REKLAMA
WEBINAR

Nowy Jork pozywa gigantów motoryzacji. Powodem kradzieże samochodów

2023-06-07 06:22
publikacja
2023-06-07 06:22

Miasto Nowy Jork pozwało we wtorek południowokoreańskich producentów Hyundai Motor Co i Kia Corp oskarżając ich, że sprzedają samochody, które zbyt łatwo można ukraść.

Nowy Jork pozywa gigantów motoryzacji. Powodem kradzieże samochodów
Nowy Jork pozywa gigantów motoryzacji. Powodem kradzieże samochodów
fot. Ryan DeBerardinis / / Shutterstock

Nowy Jork dołączył tym samym do kilku innych dużych miast, które w związku z kradzieżami pozwały Hyundai i Kia. Należą do nich m.in. Baltimore, Cleveland, Milwaukee, San Diego i Seattle.

W skardze złożonej w sądzie federalnym na Manhattanie producenci stanęli pod zarzutem, że w latach 2011-2022 nie zainstalowali w większości swoich samochodów powszechnie stosowanych urządzeń antykradzieżowych zwanych immobilizerami. "Otworzyło to wrota dla kradzieży pojazdów, szaleństw przestępczych, lekkomyślnej jazdy i szkód publicznych" – twierdzą miejscy oskarżyciele cytowani przez Reutersa.

Liczba zgłoszonych kradzieży Hyundaia i Kia podwoiła się w ubiegłym roku, po czym nastąpiła "wirtualna eksplozja kradzieży" w pierwszych czterech miesiącach br. Zgłoszono już 977 kradzieży, w porównaniu ze 148 w tym samym okresie w 2022 r.

Według władz miejskich liczby kradzieży pojazdów BMW, Ford, Honda, Mercedes, Nissan i Toyota zdecydowanie spadły w tym roku.

W zeszłym miesiącu Hyundai i Kia osiągnęły ugodę w wysokości 200 mln dolarów w sprawie pozwu zbiorowego konsumentów w związku z kradzieżami. Objęła około 9 mln właścicieli pojazdów w USA. Firmy musiały pokryć koszty skradzionych samochodów w wysokości łącznie 145 mln dolarów.

W lutym Hyundai i Kia poinformowały o ofercie aktualizacji oprogramowania dla 8,3 mln amerykańskich pojazdów, w których brakuje immobilizerów.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/wr/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
chmiels
Eskimosi nie znają słowa na kradzież. No ale tam ciornych niet.
zoomek
Mi się wydaje że jednak złodziei się powinno pozywać. Jak masz tani zamek w drzwiach to też cię pozwą że łatwo cię okradli? No i policja musiała się fatygować - same problemy im robisz bo przecież nie złodziej.
Ci Żydzi z NY to naprawde sa zdegenerowani do reszty.
jenak
Czuję, że za całkiem niedługo kontrola częstości oddechu. Kara piniężna w razie przekroczenia wartości zbrodniczej dla Klimatu.
jenak
Lemingi, słyszycie?


Tego jeszcze nie grali. A już całkiem dużo grali.

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki