląda błędy adres www banku, na który oszuści przekierowują odbiorców e-maili:

W ten sposób oszuści gromadzą dane klientów mBanku:

Po wpisaniu loginu i hasła klient jest proszony o wprowadzenie danych karty płatniczej. Pod żadnym pozorem nie należy tego robić. Dane trafią w ręce oszustów i mogą posłużyć do kradzieży pieniędzy. mBank nie jest autorem tych wiadomości.

Klienci banków co jakiś czas narażeni są na ataki oszustów podszywających się pod instytucje finansowe. O podobnych przypadkach donosimy na stronie www.bankier.pl/bezpieczny-portfel.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Powiązane

Komentarze (23)

dodaj komentarz
~roman
I jeszcze losowy adres mail nadawcy.
~Mare
Trzeba być pawianem żeby dać się na to nabrać.
~ja
Dziękuje ja już zrezygnowałem z tego konta :)
~ja
kurcze, tez dostałem wczoraj
~haker
Dlaczego mbank nie krzyczy o tym na stronie głównej. Można się dopiero ostrzeżenia doszukać w zakładce informacje do której nikt nie dociera
~antysyf
Bo to bank niemiecki a atak rosyjski...
~jaj
wytropić i powiesić za ...
~gosc
Standard. Oczywiście na drodze przestępczości gdzieś musi być ".ru"
~s6
Warto przenieść oszczędności do klasycznego banku z okienkiem blisko domu, koniecznie bez dostępu internetowego. Konta z dostępem internetowym są niebezpieczne i lepiej z nich rezygnować.
~TW_Bankier
Są równie bezpieczne co te bez. Jedyny warunek to "trzeba myśleć co się robi" bo bez tego i najnowocześniejsze zabezpieczenia nie pomogą jak przykładowa babcia Stefcia przyjdzie , poda dowód i połowę oszczędności wyciągnie bo "wnuczek" ma kłopoty.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki