Nowy iPhone – płatności bez odcisku palca

analityk Bankier.pl

Zaprezentowany 12 września iPhone X nie ma już fizycznego przycisku i czytnika linii papilarnych. Firma w imię powiększenia ekranu zrezygnowała z funkcji, która zabezpieczała płatności Apple Pay. Teraz do uwierzytelnienia użytkownika wystarczyć ma spojrzenie.

Prezentacja nowego modelu smartfona Apple to zawsze wydarzenie odbijające się szerokim echem w świecie technologii. 12 września potwierdziły się wcześniejsze doniesienia o zmianie podejścia firmy do biometrii – iPhone X jest pierwszym urządzeniem, które nie ma fizycznego przycisku z przodu obudowy. Zmiana pozwoliła na powiększenie ekranu do przekątnej 5,8 cali, a wyświetlacz zajmuje teraz prawie cały front smartfona.

Do płatności Apple Pay będzie wystarczyć spojrzenie na telefon
Do płatności Apple Pay będzie wystarczyć spojrzenie na telefon (apple.com)

Przycisk „home” służył nie tylko do nawigacji, ale pełnił również funkcję czytnika linii papilarnych. Mechanizm TouchID wykorzystywano m.in. w płatnościach Apple Pay. Użytkownik musi położyć palec na klawiszu i zbliżyć telefon do terminala, by transakcja mogła dojść do skutku. Podobnie potwierdza się transakcje z użyciem Apple Pay dokonywane w środowisku elektronicznym – np. w aplikacjach mobilnych.

W iPhone X Touch ID zastąpiono Face ID. Aby zapłacić zbliżeniowo w sklepie, trzeba będzie dwukrotnie nacisnąć znajdujący się z boku urządzenia, a następnie spojrzeć na ekran i zbliżyć telefon do terminala. Face ID to mechanizm rozpoznawania twarzy wykorzystujący projektor korzystający z pasma podczerwieni. Umieszczony nad ekranem sensor wyświetla składającą się z 30 tys. punktów siatkę i w ten sposób uzyskuje obraz osoby trzymającej smartfona. Mapa jest trójwymiarowa, co ma zwiększyć precyzję identyfikacji.

Wzorzec biometryczny używany do porównania obrazu przechowywany jest na urządzeniu, podobnie jak w przypadku wzorca linii papilarnych stosowanego w poprzednich modelach. Apple twierdzi, że technologia rozpoznawania twarzy jest niezawodna i działa równie skutecznie niezależnie od kąta widzenia czujnika, nakrycia głowy użytkownika i innych „zakłóceń” (np. zarostu, makijażu). Firma chwali się, że Face ID nie da się oszukać zdjęciem prawowitego właściciela czy np. maską użytą przez potencjalnego włamywacza. Jednak w trakcie wczorajszej prezentacji nowa funkcja nie zadziałała na jednym z pokazowych urządzeń.

Mobilny portfel Apple Pay po niemal 3 latach od światowej premiery nadal nie jest dostępny dla Polaków. W odróżnieniu od Google firma z Cupertino nie pozwala producentom aplikacji na dostęp do modułu NFC odpowiedzialnego za komunikację bezstykową. Takie podejście potentata uniemożliwia bankom budowanie własnych rozwiązań. Instytucje w Australii próbowały interweniować w tej sprawie w tamtejszym urzędzie antymonopolowym, ale ostatecznie przegrały starcie.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 9 bojack_pl

Do prawa szariatu doda sie punkt o face recognition

! Odpowiedz
0 37 wolajust

ciekawe czy rozpozna chińskie bliźniaki

! Odpowiedz
0 72 wolajust

jeśli rozpozna twarz przez burkę to jest nieźle

! Odpowiedz
0 7 niewierzacyateusz

spoko :) jest na podczerwień

! Odpowiedz
0 8 wolajust odpowiada niewierzacyateusz

czyli obejmuje Eskimosów i Beduinów, świadków koronnych, brodaczy, narciarzy, poparzonych i tych z maskami antysmogowymi. Elegancko

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne