REKLAMA
NOWE DANE Z USA

Nowa edycja programu "Maluch Plus". Dodatkowe 102 tys. miejsc w żłobkach i 500 tys. miejsc pracy

2022-11-30 10:01, akt.2022-11-30 11:26
publikacja
2022-11-30 10:01
aktualizacja
2022-11-30 11:26

Będziemy w najbliższych trzech latach tworzyć dodatkowe 100 tys. miejsc w żłobkach i 500 tys. miejsc pracy. To jest w naszym planie i myślę, że to zmieni Polskę jeszcze bardziej na lepsze – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

Nowa edycja programu "Maluch Plus". Dodatkowe 102 tys. miejsc w żłobkach i 500 tys. miejsc pracy
Nowa edycja programu "Maluch Plus". Dodatkowe 102 tys. miejsc w żłobkach i 500 tys. miejsc pracy
fot. Szymon Mucha / / Shutterstock

Premier wraz z szefową ministerstwa rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg podczas konferencji prasowej w żłobku samorządowym w Pilawie (woj. mazowieckie) przedstawili zmiany w programie "Maluch plus".

"Wiemy doskonale, że dzieci są największym skarbem rodziców, ale powinny być i są też największym skarbem dla państwa polskiego. Aby nie był to tylko pusty slogan, to polityka rodzinna musi iść w ślad za tym hasłem" – podkreślił premier.

Dlatego, jak wskazał, polski rząd wdrożył m.in. nowe zasady finansowania. "Takie, które ułatwiają wychowanie dziecka – mamy wiele różnych, nowych rozwiązań, sposobów finansowania, które pomagają w realizacji wszystkich marzeń rodziców" – powiedział szef rządu.

Podkreślił, że szczególnie życie kobiet, zdolność pogodzenia życia zawodowego – kariery, z życiem rodzinnym jest bardzo ważne. Dlatego kontynuowane są programy takie, jak 500 plus, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy "Maluch plus" czy dopłata do jednego miejsca w żłobku dla rodziców.

Podkreślił, że w 2013, czy 2014 r. w Polsce było poniżej 80 tys. miejsc w żłobkach. "W tym roku, na koniec, będzie to powyżej 230 tys. miejsc w żłobkach dla maluchów. To nie jest skok w przyszłość, ale można powiedzieć trójskok – potrojenie miejsc w żłobkach jest czymś, co daje realną możliwość podjęcia pracy dla kobiet, dla mam" – podkreślił.

Zaznaczył, że oponenci rządu mają często usta pełne frazesów o prawach kobiet. "A czymże są prawa kobiet, jeżeli w realny sposób nie daje się wolności, godności, nie zwiększa się możliwości kobiet na rynku pracy" – powiedział.

Wskazał programy i działania polskiego rządu, stworzone po to, by przywrócić godność rodzinom.

"To jedynie, do czego nasi oponenci rzeczywiście dążyli i rzeczywiście to organizowali, to wyrównanie wieku emerytalnego do 67. roku życia dla kobiet i dla mężczyzn" – ocenił działania poprzedników.

W jego ocenie to, co musi robić państwo – jak w Pilawie, w odwiedzanym przez premiera i minister rodziny żłobku samorządowym – to pomoc w tworzeniu miejsc w żłobkach i przez to pomoc dla rodzin, bo nie wszystkie mogą skorzystać z pomocy babci czy dziadka.

Morawiecki podkreślił, że ten skarb – dzieci – musi być największym skarbem nie tylko dla rodziców, ale też dla państwa polskiego. Zapewnił, że rząd zrobi wszystko, by nie były to tylko hasła, ale też realne działania, dopłaty, tworzenie nowych miejsc w żłobkach, by panie mogły godzić swoje plany rodzinne z aspiracjami zawodowymi.

"Z tej drogi nie zejdziemy" – powiedział.

"Będziemy w najbliższych trzech latach tworzyć dodatkowe 100 tys. miejsc w żłobkach i 500 tys. miejsc pracy. To jest w naszym planie i myślę, że to zmieni Polskę jeszcze bardziej na lepsze" – zapowiedział.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że badania pokazują, że wsparcie w opiece nad dziećmi do lat trzech jest potrzebne i rząd to wsparcie wzmacnia.

"To turbodoładowanie programu +Maluch plus+, to 100 tys. nowych miejsc w żłobkach, z budżetem 5,5 mld zł – podkreśliła. Zapowiedziała prostsze zasady jego prowadzenia dla samorządów.

"Serce rośnie, bo tak naprawdę w sercu polityki Prawa i Sprawiedliwości jest rodzina (...). To wsparcie rodzin pod względem finansowym, odmiana sytuacji polskich rodzin poprzez programy, od naszego sztandarowego programu +Rodzina 500 plus+, poprzez programy, które wprowadziliśmy w tym roku: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, dofinansowanie do opieki żłobkowej" – powiedziała Maląg. "Nie zapominamy o polskich rodzinach. To jest nasz priorytet" – podkreśliła.

"Te działania, te setki miliardów złotych, które trafiają do polskich rodzin, to przede wszystkim zmiana oblicza, zmiana spojrzenia, to inwestycja w rodzinę. Ta inwestycja w rodzinę jest naszym obowiązkiem, to jest przede wszystkim działanie ku przyszłości" – powiedziała minister. "Dziś włączamy szósty bieg, szósty bieg, jeśli chodzi o program +Maluch plus+" – dodała.

Szefowa resortu rodziny wskazała, że chodzi o to, by rodzice dzięki utworzeniu miejsc w żłobkach mogli zdecydować, czy chcą skorzystać z tej opieki instytucjonalnej, czy w inny sposób zapewnić opiekę swoim dzieciom.

"Nasze badania, nasze rozmowy z młodymi ludźmi pokazują, że wsparcie w opiece nad dziećmi do lat trzech jest potrzebne, i my to wsparcie wzmacniamy" – poinformowała.

"To turbodoładowanie programu +Maluch plus+ to 100 tys. nowych miejsc, które sobie złożyliśmy, z budżetem 5,5 mld zł" – podała Maląg. Zaznaczyła, że program będzie inaczej realizowany, na prostszych zasadach niż do tej pory. "Wypełniamy tutaj nasze zadanie. Powiedzieliśmy, że stwarzamy możliwość, tu podkreślam: stwarzamy możliwość, że w każdym samorządzie może powstać instytucjonalna opieka żłobkowa" – powiedziała. "To zadanie będziemy realizować przez trzy lata" – poinformowała.

Podała, że dofinansowywane będzie też utrzymanie miejsc opieki żłobkowej. "Na utrzymanie będziemy przekazywali miesięcznie na dziecko 837 zł" – przekazała. "To jest potężne wsparcie" – wskazała. "To jest potężne wyzwanie, ale to jest przede wszystkim wychodzenie naprzeciw polskim rodzinom" – podkreśliła Maląg w Pilawie.

Zaznaczyła, że nie będzie potrzeba wkładu własnego.

"To wychodzenie naprzeciw polskim rodzinom i to wsparcie jest konieczne" – zapewniła, przypominając całą sieć wsparcia dla rodziny.

Autorzy: Aleksander Główczewski, Danuta Starzyńska-Rosiecka, Agata Zbieg

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (15)

dodaj komentarz
forfun
Ale wystarczy nie mieć pracy a lądujesz w więzieniu a dzieciak w bidulu.
karbinadel
Maluch plus? A ja myślałem, że znowu będzie o Jaroslawie K.
zenonn
"Będziemy w najbliższych trzech latach tworzyć dodatkowe 100 tys. miejsc w żłobkach i 500 tys. miejsc pracy.

Lud to kupił. Klaszczemy i skandujemy. Partia, Kaczor, Parta, Pinokio

5 biorących kasę na 1 dzieciaka
baibina
Jak by na prawde chcieli ludziom pomoc to by zrobili jakies dopłaty po 1 tys zł do rachunku za przedszkole, chetni by sie pojawili, miejsca w prywatnych zlobkach za 1 tys też, ale nie oni zamiast 12 tys na rok za dzieciaka wolą 55 tys zł zaplacic zeby to były ICH przedszkola ICH miejsca pracy i ICH pieniadze z NASZYCH podatków!
go_ral
doplaty to najglupszy pomysl na jaki mozna wpasc. jakby zaczeli doplacac 1000zl to automatycznie wszystkie zlobki by sobie podniosly ceny o ten tysiac.

baibina odpowiada go_ral
Publiczne przedszkola jeszcze głupszy bo jak sam widzisz kosztuje znacznie drozej niz prywatne tylko za to, zeby pare larw bez szkoły, moglo sie w nim obijac a ich znajome miały gdzie za darmo dzieci zostawić zeby nie przeszkadzały w piciu piwka w domu
go_ral
generalnie super, ale pewnie wyjdzie jak zawsze. miejsca dla znajomych, niepracujacej patoli i ukraincow
lubsuburbs
To w końcu super, czy nie super z tym Malczik+?
go_ral odpowiada lubsuburbs
generalnie dobrze a w szczegole wyjdzie pewnie tak jak napisalem czyli jak zawsze.
lancealot
A wszyscy będą dojeżdżać do żłobków milionem aut elektrycznych z "3 milionów nowych mieszkań"
Ale najpierw założy się spółkę z radą nadzorczą obsadzoną przez samych "specjalistów" z PiS
Tak jak w innych spójkach bywało. CPK, Pałac Saski itp itd

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki