REKLAMA

Nowe prawo jazdy dla kierowców SUV-ów? Oto nad czym pracuje UE

Katarzyna Waś-Smarczewska2023-09-28 09:10redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-09-28 09:10

Reforma unijnych przepisów dotyczących praw jazdy może przynieść rewolucję. Mowa o pomyśle pojawienia się nowego typu prawa jazdy - B+. Prace potrwają do grudnia.

Nowe prawo jazdy dla kierowców SUV-ów? Oto nad czym pracuje UE
Nowe prawo jazdy dla kierowców SUV-ów? Oto nad czym pracuje UE
fot. Mateusz Borek / / Shutterstock

Nowe prawo jazdy dla kierowców SUV-ów

W grudniu mają zakończyć się prace nad unijną dyrektywą zmieniającą niektóre przepisy drogowe. Najgłośniej komentowany jest pomysł wprowadzenia nowego rodzaju prawa jazdy dla kierowców niektórych samochodów osobowych - głównie SUV-ów. Do tej pory wystarczyło prawo jazdy kategorii B pozwalające prowadzić auto o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony. 

Francuska eurodeputowana Karima Delli, która odpowiada za prace nad dyrektywą, tłumaczy, że podstawą tego pomysłu jest chęć dbania o środowisko oraz konieczność doszkolenia kierowców o nowe umiejętności. SUV-y „nie tylko zajmują więcej miejsca i są mniej energooszczędne, ale są też bardziej narażone na kolizje niż lekkie samochody osobowe, co pociąga za sobą znacznie poważniejsze konsekwencje” – twierdzi posłanka Zielonych, która przewodniczy pracom europarlamentu nad reformą unijnych przepisów.

Prawo jazdy kategorii B wymagane obecnie do kierowania samochodami osobowymi i dostawczymi „nie jest odpowiednie dla najcięższych samochodów osobowych” – argumentuje.

Szkoły jazdy uczą prowadzenia samochodu na mniejszych modelach niż SUV-y. Te są nawet dwukrotnie cięższe od zwykłych aut osobowych. W razie kolizji rachunek szkód jest oczywisty.

Dlatego też europosłanka chce stworzenia nowego prawa jazdy B+, które dotyczyłoby samochodów osobowych i dostawczych o masie przekraczającej 1,8 tony. Kierowca otrzyma je po dwuletnim okresie próbnym (w tym czasie posiada normalne prawo jazdy kat. B) i dopiero od 21. roku życia – proponuje Delli. Zmusiłoby to kierowców popularnych SUV-ów, takich jak audi Q7, volvo XC90 i bmw X5 do uzyskania tego prawa jazdy. 

Dyrektywa przewiduje wyjątki w przepisach dotyczące celów zawodowych lub specjalnych, takich jak pojazdy uprzywilejowane.

Moc + masa

Jak zauważa Tomasz Budzik z serwisu Autokult, nie mniej ważna od masy pojazdu jest jego moc. Możliwość szybkiego rozwijania dużych prędkości w połączeniu z deficytem doświadczenia i młodzieńczym brakiem refleksji nad dalekosiężnymi skutkami swoich kroków stanowią w zasadzie gotowy przepis na drogową tragedię. Może więc lepszym pomysłem byłoby wprowadzenie ograniczenia dla stosunku mocy do masy pojazdu?

Międzynarodowa organizacja przewoźników IRU, automobilklub FiA i organizacja producentów pojazdów ACEA zaapelowały do Brukseli o odrzucenie tej propozycji.

Poza nową kategorią prawa jazdy dyrektywa skupia się na następujących zmianach w przepisach:

Zakaz jazdy nocą dla młodych kierowców

Prawo jazdy można będzie uzyskać już w wieku 17 lat, ale tacy kierowcy mogliby prowadzić początkowo tylko pod okiem kogoś bardziej doświadczonego. Mieliby też zakaz jazdy nocą - pomiędzy północą a szóstą rano.

Rozważane jest też wprowadzenie dwuletniego okresu po uzyskaniu prawa jazdy, w którym limit alkoholu we krwi wynosiłby 0,0 promila.

Po 70 roku życia uprawnienia byłyby przyznawane na 5 lat, po 80. już tylko na dwa. Przedłużenie  ważności wiązałoby się z koniecznością przejścia badań lekarskich.

W dyrektywie znalazły się też propozycje dotyczące wprowadzenia unijnego cyfrowego prawa jazdy dostępnego w telefonie, wzajemnego uznawania zatrzymania prawa jazdy przez państwa UE, skrócenia maksymalnej ważności dokumentu prawa jazdy – z obecnych 15 lat do 10 lat, ujednolicenia wymogów dotyczących szkolenia i egzaminowania kierowców czy nawet ogólnounijnego punktowego systemu praw jazdy, który śledziłby wykroczenia drogowe i cofałby lub zawieszał zezwolenia powyżej określonego progu.

Czy w ogóle są szanse na wejście tych przepisów w życie?

Grudniowy koniec prac nad dyrektywą zakończy się głosowaniem. Warto przypomnieć, że zasady wskazane w dyrektywie muszą zostać zaadaptowane przez rząd danego państwa w formie nowelizacji obowiązujących w nim przepisów. Inaczej nie mają mocy prawnej. Eksperci przewidują więc, że po emocjonującej dyskusji... wszystko zostanie po staremu.

Źródło:
Katarzyna Waś-Smarczewska
Katarzyna Waś-Smarczewska
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadząca Bankier.pl, wydawca. W zespole Bankier.pl od 2008 roku. Absolwentka wrocławskiej polonistyki i specjalizacji edytorskiej, dyplom o komunikacji internetowej obroniła u prof. Jana Miodka. Chce, aby Bankier.pl był najlepszym źródłem informacji - podanych językiem zrozumiałym także dla osób, które nie mają wykształcenia ekonomicznego, a chcą znać i rozumieć zagadnienia dotyczące finansów. Telefon: 606 861 086

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (52)

dodaj komentarz
kaczyslaw_
Oficjalnie zawsze chodzi o bezpieczeństwo, a jak jest naprawdę to każdy widzi. Żądam wprowadzenia prawa, że każdy polityk może odbyć maksymalnie jeden lot w roku oraz przejechać maksymalnie 1 tys. km samochodem. Potrzebujesz więcej? Wybierz rower lub komunikację miejską.
drzaraza
Europosłowie a najbardziej zieloni powinni mieć zakaz poruszania się na jakiekolwiek odległości innymi pojazdami poza rowerami z napędem nożnym.
niederfurzdorf
Ale o co macie pretensje? Sama się do Europarlamentu nie wybrała !!! Ktoś tych socjalistów wszelkiej maści, rożne partie ludowe wybiera. Jak się wybiera LISTĘ na podstawie wykreowanych emocji to potem tacy geniusze jak ta pani decydują jakie mamy prawo . Ważna jest narracja, emocje, ideologiczny bełkot .
jenak
I jeszcze. Czy kredensy kojarzą jedno z drugim?

Ja nie wątpię. Ja głęboko wątpię, parafrazując.


To w zasadzie beton.
jas2
Jak była ładna/ładny, to kobiety zagłosowały.
stain
Na wuj w ogóle komu taki samochód. W terenie przecież nie jeżdżą, do zatłoczonych miast pasują jak pięść do oka...
stain
Kolejny owczy pęd. Beeeeee.....beeeee....... i jak baran przewodnik w lewo to wszyscy w lewo, a że bez sensu i za chwilę skręci w prawo? No cóż, w końcu to baran.
chariotti
Wygodna postawa za kierownicą, ktoś mający problemy z kręgosłupem ma ulgę siadając w wysokim aucie niż siadać prawie na podłodze w normalnych autach, poza tym moda itd.
stain odpowiada chariotti
O istocie zjawiska mody właśnie piszę w poprzednim poście.
A schorzenia kręgosłupa nie są chyba aż tak rozpowszechnione jak te pseudo-terenówki (które terenu nigdy nie widziały)

Powiązane: Bezpieczeństwo na drogach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki