Nowy rządowy program. Premier Kopacz: liczymy na powrót Polaków do kraju

Podczas wyjazdowego posiedzenia w Krakowie rząd przyjął do realizacji program współpracy z Polonią i Polakami za granicą na lata 2015-2020. W planach ma m.in. tworzenie zachęt dla mieszkających w innych państwach Polaków, by wracali do kraju.

(fot. Maciej Luczniewski/REPORTER / EastNews)

Za granicą żyje obecnie ok. 18-20 mln Polaków i osób polskiego pochodzenia. – Dla naszego rządu kontakt z Polakami za granicą ma ogromne znaczenie. (...) Chcemy, by dobrze zidentyfikować potrzeby różnych grup Polonii i dobrze dopasować do nich politykę państwa (...) tak, by ich powrót do kraju, na który przecież liczymy, nie wiązał się z dodatkowymi problemami – mówiła w poniedziałek premier Ewa Kopacz, zapowiadając przyjęcie przez Radę Ministrów programu współpracy z Polonią i Polakami za granicą na lata 2015-2020. Dokument ma zaktualizować założenia przyjmowanego w 2007 roku Rządowego programu współpracy z Polonią i Polakami za granicą. Nowy program ma być też uszczegółowieniem zadań dla poszczególnych resortów w ramach przyjętych w marcu 2012 roku  "Priorytetów polskiej polityki zagranicznej 2012-2016” określających najważniejsze kierunki i zadania polityki polonijnej Rządu.

Autorzy programu wskazują na przebywanie za granicą kilku zupełnie różnych grup Polaków: mniejszości polskich, Polonii, emigracji z okresu w trakcie i po II wojnie światowej oraz migrantów po akcesji Polski do Unii Europejskiej z 2004 roku.

W programie określono pięć strategicznych celów polityki rządu wobec Polonii i Polaków za granicą:

  1. Wspieranie nauczania języka polskiego, w języku polskim i wiedzy o Polsce wśród Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą oraz dzieci pracowników migrujących. W praktyce ma to oznaczać m.in. rozwijanie nauki języka polskiego i w języku polskim w systemach szkół publicznych innych państw.
  2. Zachowanie i umacnianie polskiej tożsamości; zapewnienie możliwości uczestniczenia w kulturze narodowej. "W ramach polskiej oferty kulturalnej kierowanej za granicę należy uwzględniać potrzeby Polonii i Polaków za granicą".
  3. Wzmacnianie pozycji środowisk polonijnych poprzez podnoszenie efektywności ich działania, wzrost aktywności w życiu publicznym w krajach zamieszkania oraz popularyzowanie wiedzy o przysługujących im prawach. Oznaczać ma to m.in. wspieranie nowoczesnych form komunikowania się Polonii i Polaków za granicą.
  4. Wspieranie powrotów Polaków do kraju; tworzenie zachęt do osiedlania się w Polsce osób polskiego pochodzenia. Rząd zamierza zachęcać migrantów do powrotów, a także usprawnić politykę informacyjną, m.in. w temacie emerytur i podatków. "Koniecznie jest ponadto popularyzowanie możliwości osiedlania się w Polsce osób pochodzenia polskiego."
  5. Rozwój  kontaktów - młodzieżowych, naukowych, kulturalnych, gospodarczych, sportowych oraz współpracy samorządów z Polską, czyli m.in. promowanie bezpośrednich kontaktów i podróży do Polski czy wspieranie biznesu polonijnego.

To nie pierwszy raz, kiedy rząd próbuje namówić Polaków za granicą do powrotu do kraju. W ramach szczegółowych zadań w tym zakresie planuje się "Promowanie w środowiskach miejscowego biznesu polonijnego Polski jako potencjalnego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej". 

Przyjęty program określa on zadania na lata 2015-2016, po czym dwukrotnie będzie aktualizowany – wyznaczając zadania na lata 2017-2018 oraz 2019-2020.

mwc

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~kabarett

platforma zacheca do powrotu do polski? przeciez to rzady platformy zmusily 2 miliony polakow do emigracji. Watpliwe, czy Ewa Kopacz zacheci chociaz jedna osobe do powrotu. Brak wplywow z podatkow? to brnijcie w dlugi dalej... a moze zlikwidujcie kwote wolna od podatku? czy racjonalny i oszczedny rzad pani kopacz moze sobie pozwolic na taka rozrzutnosc jak 800 euro rocznie wolne od podatku?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 1 ~bubu

Zlikwidowac polowa kosciolow I cyrkowcow w sukienkach wycofanie religiji ze szkol zlikwidowanie podsycanie spoleczenstwa przez kosciol.. marsze. jasne gory spowiadanie

! Odpowiedz
0 0 ~Flex

Kochany potencjalny repatriancie weź najpierw pod uwagę, że po powrocie do kraju przodków najprawdopodobniej czeka cię praca do us... śmierci. Jeśli nawet stworzą możliwość pójścia na emeryturę po 40 latach składkowych!, to wracając do Polski w wieku np. lat 30 nie masz na to szans. Na zaliczenie do okresów składkowych lat przepracowanych za granicą też bym nie liczył. Zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia... udokumentowane okresy zatrudnienia za granicą wliczają się tylko do uprawnień pracowniczych - w praktyce tylko staż do wymiaru urlopu. Najdotkliwsze będzie to dla Polaków zainteresowanych repatriacją z terenów byłego ZSRR.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~emigrant

Jesli przywioze moja rodzine to kraju to nie po to aby pracowac za kilka tysiecy czy ZUS owska emeryture. Poza krajem kasa nie rosnie na drzewach i nie ma do kogo plakac jak to nikt nam nie pomaga i musimy wstawac do pracy.
Na sukces trzeba pracowac.. Mamy piekny kraj,i jestesmy w nim w domu a to jest bardzo duzo.

! Odpowiedz
0 6 ~motto

Wlasnie wrocilem po 30 lata w USA na emeryture i od razu zostałem okradziony w majestacie prawa, 8.5% podatkiem. W Stanach nie pobiera się podatku od emeryta z dochodem do 25tys $, a w Polsce i owszem, mimo ze przez te lata nie byłem zadnym obciążeniem dla polskiego Panstwa. ZUS rozumień ale podwojne opodatkowanie? to nie jest zacheta do powrotu. Być może wyjade z powrotem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~EmigrantUK

Dopisujac do tomi123... Paszporty UK dla dzieci zalatwilem listownie, bez wychodzenia z domu. Polskie musialbym jechac 2 godz do ambasady..... Platnosci karta przez tel....zmienialem auta 4 razy- rzadnego urzednika niewidzialem... Zmiana dostawcy mediow(prad, gaz) przez telefon,,,,za najnizsza krajowa dniowke- pelny bak paliwa... autostrady za free a nie jak zjodziej kulczyk i sld ...itd itd

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 ~Tomi123

Mnie zachęciłoby wprowadzenie 1000 małych zmian ułatwiających życie, np.: żebym nie musiał mieć dowodu rejestracyjnego samochodu, ubezpieczenia, prawa jazdy przy sobie, żebym nie musiał legalizować gaśnicy, żebym mógł wszystko załatwić w US przez internet (w UK jestem od 8 lat, prowadzę działalność i w HMRC fizycznie nigdy nie byłem, nawet nie wiem gdzie jest), żebym nie widział morza śmieciowych reklam na ulicach, żebym mógł mieć szybki internet, żebym mógł płacić kartą w niemal każdym miejscu bez limitu, żeby abonament telewizyjny nie był fikcją, żeby pracodawca płacił normalnie ZUS i wypłata była zawsze na koniec miesiąca, żeby użycie bankomatów było za darmo, żebym mógł pójść do lekarza bez książeczek a najlepiej po prostu zadzwonić do lekarza.
Moim zdaniem nie trzeba robić specjalnych zachęt dla emigrantów: wystarczy zmienić Polskę by się w niej dobrze i wygodnie żyło, sami wrócimy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 ~miro

tak ryża lafirynda zachęca do powrotu-"Tymczasem zmiany w przepisach podatkowych przygotowywane przez rząd Ewy Kopacz przewidują wydłużenia przedawnienia podatku do 10 lat oraz wprowadzenie 5-letniego okresu na jego pobór. Tym samym skarbówka będzie mogła ściągać daniny po nawet 10-ciu latach"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 22 ~g756

Już 8 lat temu Donald obiecywał - "sprawimy, że Polacy będą do kraju". I co? Terac obiecuje Ewa. Myślałem, że po 8 latach "złotego wieku" już wszyscy wrócili

! Odpowiedz
0 17 ~nikt

zmniejszyliby podatki i zrobili raj podatkowy to każdy chciałby być Polakiem.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil