Nowe dowody osobiste bez podpisu

Najmniej kontrowersji budziło wyeliminowanie z nowych dowodów osobistych danych dotyczących koloru oczu i wzrostu - powiedział w Polskim Radiu 24, doktor Wojciech Wiewiórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

(Ministerstwo Spraw Wewnętrznych)

To były dane mało przydatne i podawane przez samych zainteresowanych. Dyskusja dotyczyła natomiast wyeliminowania adresu zameldowania i własnoręcznego podpisu, dodał minister Wiewiórowski.

Jeżeli ktoś wykorzystuje ten sam wzór podpisu, który ma w dowodzie osobistym do tego, żeby później podpisywać się na dokumentach finansowych - zdaniem ministra ochrony danych osobowych - delikatnie mówiąc postępuje nierozsądnie.

Doktor Wiewiórowski twierdzi, że instytucja, która będzie sprawdzała podpis osobisty i tak nie będzie sprawdzała go z dowodem osobistym, a przynajmniej nie powinna tego robić.

Zdaniem eksperta zostawiając wzór swojego podpisu w dokumencie, który możemy zgubić, albo który może być zeskanowany, sami prosimy się o to, żeby ktoś spróbował czy jest w stanie go podrobić czy nie.


(Ministerstwo Spraw Wewnętrznych)

Wyeliminowanie adresu zameldowania z nowych dowodów osobistych było podyktowane zmianami w ustawie, które zakładają, że już w 2016 roku zniknie obowiązek meldunkowy.

Ważniejsze dla identyfikacji są numer samego dowodu osobistego i numer PESEL - dodał doktor Wiewiórowski

Numer PESEL rzeczywiście zawiera w sobie dwie tzw. zaszyte informacje. Pierwsza, to data urodzenia, czego jesteśmy zwykle świadomi - powiedział minister. Jest różnie zapisana w zależności od stuleci, ale zawsze to pierwszych 6 cyfr.

Inną informację niesie przedostatnia cyfra - informuje Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Cyfra ta pokazuje płeć - nieparzysta oznacza mężczyzn a parzysta oraz zero kobiety.

Z punktu ochrony danych osobowych identyfikacja za pomocą numeru pesel jest swoistym problemem. W niektórych krajach np. w Niemczech czy Czechach istnienie takiego numeru jest zabronione. Chodzi o zachowanie anonimowości obywatela.

W Polsce przyjęto rozwiązanie, które jest zbliżone do numeru ubezpieczenia w Stanach Zjednoczonych - dodał minister Wiewiórowski.

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~Aneta

Ja również już miałam problem w Szwajcarii powodu braku podpisu!!! To nie jest dobry pomysł ten podpis powinni zostawić! I co teraz musze wyrobić paszport bo musze mieć jakis dowod z podpisem! GRATULUJE POMYSŁOWOŚCI

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 7 ~Marta

W polsce nie jest to problemem. Ale dla osob mieszkajacych za granica owszem . Niemcy uwazaja ten dowod za nie wazny iz brak na nim podpisu.

! Odpowiedz
0 1 ~Kuba

To teraz proponuję z nowym genialnym polskim dowodem bez podpisu odebrać list lub paczkę na poczcie w Niemczech.

! Odpowiedz
2 3 ~ciagov

Dlaczego w Niemczech zabronione jest ewidencjonowanie ludzi za pomocą numerów? To proste - Niemiec to człowiek stosunkowo wolny, natomiast Polak to niewolnik - więzień obozu, którego tożsamość się nie liczy, więc można opisać ją numerem.

! Odpowiedz
1 3 ~wlodas1959

obojetnie co wymysla i tak jak zawsze bedzie nie dopracowane ,rzadza nami i rzadzili debile kiedy to sie zmieni?

! Odpowiedz
5 11 ~Dżejms

Zero powinno być zarezerwowane dla homo i innych transwestytów. Sokro nieparzysta dla mężczyzn a parzysta dla kobiet. Zero nie jest ani takie ani śmakie.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 3 ~Nekroekonom

Zero jest parzyste. Wróć do podstawówki jak tego nie wiesz. Autor artykułu też powinien to zrobić.

! Odpowiedz
0 5 ~KORWINISTA

A GDZIE GRUPA KRWI CZEROWNE SK...Y!!!!!!!!!!!!???

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil