REKLAMA

Będzie nowa ulga podatkowa? Rząd chce zachęcić Polaków do powrotu z emigracji

2020-11-18 08:55
publikacja
2020-11-18 08:55
Będzie nowa ulga podatkowa? Rząd chce zachęcić Polaków do powrotu z emigracji
Będzie nowa ulga podatkowa? Rząd chce zachęcić Polaków do powrotu z emigracji
fot. Olena Yakobchuk / / Shutterstock

Rozważasz powrót do Polski z emigracji? Rząd pracuje nad wprowadzeniem nowej ulgi podatkowej: 50-proc. obniżki PIT-u.

Rząd zamierza wprowadzić zmiany w prawie podatkowym, które zachęcą Polaków do powrotu z emigracji zarobkowej. Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem, który wprowadzi 50-procentową ulgę dla osób wracających do kraju, informuje money.pl. Będzie ona obowiązywać w drugim roku po powrocie z emigracji do Polski i możliwa do rozliczenia w zeznaniu rocznym. Jak częściowe zwolnienie z podatku dochodowego miałoby wyglądać?

Przykładowo, emigrant po powrocie do kraju na podstawie zeznania podatkowego ma 6 tys. zł PIT do zapłacenia. W pierwszym roku podatnik musi uiścić pełną kwotę do budżetu państwa. Natomiast w drugim roku może obniżyć podatek do zapłaty o 50 proc. tej kwoty, czyli 3 tys. zł. W kolejnym zeznaniu podatkowym (w trzecim roku płacenia danin w Polsce) emigrant ponownie skorzysta ze zwolnienia, tym razem 50 proc. z 3 tys. zł, czyli 1,5 tys. zł. Oznacza to, że w trzecim roku po powrocie do Polski będzie można obniżyć wysokość podatku o 1,5 tys. zł.

Nie wiadomo, czy zostaną wprowadzone limity dotyczące m.in. długości okresu spędzonego za granicą lub w Polsce przed wyjazdem oraz wysokości rocznego dochodu. Portal podkreśla, że nie wiadomo, czy nowa ulga podatkowa przysługiwać będzie również dla obcokrajowców.

W ostatnim czasie rząd zmienił przepisy dotyczące ulgi abolicyjnej. Polacy pracujący za granicą zapłacą wyższy podatek za 2021 r. "Teraz ulga abolicyjna przestanie praktycznie obowiązywać, a osoby pracujące za granicą, które są polskimi rezydentami (mają w Polsce ośrodek interesów życiowych), zapłacą dużo wyższy PIT" - czytamy w artykule pt. "Polacy pracujący za granicą zapłacą wyższy PIT. Sejm za ograniczeniem ulgi abolicyjnej".

DF

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
bt5
Wśród wracajacych najwięcej jest osób które : 1. narobiły długów w UK i uciekaja przed egzekucja, ale w Polsce i tka ich namierz po góra 2 latach, więc tym osobom się nie będzie opłacało i tak pracować na biało, 2. home office deportuje do PL kryminał i bezdomnych - takie osoby nie pracuj w póżniej w PL bo nawet Wśród wracajacych najwięcej jest osób które : 1. narobiły długów w UK i uciekaja przed egzekucja, ale w Polsce i tka ich namierz po góra 2 latach, więc tym osobom się nie będzie opłacało i tak pracować na biało, 2. home office deportuje do PL kryminał i bezdomnych - takie osoby nie pracuj w póżniej w PL bo nawet nie maj cv bez którego roboty w Polsce nie dostana. A ogólnie to ta ulga jest taka prosta ze nic z niej nie rozumiem. Inne kraje dla nowoprzybyłych ( a tak tez należy klasyfikować Polaka wracajcego do kraju po dłuższej emigracji) to daja 2 letnia porzdna ulgę podatkowa że pitu się w ogóle nie płaci, w dani jako nowo przybyły płaciłem tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne i szlag trafiał dunoli płacacych 50% podatek. No oczywiście jak ulga wygasł to dałem noge- i tak samo będzie z ewentualnymi beneficjentami tej i tak niewydarzonej polskiej ulgi.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
henk54
A jednocześnie wypycha się ludzi z kraju, przez kombinowanie jak podwójnie opodatkować tych, którzy pracują za granicą.
To już lepiej nie róbcie żadnych ulg, ale też nie ścigajcie ludzi.
To wygląda jakby ktoś z władzy kombinował jak zrobić pozory że niby coś poprawiają dla ludzi, a przy biurku obok siedzi
A jednocześnie wypycha się ludzi z kraju, przez kombinowanie jak podwójnie opodatkować tych, którzy pracują za granicą.
To już lepiej nie róbcie żadnych ulg, ale też nie ścigajcie ludzi.
To wygląda jakby ktoś z władzy kombinował jak zrobić pozory że niby coś poprawiają dla ludzi, a przy biurku obok siedzi jakiś baran, który w tym samym czasie kombinuje jak można ludzi bardziej dojechać podatkami...
shadow_xx
Ale zachęta... łaskawcy.

Zachętą mogłoby być zwiększenie kwoty wolnej od podatku do poziomu co najmniej dwunastokrotności pensji minimalnej, szczególnie teraz kiedy chcą zlikwidować ulgę abolicyjną. Jednak tego nie chcą ruszać, bo mają świadomość, że spore grono pracujących ma wpisane na umowie minimalną
Ale zachęta... łaskawcy.

Zachętą mogłoby być zwiększenie kwoty wolnej od podatku do poziomu co najmniej dwunastokrotności pensji minimalnej, szczególnie teraz kiedy chcą zlikwidować ulgę abolicyjną. Jednak tego nie chcą ruszać, bo mają świadomość, że spore grono pracujących ma wpisane na umowie minimalną i nie będą płacić dochodowego.

W ogóle ciekawe, że pomysł tej ulgi podatkowej pojawił się krótko po tym jak zapowiedzieli likwidację ulgi abolicyjnej a pracujący za granicą zapowiedzieli zrzekanie się obywatelstwa.
antybolszewik
50% redukcji podatku? A jak się ma to do zasady równego traktowania obywateli? Polak, który został w kraju jest gorszy bo nie wyjechał?
sel
W pierwszym roku zapłaci wysoki podatek od tego co zarobił za granicą a w drugim niski , ale od zerowych zarobków na bezrobociu..
gronostaj
Zaostrzenie prawa antyaborcyjnego i pompowanie kasy w zespoły disco polo nie pomogło?
Dziwni ci emigranci, że nie chcą wracać do tego raju na Ziemii.
piotrek290
Jakby zmniejszyli opodatkowanie pracy i zwiększyli kwotę wolną, to byłoby to lepsze wyjście niż takie kombinowanie.
fortidude
Takie kombinowanie pozwoli zwiększyć zatrudnienie w budżetówce. Kolejne etaty dla wujków i ciotki pisowców.
hdrvn
Rząd to niech lepiej przestanie zniechęcać tych którzy tu jeszcze zostali...

Powiązane: Zmiany w PIT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki