REKLAMA

Nowe paszporty dla Brytyjczyków produkowane w Polsce

2020-02-22 11:01, akt.2020-02-23 17:14
publikacja
2020-02-22 11:01
aktualizacja
2020-02-23 17:14
Twitter/Home Office

Przypomnienie faktu, że nowe brytyjskie paszporty - po latach znów niebieskie, a nie zgodnie z unijnym standardem bordowe - będą produkowane przez francusko-holenderską firmę w Polsce, odbiło się sporym echem w brytyjskich mediach.

Minister spraw wewnętrznych Priti Patel, prezentując nowy wzór zapowiedziała, że nowe paszporty będą wydawane od marca. Podkreśliła przy tym, że brexit dał Wielkiej Brytanii możliwość wyboru własnej drogi, czego jednym z symbolicznych przejawów jest właśnie zmiana koloru paszportu, a niebieskie "ponownie będą wpisane w naszą tożsamość narodową".

Nie dodała jednak, że będą one produkowane w Polsce, choć sama przed dwoma laty, gdy rząd Theresy May przyznał kontrakt francusko-holenderskiej firmie Gemalto (od wiosny 2019 r. będącej częścią Thales Group), nazwała to upokorzeniem. Jak podawały wówczas media, oferta Gemalto była tańsza od tej złożonej przez brytyjską firmę De La Rue o 50 mln funtów.

Rząd zapewniał wówczas, że ostatnia faza produkcji będzie się odbywać w Wielkiej Brytanii, tak aby żadne dane osobowe nie były przekazywane za granicę, a tak czy inaczej dzięki kontraktowi powstanie w kraju 70 nowych miejsc pracy. Dla De La Rue przegrany przetarg stał się jednak powodem poważnych kłopotów finansowych, które jesienią zeszłego roku spowodowały nawet obawy, że firma może upaść.

Kontrakt zawarty z Gemalto został podpisany na 11 lat i opiewa na kwotę 260 mln funtów. Francusko-holenderska firma będzie produkować nowe brytyjskie paszporty w polskim zakładzie w Tczewie.

Produkowanie nowych paszportów na terenie UE zdecydowanie nie spodobało się zwolennikom brexitu. Już kilka dni przed prezentacją przez Patel nowego wzoru, eurosceptyczny tabloid napisał, że pracownicy zakładu w Tczewie dostają pensje poniżej obowiązujących w Polsce stawek minimalnych i są zmuszani do pracy sprzecznej z zasadami BHP.

Inny eurosceptyczny tabloid "Daily Express" zorganizował z kolei sondę internetową - zupełnie niereprezentatywną - według której 96 proc. uczestników domaga się, by paszporty były produkowane w Wielkiej Brytanii.

Obecny wzór paszportów z okładką w kolorze bordowym zastąpiono po decyzji o wyjściu kraju z Unii Europejskiej. Niebieskie paszporty wprowadzono w Wielkiej Brytanii w 1921 r., zostały one stopniowo wycofane z użycia po 1988 r., gdy państwa ówczesnej Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej zdecydowały się na zharmonizowanie wzorów, choć Londyn nigdy nie był do tego formalnie zobligowany.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
karbinadel
A co się dziwić. Ostatnio na Amazon.co.uk kupiłem pewną wydaną w USA książkę. Przyszła na trzeci dzień. Na metryczce czytam "Printed in Poland by Amazon Fulfillment , Poland sp. z o.o. Wrocław, Poland".
tomi44g
Warto zauważyć że te nowe paszporty drukowane są w Polsce w Tczewie. Kontrakt na 11 lat wygrała firma francuska ale drukarnia jest w Polsce. Szkoda ze nie ma na nich nadrukowane Made in Poland :)
pomorzaninm
to dobrze ze jestesmy "fabryka europy" ale stad mamy nizsze pensje ... oni maja koncerny my w nich pracujemy... dlatego mamy nizsze pensje a nie dlatego ze pracodawcy nie chca placic jak na zachodzie.
vallheru odpowiada pomorzaninm
Jest właśnie na odwrót. To dzięki obcym firmom w Polsce mamy większe pensje. Zazwyczaj w takich firmach z kapitałem zagranicznym są u Nas większe wynagrodzenia niż w firmach typowo polskich.

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki