REKLAMA

Domownicy osoby chorej na COVID-19 automatycznie znajdą się na kwarantannie

2020-10-30 16:14, akt.2020-10-30 16:29
publikacja
2020-10-30 16:14
aktualizacja
2020-10-30 16:29
fot. Dpongvit / Shutterstock

Domownicy osoby chorej na koronawirusa automatycznie znajdą się na kwarantannie - powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Chcemy, żeby domownicy osoby chorej, która ma dodatni wynik testu, nie musiały już czekać na telefon z sanepidu i kwarantannę rozpoczynać po tym telefonie. Przyjmujemy, że ta kwarantanna będzie miała charakter automatyczny" - powiedział.

Kilka dni temu zmieniły się też zasady kwarantanny dla osób z kontaktu. 

Testy antygenowe będą taką samą podstawą do stwierdzenia zakażenia jak testy PCR

Testy antygenowe będą taką samą podstawą do stwierdzenia zakażenia jak testy PCR - poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Przyjmujemy od dzisiaj, że testy antygenowe, które są wykonywane dla pacjenta objawowego, są taką samą podstawą stwierdzenia koronawirusa, jak testy PCR-owe" - powiedział Niedzielski.

Jak przypomniał, "do tej pory zawsze, nawet po zastosowaniu testu antygenowego, należało wykonać i tak test PCR-owy potwierdzający". "Zmieniamy w ten sposób definicję przypadku. Teraz już nie tylko test PCR-owy, ale i objawy i test antygenowy będą dowodziły, że osoba jest chora na koronawirusa i nie potrzebuje potwierdzenia" - tłumaczył.

"Ma to związek z tym, że chcemy na większą skalę wprowadzić testowanie testami antygenowymi. Zastanawiamy się nad wprowadzeniem tego na SOR-y, izby przyjęć (...) Chcemy również wykorzystać to w nocnej pomocy lekarskiej. To jest bardzo ważna zmiana, która umożliwi szybkie testowanie bez konieczności potwierdzania testem PCR-owym" - dodał.

Minister zdrowia poinformował, że zmiany ogłoszone przez niego na piątkowej konferencji prasowej zostaną ujęte w dokumencie nowej strategii. Jak dodał, jej "wersję trzecią przygotujemy w przyszłym tygodniu". (PAP)

Autor: Olga Łozińska

oloz/ krap/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
bha
10 dniowa Kwarantanna pozorów !!! ,a potem zdziwienie że nie wiadomo skąd gwałtowne wzrosty zachorowań coraz mocniej rozproszonych w kraju !!!!!!!! INFO https://rzeszow.naszemiasto.pl/okres-wylegania-koronawirusa-dluzszy-niz-kwarantanna-czas/ar/c1-7854381 INFO 2 https://zdrowie.wprost.pl/koronawirus/10377149/jak-dlugi-jest-okres-10 dniowa Kwarantanna pozorów !!! ,a potem zdziwienie że nie wiadomo skąd gwałtowne wzrosty zachorowań coraz mocniej rozproszonych w kraju !!!!!!!! INFO https://rzeszow.naszemiasto.pl/okres-wylegania-koronawirusa-dluzszy-niz-kwarantanna-czas/ar/c1-7854381 INFO 2 https://zdrowie.wprost.pl/koronawirus/10377149/jak-dlugi-jest-okres-inkubacji-koronawirusa.html INFO 3 I na koniec to ------- https://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,173954,26442863,okres-inkubacji-covid-19-moze-byc-znacznie-dluzszy-niz-wczesniej.html
ravauw
No to teraz w okresie zimowym, ka,dy kyo pojdzie na test z krwi ma pewnosc ze ma ptzeciwciala, chotych bedzie po 100 tys dziennie. W tym tempiw pandemia skonczy sie do maja.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki