REKLAMA

Nowe przepisy mogą wzmocnić pozycję niemieckiego kapitału w Polsce

2020-05-26 07:33
publikacja
2020-05-26 07:33

Proponowane przez rząd PiS przepisy ograniczające możliwość przejmowania polskich spółek mogą wzmocnić pozycję niemieckiego kapitału w Polsce – pisze wtorkowy "Puls Biznesu".

fot. Vincent Grebenicek / / Shutterstock

Gazeta przypomina, że w porządku rozpoczynającego się w środę 12. posiedzenia Sejmu znalazło się m.in. pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów. "PB" wskazuje, że oprócz pomocy firmom dotkniętym pandemią w propozycji są też zmiany innych ustaw, w tym ustawy o kontroli niektórych inwestycji. W artykule wyjaśniono, że chodzi o znaczne ograniczenie możliwości kupowania akcji polskich spółek przez inwestorów spoza Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

"Puls Biznesu" zwraca uwagę, że w tym tygodniu opinie do projektu zgłosiły polskie organizacje biznesowe i ekonomiczne. Zdaniem Polskiego Towarzystwa Gospodarczego (PTG) – cytowanego przez gazetę – skutkiem wejścia w życie lansowanych przez rząd przepisów będzie zaburzenie równowagi inwestycyjnej w Polsce.

"Następstwem pandemii koronawirusa będzie ogólnoświatowe spowolnienie gospodarcze, które spowoduje, że jedynie najsilniejsze gospodarki będą miały możliwość przeznaczać znaczące środki finansowe na inwestycje zagraniczne. Ograniczenie możliwości swobodnego nabywania polskich przedsiębiorstw jedynie do podmiotów z państw EOG sprawi, że znacząco wzrosnąć może w Polsce udział inwestycji ze strony najbogatszych państw Unii Europejskiej" – czytamy w przesłanej do Ministerstwa Rozwoju opinii PTG, którą cytuje "PB".

"Chodzi o to, abyśmy nie byli skazani tylko na jeden kierunek napływu inwestycji. To mogłoby oznaczać także zmniejszenie skali bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce, co samo w sobie byłoby zjawiskiem negatywnym" – argumentuje prezes PTG Tomasz Janik, cytowany przez gazetę. Przypomina też, że w Europie największy potencjał inwestycyjny mają państwa tzw. starej Unii i to one po wejściu w życie przepisów w lansowanym kształcie byłyby na uprzywilejowanej pozycji, jeśli chodzi o zakup akcji polskich spółek.

"Dla wszystkich jest jasne, że głównym beneficjentem zarówno samej UE, jak też strefy euro są Niemcy" – dodaje szef PTG.(PAP)

kkr/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
khh
Ciekawe czemu mnie to nie dziwi? Kolejny bezmyslny bubel legislacyjny, ktory w efekcie doprowadzi do spadku zamoznosci Polakow. Pisie antymidasy tylko takie zmiany w prawie potrafia procedowac. Bo prawdziwy Polak ma pracowac na panstwowym albo zyc z zasilkow. Reszte ma zostawic niemieckim i francuskim funduszom inwestycyjnym i emerytalnym.Ciekawe czemu mnie to nie dziwi? Kolejny bezmyslny bubel legislacyjny, ktory w efekcie doprowadzi do spadku zamoznosci Polakow. Pisie antymidasy tylko takie zmiany w prawie potrafia procedowac. Bo prawdziwy Polak ma pracowac na panstwowym albo zyc z zasilkow. Reszte ma zostawic niemieckim i francuskim funduszom inwestycyjnym i emerytalnym. Ludzie, gdzie my zyjemy i kto nami rzadzi??
bezspinki
Brakuje drobnego napisu pod artykulem “Zasponsorowane przez ChRL”
khh
Taak? a masz madralo pieniazki na zakup tych polskich akcji? Nie? a widzisz, a zagraniczne fundusze emerytalne i inwestycyjne maja :) i nie, nie zablokujesz Niemcow, bo w UE obowiazuje "swoboda przeplywu kapitalu"...
pan_cogitoo
Przy tak duzych mozliwosciach archtektury finansowej nie widze sensu wprpwadzania ograniczen. Kapital i tak bedzie migrowal... Stawiajmy wiecej barier i zakladajmy kolejne kagance, to z pewnoscia w Polsce bedzie dobrobyt.
khh
Co ty chcesz? Holecka w wiadomosciach na jedynce powie, ze rzad ochroni polskie spolki przed chinskimi wrogimi przejeciami i motloch bedzie klaskac uszami, jacy to patrioci. W koncu zalanie pola woda chroni przed pozarem, prawda?
talmud
"tu spocznij" powinno "otworzyć" sie na makulature drukowana za granica zeby po resecie obudzić sie w rekach obcego kapitału.....LMAO aaa "kapital nie ma narodowości".....takie samo bylo przejecie w latach 90tych.....
itsosad
Słuszna uwaga fatalny pomysł z tym ograniczeniami.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki