Prezes Pekao zapowiada kontynuację strategii, chce być bankiem z jednym z najwyższych ROE w sektorze

Nowy prezes Pekao Marek Lusztyn zapowiada, że w najbliższym czasie bank nie będzie zmieniał zapowiedzianych celów strategicznych i finansowych. Pekao chce być bankiem z jednym z najwyższych w sektorze wskaźników ROE, przy ostrożnym podejściu do kosztów operacyjnych i ryzyka.

"Zamierzamy kontynuować realizację dotychczasowej strategii banku, koncentrując się na cyfryzacji i transformacji operacyjnej. Podtrzymujemy ambitne cele finansowe i technologiczne na kolejne lata" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Marek Lusztyn, nowy prezes Banku Pekao, który w piątek zastąpił na tym stanowisku Michała Krupińskiego.

"W najbliższym czasie bank nie będzie zmieniał zapowiedzianych celów strategicznych i finansowych. Nadal chcemy być bankiem z jednym z najwyższych w sektorze wskaźników rentowności kapitału (ROE), przy jednoczesnym ostrożnym podejściu do kosztów operacyjnych oraz kosztów ryzyka. Wciąż stawiamy mocno na cyfryzację i transformację operacyjną oraz inwestujemy w IT" - dodał.

Bank zakłada, że w 2022 roku udział klientów aktywnie korzystających z bankowości mobilnej zwiększy się do 70 proc. (z około 40 proc. obecnie) wszystkich posiadających ROR. Przewiduje, że w kanałach zdalnych będzie otwierać 33 proc. nowych rachunków bieżących, a udział pożyczek gotówkowych udzielanych w kanałach cyfrowych urośnie za trzy lata do 60 proc. z obecnych około 40 proc.

Nowy prezes podtrzymuje także kluczowe cele finansowe banku do 2020 roku.

"Ambicją Pekao pozostaje ponadprzeciętny wzrost dochodowości ROE na tle polskiego sektora bankowego. Bank zakłada ponad 2 razy większy przyrost ROE, wobec średniego przyrostu spodziewanego dla ośmiu największych banków. ROE Pekao w 2020 roku znajdzie się na poziomie 11,5 proc. +/- 0,5 proc., ale bank nie rezygnuje ze strategicznego celu 12,5 proc. ROE" - powiedział Lusztyn.

"Dynamika kosztów operacyjnych Pekao nieprzerwanie pozostaje poniżej poziomu inflacji, pomimo inwestycji w transformację operacyjną i cyfryzację. Aktualny pozostaje nasz cel obniżenia wskaźnika kosztów do dochodów (C/I) do poziomu 40 proc. w przyszłym roku" - dodał.

Choć w perspektywie najbliższych miesięcy Pekao spodziewa się spowolnienia gospodarczego, które może podnieść nieco koszt ryzyka banku, to jednak nie przekroczy on założonych w strategii 50 punktów bazowych w 2020 r. Amortyzatorem dla spowolnienia koniunktury będzie kontynuacja solidnego wzrostu konsumpcji prywatnej, napędzanej dalszym wzrostem płac oraz utrzymywaniem się bezrobocia na historycznie niskich poziomach.

"Poprawa dochodów gospodarstw domowych sprzyjać będzie utrzymaniu kosztów ryzyka detalicznego na niskich poziomach. Po trzech kwartałach 2019 roku łączne koszty ryzyka znalazły się na poziomie 41 pb. Pekao ma silną pozycję na rynku korporacyjnym, gdzie nadal będzie aktywnie wspierać inwestycje przedsiębiorstw" - powiedział Marek Lusztyn.

Nowy prezes poinformował, że zgodnie ze średnioterminową polityką dywidendową, bank planuje przeznaczyć na wypłatę dla akcjonariuszy między 60 a 80 proc. jednostkowego zysku netto za 2019 roku. To jedna z najwyższych dywidend w polskim sektorze bankowym. Według założeń polityki, do akcjonariuszy trafi między 50 a 75 proc zysku za 2020 rok, a w dłuższym terminie Pekao planuje przeznaczać na dywidendę co najmniej połowę zysku w scenariuszu wzrostu organicznego.

W poniedziałek swoje oczekiwania wobec nowego prezesa przedstawili dwaj główni akcjonariusze Banku Pekao.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys w rozmowie z PAP Biznes powiedział, że PFR oczekuje od prezesa Pekao szybkiej transformacji technologicznej, dynamiki wzrostu powyżej średniej rynkowej, stabilnego budowania wartości banku w długim terminie oraz stabilnej polityki wypłat dywidend.

Z kolei cytowany przez agencję Bloomberg Paweł Surówka, prezes PZU i przewodniczący rady nadzorczej Pekao, oczekuje, że po rezygnacji prezesa Michała Krupińskiego bank ten będzie kontynuował dotychczasową strategię. Według Surówki, Marek Lusztyn jest najlepszą osobą, która gwarantuje kontynuację bieżących projektów strategicznych w banku. Ocenił, że widzi znaczące potencjalne synergie Pekao z wystawionym na sprzedaż mBankiem, szczególnie pod względem technologicznym.

Polski Fundusz Rozwoju ma 12,8 proc. akcji Banku Pekao. Największym akcjonariuszem banku, z udziałem na poziomie 20 proc., jest PZU.

W piątek Michał Krupiński złożył ze skutkiem natychmiastowym rezygnację z funkcji prezesa, motywując decyzję przede wszystkim chęcią kontynuowania kariery poza Polską. Obradująca tego dnia rada nadzorcza przyjęła rezygnację Krupińskiego.

Rada powołała jednocześnie na stanowisko p.o. prezesa Marka Lusztyna, dotychczasowego wiceprezesa zarządu odpowiadającego za obszar zarządzania ryzykiem. Marek Lusztyn jest związany z Grupą Banku Pekao od blisko 20 lat. Przez ostatnie dwa i pół roku był wiceprezesem Pekao, nadzorującym obszar zarządzania ryzykiem. Wcześniej przez blisko 10 lat pracował w strukturach międzynarodowej grupy UniCredit. W Londynie, Monachium i Mediolanie opowiadał za globalne funkcje zarządzania ryzykiem, obejmujące kilkadziesiąt krajów.

Jednocześnie rezygnację ze swoich stanowisk złożyli Michał Lehmann, wiceprezes zarządu nadzorujący Pion Operacji i Usług oraz Piotr Wetmański, członek zarządu Banku Pekao nadzorujący Pion Strategii. Obie rezygnacje są ze skutkiem natychmiastowym i bez podania przyczyn. Do zarządu banku dołączył Marcin Gadomski, który będzie odpowiadał za Pion Ryzyka. (PAP Biznes)

pr/ asa/

Źródło: PAP Biznes
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 jarekzbyszek

Spróbuj coś załatwić w oddziale Pekao. To się przekonasz, że oddział został zlikwidowany w ramach oszczędności. A może trafisz na nowo zatrudnioną panię o poziomie inteligencji prawicowego elektoratu. Zejdź na ziemię, największy ROE to skuteczne skubanie klientów. Niedoinwestowany system informatyczny i sny o potędze. Pekao zostało kupione za 123 zł a ile jest warte dziś? Krupiński to zwiał chyba przed prokuratorem?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
PZU 1,52% 37,38
2019-12-06 17:01:15
WIG -0,61% 55 994,68
2019-12-06 17:15:02
WIG20 -0,91% 2 073,11
2019-12-06 17:15:00
WIG30 -0,49% 2 380,65
2019-12-06 17:15:00
MWIG40 0,32% 3 829,04
2019-12-06 17:15:01
DAX 0,86% 13 166,58
2019-12-06 17:37:00
NASDAQ 1,00% 8 656,53
2019-12-06 22:03:00
SP500 0,91% 3 145,91
2019-12-06 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.