Nowy alians Skype’a może zagrozić pozycji Gadu-Gadu

Największy polski portal internetowy, Onet.pl, zawarł umowę z Skype Technologies, właścicielem najpopularniejszego komunikatora głosowego na świecie, której efektem ma być uruchomienie komunikatora OnetSkype – informuje „Puls Biznesu”. Nowy komunikator będzie na razie kopią globalnego, jednak portal chce go rozbudować o nowe moduły, oferujące inne usługi (np. serwis randkowy). Nie planuje natomiast sprzedaży reklam.

Skype ma w Polsce ponad 3,2 mln użytkowników, a umowa z portalem ma wzmocnić jego pozycję. Onet ma na celu detronizację największego w Polsce komunikatora – Gadu-Gadu. Przez OnetSkype można również prowadzić rozmowy tekstowe i przesyłać pliki między użytkownikami.

Popularność Skype’a wynika przede wszystkim z możliwości prowadzenia doskonałej jakości bezpłatnych rozmów głosowych. Od roku możliwe są również płatne połączenia z sieciami telefonicznymi stacjonarnymi i komórkowymi dzięki usłudze SkypeOut, a od kwietnia posiadanie numeru publicznego i przyjmowanie połączeń z takich sieci oraz korzystanie z poczty głosowej.

OnetSkype będzie nie tylko poważną konkurencją dla innych komunikatorów ale może stać się również zagrożeniem dla usług operatorów telekomunikacyjnych, których ceny są kilka lub kilkanaście razy wyższe. Minuta połączenia z OnetSkype do sieci stacjonarnych w Polsce wyniesie 12 gr brutto, a do większości krajów starej UE i USA – 8 gr.

Do końca roku ma się również pojawić na rynku wersja biznesowa Skype, a standardowa będzie poszerzona o wideorozmowy. Komunikator jest dostępny obecnie w 22 wersjach językowych dla systemów operacyjnych MS Windows, Linuks, Mac OS i Pocket PC. Firma pracuje również nad wersją dla systemu operacyjnego używanego w telefonach komórkowych – Symbian.

Ł.Z.
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil