REKLAMA

Czerwińska: MF podtrzymuje postulat wprowadzenia nowego progu podatkowego

2019-06-03 14:06, akt.2019-06-03 14:53
publikacja
2019-06-03 14:06
aktualizacja
2019-06-03 14:53

Resort finansów podtrzymuje propozycję wprowadzenia nowego progu podatkowego - wynika z wystąpienia minister finansów Teresy Czerwińskiej, odczytanego podczas otwarcia Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

/ Ministerstwo Finansów

"Proponowane przez nas wprowadzenie nowego progu podatkowego, zlokalizowanego w pobliżu średniego wynagrodzenia, jest spójne z rozwiązaniami stosowanymi w OECD. W systemach podatkowych o znaczącej progresji rozwiązania te w sposób optymalny ekonomicznie obniżają obciążenia dla wszystkich podatników, przy czym zmniejszenie klina podatkowego dla osób o minimalnym i średnim wynagrodzeniu oraz dla osób poniżej 26 lat jest dużo większe" - napisała Czerwińska w wystąpieniu odczytanym przez Sławomira Dudka, dyrektora departamentu polityki makroekonomicznej MF.

Czerwińska dodała, że szczególnie w okresie spowolnienia gospodarczego niezbędne jest przestrzeganie krajowych i unijnych reguł fiskalnych.

W połowie kwietnia minister Teresa Czerwińska przedstawiła projekt, z którego wynikało, że 17 proc. stawka będzie obowiązywała tylko dla zarabiających do 42,764 tys. zł rocznie.

Po wyborach do parlamentu europejskiego szef Komitetu Stałego rady Ministrów Jacek Sasin zadeklarował, że obniżka stawki dotyczyć będzie wszystkich, tak jak to pierwotnie proponował premier Mateusz Morawiecki.

"W latach 60. XXI w. będziemy się rozwijać w tempie średnio 1,8 proc."

W latach 60. obecnego stulecia będziemy się rozwijać w tempie średnio 1,8 proc.; jedno z najważniejszych długookresowych wyzwań gospodarczych to starzenie się społeczeństwa – informuje minister finansów Teresa Czerwińska.

Czerwińska napisała m.in., że jednym z warunków stabilnego wzrostu gospodarczego jest sprawie funkcjonujący i rozwijający się rynek finansowy.

„Z drugiej strony, zdrowy rozwój rynku finansowego wymaga otoczenia makroekonomicznego wolnego od nadmiernych nierównowag i związanych z nimi ryzyk” – napisała szefowa MF.

Jej zdaniem ważne jest, aby prowadzona polityka gospodarcza była zorientowana na rozwój zrównoważony, bo tylko wtedy będzie to mógł być rozwój trwały, który zapewni społeczeństwu dobrobyt w dłuższym okresie.

Podkreśliła, że zgodnie z ocenami Komisji Europejskiej, Polska pozostaje jednym z najbardziej zrównoważonych makroekonomicznie krajów europejskich. Zwrócił uwagę, że prognozy OECD mówią, że w latach 2019-2020, polska gospodarka będzie najszybciej rozwijającą się spośród członków tej organizacji.

Niemniej, jak zaznaczyła, powinniśmy być świadomi ryzyka w otoczeniu zewnętrznym oraz faktu, że polska gospodarka staje się coraz bardziej globalną.

„Jednym z najważniejszych działań zabezpieczających Polskę przed nadmiernymi skutkami ewentualnych szoków zewnętrznych, czy spowolnienia w gospodarce światowej jest zapewnienie odpowiedniej przestrzeni fiskalnej (…). Niezbędne jest tutaj przestrzeganie krajowych i unijnych reguł fiskalnych, zwłaszcza w okresie spowolnienia gospodarczego i podwyższonej niepewności w otoczeniu zewnętrznym” – wskazała Czerwińska.

Zaznaczyła, że scenariusze rozwoju długookresowego jednoznacznie wskazują, że tempo wzrostu PKB będzie zwalniać, spadając za ok. 40-50 lat nawet do 1 proc. „Najnowszy długookresowy scenariusz Ministerstwa Finansów jest bardziej optymistyczny – zakładamy, że w latach sześćdziesiątych obecnego stulecia będziemy rozwijać się w tempie średnio 1,8 proc. - poinformowała.

Wśród najważniejszych wyzwań długookresowych dla rozwoju gospodarczego wymieniła postępujące starzenie się społeczeństwa, które przyspieszy w kolejnych latach. Uwzględniając do tego relatywnie niską aktywność zawodową Polaków, „stanowi to ogromne wyzwanie dla polityki gospodarczej”.

Dlatego, zwróciła uwagę Czerwińska, należy kontynuować działania w zakresie ograniczania arbitrażu podatkowego i dualizmu rynku pracy. „Mam tu na myśli zwiększanie progresywności klina podatkowego w Polsce” – wyjaśniła minister.

Jej zdaniem trendy demograficzne można złagodzić odpowiednią polityką prorodzinną i w zakresie rynku pracy, ale – jak zastrzegła – jest to proces długotrwały i stopniowy. Podkreśliła, że z tego powodu rząd wprowadza zmiany wspierające wzrost inwestycji, innowacyjności i produktywności.

„Wierzymy, że działania już podjęte przez rząd, jak również te zapowiedziane, realizowane w ramach wyznaczonych przez obowiązujące reguły fiskalne, pozwolą nam z sukcesem kontynuować naszą drogę transformacji gospodarczej” – podkreśliła.

Dodała, że będzie to również korzystne dla rozwoju rynków finansowych, jako niezbędnego elementu zdrowego, w pełni funkcjonalnego systemu gospodarczego.

tus/ asa/ mmu/ je/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (29)

dodaj komentarz
trooper
Chcą dowalić tym, którzy zarabiają od średniej krajowej w górę. Niby pomysł z progresją podatkową jest OK, ale nasza średnia krajowa to jest zbyt niski próg aby dowalać wysokie podatki. Ceny u nas jak na zachodzie, tylko pensje o połowe mniejsze.
search
Wystarczy niekrasc ale po co podnosic podatki jak z mafii paliwowych i Vat jest ponad 200 mld extra . To gdzie sa te pieniadze.
sel
To była bujda , chwyt marketingowy , żaden złodziej nie zapłacił ani grosza , po prostu nie kombinuje od kiedy PO zmieniło zasady.Pieniądze są z wyższych podatków i wysokich cen paliw prądu i gazu gdy surowce staniały o 70% w porównaniu z czasami PO. Mamy prąd i gaz o 35% droższy niż w Wielkiej Brytanii ,żeby zrobić To była bujda , chwyt marketingowy , żaden złodziej nie zapłacił ani grosza , po prostu nie kombinuje od kiedy PO zmieniło zasady.Pieniądze są z wyższych podatków i wysokich cen paliw prądu i gazu gdy surowce staniały o 70% w porównaniu z czasami PO. Mamy prąd i gaz o 35% droższy niż w Wielkiej Brytanii ,żeby zrobić dobrze Trampowi...i górnikom.
silvio_gesell
Wystarczy progresywny PIT i regresywny VAT zastąpić liniowym opodatkowaniem wartości gruntu. Wszystkie problemy jak klin podatkowy, ceny nieruchomości oderwane od fundamentów, wyższe obciążenie rodziców VATem, itd przestają istnieć. Tylko banki nie będą potrzebne a politycy będą musieli wydawać pieniądze na podwyższanie Wystarczy progresywny PIT i regresywny VAT zastąpić liniowym opodatkowaniem wartości gruntu. Wszystkie problemy jak klin podatkowy, ceny nieruchomości oderwane od fundamentów, wyższe obciążenie rodziców VATem, itd przestają istnieć. Tylko banki nie będą potrzebne a politycy będą musieli wydawać pieniądze na podwyższanie cen ziemi, więc raczej tego Singapuru nie doczekam.
pull_up_terrain_ahead
Obyś nie doczekał. Ale poza tym życzę sto lat w zdrowiu.
wizytator
To ja zapodam swoje tłumaczenie.
"Zrobymy wszystko żeby tylko nie podnosić kwoty wolnej od podatku"
karbinadel
Ta pani już chyba zupełnie odleciała opowiadając co będzie w latach 60-tych. Przypomnę, że 40 lat temu wszystkim się wydawało, że PRL będzie trwać wiecznie przy boku ZSRR, a nikomu nie śniły się takie rzeczy jak internet czy telefon komórkowy
trooper
Ona już założyła, że jej pozycję ministerialną odziedziczy z babci na wnuczkę jej prawnuczka. Oni już zakładają, że wybory to przeżytek a przyszłością dziedziczenie tronu/stołków.
marxs
"Proponowane przez nas wprowadzenie nowego progu podatkowego, zlokalizowanego w pobliżu średniego wynagrodzenia, jest spójne z rozwiązaniami stosowanymi w OECD"- tłumaczę z PISiowego na polski jeśli ktoś zarabia około 3 tys. zł czyli wg PISów dużo nieprzyzwoicie dużo to dostanie domiar instrument powszechnie "Proponowane przez nas wprowadzenie nowego progu podatkowego, zlokalizowanego w pobliżu średniego wynagrodzenia, jest spójne z rozwiązaniami stosowanymi w OECD"- tłumaczę z PISiowego na polski jeśli ktoś zarabia około 3 tys. zł czyli wg PISów dużo nieprzyzwoicie dużo to dostanie domiar instrument powszechnie stosowany za komuny
marxs
czy ta dzuinia już zupełnie rozum straciła i rozważa co będzie za 40-50 lat przecież wtedy już tego operetkowo-złodziejskiego kraju na pewno nie będzie a ostatni obywatele będą masowo wymierać jak dinozaury jak mawia pewien klasyk z PO

Powiązane: Kwota wolna od podatku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki