REKLAMA

Nowy Windows najtańszy w historii?

2014-10-02 10:52
publikacja
2014-10-02 10:52
fot. TechCrunch /

Dwa dni temu Microsoft zaprezentował następcę systemu Windows 8. Nowe „okienka” mają mieć swoją premierę dopiero w przyszłym roku, ale już teraz pojawia się wiele plotek na temat ceny nowego produktu. Jeśli spełnią się one choć częściowo, to na rynku pojawi się najtańszy system Windows w historii marki.

Nowy system – niespodziewanie ochrzczony mianem 10-tki – ma być multiplatformą, która będzie dostępna na wszystkich możliwych urządzeniach, od standardowych komputerów domowych po urządzenia mobilne.

Microsoft obniża ceny

Microsoft od wielu lat kojarzył się z firmą, która oczekuje za swoje produkty dużych pieniędzy. W polskich warunkach, ceny ostatnich wersji systemu (najdroższych wariantów) sięgały nawet 1000 złotych. Firma najwyraźniej postanowiła zmienić taktykę i zmniejszyć ceny swoich produktów.

Sugerowane przez producenta ceny systemów Windows w dniach ich premiery*

Spadek cen najpopularniejszego systemu operacyjnego można już było zaobserwować wraz z premierą Windowsa 8. Microsoft najwyraźniej postanowił wreszcie wywiązać się ze swoich zapewnień o pro konsumenckim podejściu do biznesu. W pierwszej kolejności firma postanowiła ujednolicić ofertę i zaoferować Windowsa 8 tylko w dwóch wersjach, a nie jak to miało miejsce w systemie Vista i 7 – aż sześciu.

Podstawowa wersja została wyceniona na 139,99 dolarów co stanowiło aż studolarową obniżkę ceny w porównaniu z Vistą. Za aktualizację Windowsa 7 do najnowszego systemu trzeba było w dniu premiery zapłacić 69,99 dolarów. To również była widoczna obniżka wobec standardów cenowych utrzymujących się od czasów Windowsa 95 – pełne wersje pudełkowe kosztowały na poziomie 200 dolarów, a aktualizacje 100 dolarów.

To nie był jedyny krok jaki Microsoft podjął w celu udostępnienia swojego systemu szerszemu gronu odbiorców. Gigant z Redmond postanowił sprezentować swój najnowszy system za darmo wszystkim producentom urządzeń mobilnych o przekątnej ekranu poniżej 9 cali.

Windows 10 pobije ceny poprzedników?

Jeśli obecne doniesienia o cenie nowego systemu okażą się prawdziwe, to Windows 10 będzie najtańszym systemem w całej historii marki. Każdy, kto już posiada licencję na użytkowanie 8-ki otrzyma aktualizację bez uiszczania dodatkowych opłat. Firma nie zapomina także o użytkownikach starszego systemu – Windowsa 7 – i udostępni im przesiadkę na najnowszą wersję za jedyne 30 dolarów.

O ile darmowe udostępnienie systemu mobilnego na tablety było zabiegiem marketingowym mającym rozpowszechnić system na tabletach, tak oferowanie za darmo nowego, komercyjnego systemu na komputery stacjonarne wydaje się rewelacją. Oczywiście dostępne są darmowe systemy dla komputerów ze stajni Linuxa, ale to Windows jest powszechnie wykorzystywanym systemem – nie tylko wśród użytkowników indywidualnych, ale również wśród firm i instytucji sektora publicznego. 

Sugerowane ceny systemów Windows w dniach premiery*

Rok wydania

System

Cena pełnej wersji pudełkowej [USD]

Cena aktualizacji z poprzedniej wersji systemu [USD]

1995

Windows 95

209,95

109,95

1999

Windows 98SE

209

109

2001

Windows XP

199

99

2007

Windows Vista

239,99

129,99

2009

Windows 7

199,99

119,99

2012

Windows 8

139,99

69,99

2015

Windows 10*

nieznana

0 (z Windows 8)/ 30 (z Windows 7)

*Ceny systemów XP, Vista i 7 dotyczą wersji Home Edition/Home Premium

**Spekulacje na temat cen Windowsa 10

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl

 Mateusz Gawin

Źródło:
Tematy
Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Komentarze (34)

dodaj komentarz
marwie
Jakoś zapomniano o ofiarach systemu Vista. Czy im nie należy się należyta rekompensata. Liczy sie tylko kasa za cenę coraz to nowych bubli. Wszystkie wersie Windowsa po XP to buble i niedoróbki tworzone w pośpiechu i dla kasiory.
~Bibop
Vista po poprawkach działa dokładni tak jak Win7. Trzeba mieć tylko troszkę lepszy sprzęt niż wymagania minimalne.Ja z Vista nie miałem najmniejszych problemów. Uwazam też, że jest to najładniejszy system od MS. Pozdrawiam
~jurasik
A ja mam właśnie vistę .... Do te pory. I nie narzekam. System super. Ofiarą to prawdopodobnie jetseś ty sam... Ktoś cie zmuszał do kupowania tych produktów?
~o-S
Cena powinna być stosowna do jakości a Microsoft jako monopolista zbytnią dbałością o jakość swoich produktów nigdy nie grzeszył.
~lkjhk
bubla się tworzy to i się go potem sprzedać nie może. to jak mbank który na siłę wygania od siebie swoich starych klientów NAKAZUJĄC IM KORZYSTANIE Z NOWEGO BUBLA :/ to jak aero2 które odstrasza od siebie potencjalnych przyszłych klientów utrudniając im dostęp do internetu. ludzie chcą wrócić do xp bo jest szybki bubla się tworzy to i się go potem sprzedać nie może. to jak mbank który na siłę wygania od siebie swoich starych klientów NAKAZUJĄC IM KORZYSTANIE Z NOWEGO BUBLA :/ to jak aero2 które odstrasza od siebie potencjalnych przyszłych klientów utrudniając im dostęp do internetu. ludzie chcą wrócić do xp bo jest szybki i poręczny przejrzysty i czysty. ma niemal zerowe wymagania i jest prosty w obsłudze. to wszystko sprawia że ludzie chcą go a nie jakies buble które "musza" kupować od nowa. raz zapłaciłem za program którego już nie mogę używać bo się teraz ciągle coś psuje (brak wsparcia); czy MS zwróci mi pieniądze za starego xp? ja chcę xp z powrotem niczego innego nie kupię...
~Roman
XP w porównaniu do 8.1 jest megawolny. Też myślałem tak jak Ty, dopóki mnie spróbowałem ósemki. I kafelki też da się ogarnąć.8.1 na zwykłym dysku wstaje szybciej niż XP na SSD :)
~jam odpowiada ~Roman
Lepiej bys wcale nie komentowal, zero pojecia masz kolego, win8 to najwiekszy zamulacz na swiecie na super sprzecie! Do xp kazdy chcialby wrocic, najszybszy i najwydajniejszy
~baca
Czy mozna przeskoczyc z 64bitowej 7 na 10?
~bibop
Testuję Win 10 od wczoraj. Wyglada mi na na takie 8.1+ Mają jeszcze kupę czasu, zobaczymy co z tego wyjdzie. Na razie widzę, że pulpit nie jest już aplikacją w Modern UI a aplikacje klikając na krzyżyk, wyłączają się całkowicie i nie żrą ramu. Menu Start dziwne ale poprawia na pewno. Mam słaby laptop i różnice Testuję Win 10 od wczoraj. Wyglada mi na na takie 8.1+ Mają jeszcze kupę czasu, zobaczymy co z tego wyjdzie. Na razie widzę, że pulpit nie jest już aplikacją w Modern UI a aplikacje klikając na krzyżyk, wyłączają się całkowicie i nie żrą ramu. Menu Start dziwne ale poprawia na pewno. Mam słaby laptop i różnice w wydajności widzę sporą a to już dużo. Na win 7,8 i 8.1 mogłem rozmawiać na Skype i zużycie procesora było od 40 do 65% co nie pozwalało mi na wiele. Na Win 10 TP rozmawiam na Skype i bez żadnego problemu przeglądam internet w miare płynnie. Polecam Win 10 TK bo jest to przecież DARMOWA LEGALNA WINDA!!!!
~RadicalEd
Nie jest do do końca 'darmowy i legalny system', lecz wersja czasowa i do tego nawet nie RC, więc proponowanie instalowania tego systemu użytkownikom na komputerach domowych jest co najmniej dziwnym pomysłem.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki