REKLAMA

Stolica bez zwolnienia z CIT. "To symboliczny koniec Polskiej Strefy Inwestycji"

2021-04-26 06:44
publikacja
2021-04-26 06:44
Stolica bez zwolnienia z CIT. "To symboliczny koniec Polskiej Strefy Inwestycji"
Stolica bez zwolnienia z CIT. "To symboliczny koniec Polskiej Strefy Inwestycji"
fot. Robert Neumann / / FORUM

Komisja Europejska przyjęła nową mapę pomocy regionalnej. Inwestorzy z większości polskich regionów zyskają, z kilku stracą. Najbardziej ci ze stolicy i okolic – pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Według ekspertów cytowanych przez dziennik przyjęcie przez Komisję Europejską nowej mapy pomocy regionalnej jest symbolicznym końcem Polskiej Strefy Inwestycji w dotychczasowej formule. "W Warszawie i powiatach ościennych (warszawski zachodni, legionowski, pruszkowski, nowodworski, grodziski, miński, wołomiński, piaseczyński i otwocki) pomoc w postaci zwolnienia z CIT w ogóle nie będzie udzielana. W województwach pomorskim, dolnośląskim i wielkopolskim nowe inwestycje będą wciąż korzystać z ulg, ale pomoc będzie mniejsza niż dotychczas" - czytamy w "DGP".

"Taki będzie efekt nowych wytycznych w sprawie regionalnej pomocy państwa na lata 2022-27, jakie przyjęła ostatnio komisja europejska. Mają one zacząć obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku" - ocenia gazeta.

"W tych regionach, gdzie wsparcie ma być mniejsze, to ostatni moment, aby skorzystać ze zwolnienia z CIT na dotychczasowym poziomie" – powiedział w rozmowie z "DGP" Łukasz Kościjańczuk, partner w Crido.

Jak podaje dziennik warto się spieszyć, bo korzyści są niebagatelne. "Przykładowo mała firma z Pruszkowa czy Nadarzyna, która zainwestuje 5 mln zł, może dziś dostać 2 mln zł ulgi w CIT czyli 40 proc. tego, co wyłoży. Firma średniej wielkości za 20 mln zł inwestycji może otrzymać 6 mln zł ulgi. Po zmianach taka pomoc będzie wykluczona" - tłumaczy gazeta.

Podaje przy tym, że aż dziewięć regionów zyska na zmianach. "W skali całego kraju mapa pomocy regionalnej będzie więc korzystniejsza niż obecnie" – przyznaje w "DGP" Łukasz Kościjańczuk.

"W praktyce firmy, chcące ulokować nowe zakłady np. w województwie małopolskim, śląskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim czy świętokrzyskim, mogą wstrzymać się z inwestycjami do przyszłego roku. Dostaną bowiem większe ulgi w CIT" - pisze dziennik.

Z kolei jak tłumaczy w "DGP" Małgorzata Samborska, partner w Grant Thornton, nic za to nie grozi przedsiębiorstwom, które już dziś korzystają ze zwolnienia podatkowego w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. "One nadal będą korzystać z ulg zgodnie z decyzjami, jakie uzyskały już wcześniej" - dodaje. (PAP)

bf/ pko/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
iandrew
Nie CIT jest problemem, a biurokracja i obstrukcje, wysokie DODATKOWE podatki, daniny, opłaty. Prawo które się ciągle zmienia. Sądy na któych nie można polegać. Politycy którzy utrudniają prowadzenie biznesu - przez co zwykli ludzie ubożeją, bo trudniej dobrą pracę dostać.
ameba1
Problem z dotacjami jest taki, że:
1. cena towaru/usługi przed dotacją 5 000
2. przyznawane są dotacje na dany towar/usługę = 5 000
3. ... mija ~rok, dwa
4. cena towaru/usługi = 10 000, a dotacja to nadal 5 000

Także to tylko tymczasowe rozwiązanie. Krótkoterminowo pozytywnie, ale w dłuższym okresie winduje tylko ceny.
loool
No jak to Czaskowski taki euro-piesek i nie dostanie nic od komisji europejskiej ?
300_pala
Spytaj się Vateusza... On załatwił szczepionki
wrecker
Bez polityków proeuropejskich mielibyśmy sytuację gospodarczą jak na Ukrainie. I Jarek bez kasy z UE nie mógłby socjalem kupić wyborców:(
santoriusz odpowiada wrecker
a które to som te proeuropejskie, co? sytuacja gospodarcza jak na Ukrainie toś się matole natrudził aby takie porównanie wymyślić. ha ha ha
wrecker odpowiada santoriusz
"Som" i "toś się" wskazuje, że głosujesz na PiS i nie zrozumiesz odpowiedzi:( W założeniu miało chyba obrazić ale przyznam, że komentarz zabawny:)
marok odpowiada wrecker
Chcesz powiedzieć ,że kasa na 500 + wypłacana jest z pieniędzy unijnych orle, sokole ekonomii?
Przypominam ,że gdy rządziła Platforma nie było 500+, choć dotacje unijne w stosunku do PKB były większe. Pieniądze zamiast do dzieci szły do złodziei.
300_pala odpowiada marok
Gdyby nie unijna kas to nie było by z czego wypłacać
grab odpowiada marok
Jasne , infrastruktura Polski budowała się za darmo w tym (drogi, kanalizacja, telekomunikacja, transport) itp. Pomyśl najpierw zanim napiszesz! Hejtu już dość.

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki