REKLAMA

Nowa Gala zakłada wzrost wolumenów sprzedaży w '16; presja cenowa raczej nie ustąpi (wywiad)

2015-11-30 13:42
publikacja
2015-11-30 13:42

Ceramika Nowa Gala spodziewa się w 2016 r. w dalszym ciągu presji cenowej na rynku, ale liczy, że utrzyma się wzrost wolumenów sprzedaży. Szacuje, że przyszłoroczne oszczędności z tytułu zakupu gazu wyniosą 5 mln zł. Podtrzymuje, że będzie chciała podzielić się z akcjonariuszami tegorocznym zyskiem.

"W trzecim kwartale wyraźnie wzrosła wartościowo sprzedaż krajowa, jednak spadek sprzedaży eksportowej, głównie na rynkach wschodnich, zniwelował dobre rezultaty osiągnięte na rynku polskim. Mimo spadku sprzedaży na Wschodzie, łącznie wolumenowo notujemy wzrosty sprzedaży o 7 proc., ale wartościowo już nie" - powiedział PAP wiceprezes spółki Paweł Górnicki.

"To efekt presji cenowej oraz popularności tańszego asortymentu. Cały czas mamy do czynienia z nadwyżką podaży nad popytem. Mamy bardzo silną konkurencję między hurtownikami, to rzutuje na ceny" - dodał.

W samym trzecim kwartale zysk netto producenta płytek ceramicznych spadł do 0,3 mln zł z 3,9 mln zł przed rokiem, operacyjny do 0,7 mln zł z 4,2 mln zł, a przychody wyniosły 50,2 mln zł wobec 50,5 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Po dziewięciu miesiącach zysk netto spadł do 1,9 mln zł z 5,7 mln zł, EBIT do 2,6 mln zł z 6,4 mln zł, a przychody wyniosły 142,3 mln zł wobec 142,5 mln zł rok wcześniej.

Górnicki ocenia, że czwarty kwartał przyniesie poprawę rok do roku, zarówno pod względem sprzedaży, jak i zysków. Ostatnie trzy miesiące ubiegłego roku były bowiem dla spółki bardzo słabe. Zanotowała ona 3,4 mln zł straty netto, 4,3 mln zł straty operacyjnej i 36,4 mln zł przychodów.

"Spodziewamy się w tym kwartale wzrostu ze względu na niską bazę w analogicznym okresie 2014 roku" - dodał.

Wyjaśnił, że otoczenie rynkowe w ostatnim czasie jest lepsze, a spółce udaje się dalej zwiększać wolumeny sprzedaży.

To oznaczałoby, że Ceramika, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, lekko zwiększy tegoroczną sprzedaż względem przychodów ubiegłorocznych.

Jedną trzecią przychodów grupy, wartościowo, stanowi sprzedaż płytek ekonomicznych, najtańszych. Pozostałe dwie trzecie to segment premium. Ilościowo proporcje wynoszą 50 na 50.

Spółka w dalszym ciągu odczuwa spadki sprzedaży eksportowej na Wschodzie. Braki te uzupełnia sprzedażą na rynki południowe, do Czech, Słowacji, Rumunii i na Bałkany, gdzie trafia miks produktów ekonomicznych i premium. Rozwija też eksport na rynki zachodnie, gdzie z kolei lokuje produkty droższe.

"Jeśli chodzi o kierunek zachodni, rozbudowaliśmy trochę zespół sprzedażowy i pozyskujemy nowych klientów. Ilościowo mamy wyraźnie więcej odbiorców niż rok wcześniej" - informuje Górnicki.

Po trzech kwartałach bieżącego roku eksport stanowił 16 proc. sprzedaży.

PERSPEKTYWY NA 2016 NIE NAJGORSZE, CHOĆ PRESJA CENOWA NIE USTĄPI

Górnicki uważa, że presja na ceny w przyszłym roku się utrzyma. Jedocześnie powinna nastąpić dalsza poprawa wolumenów sprzedaży.

"Wypracowywane oszczędności pozwolą nam funkcjonować w otoczeniu niższych cen" - powiedział.

Spółka zamierza zwiększać aktywność za granicą, w tym na Zachodzie, co przełoży się na wzrost eksportu.

"Mamy na tyle rozbudowaną bazę, że to zaczyna przynosić efekty" - informuje Górnicki.

Ceramika Nowa Gala szacuje, że przyszłoroczne oszczędności na samych zakupach taniejącego wciąż gazu wyniosą 5 mln zł.

Poza tym spółka prowadzi inwestycje poprawiające efektywność produkcji. W 2016 r. planuje wydać na ten cel kilka milionów złotych.

"Jest przestrzeń do dalszych usprawnień produkcji, można poprawić procesy wewnętrzne i zmiany technologiczne, by ograniczać koszty" - ocenia wiceprezes.

Przypomniał, że od 2011 roku skala oszczędności w spółce wyniosła kilkanaście milionów złotych.

Moce produkcyjne są obecnie wykorzystane w ok. 80 proc. Spółka nie przewiduje na ten moment inwestycji w ich zwiększenie.

Rozpoczęła natomiast projekt związany z budową centralnego magazynu.

"Ta inwestycja usprawni nasze procesy logistyczne i umożliwi zrezygnowanie z wynajmu powierzchni magazynowej" - powiedział wiceprezes.

Nakłady wyniosą ok. 10 mln zł. Zgodnie z planem, budowa ma ruszyć w 2016 roku, a zakończy się w 2017 roku. Zwrot z inwestycji planowany jest w ciągu czterech lat.

"Wydatki rozłożą się na dwa lata. Z ich finansowaniem nie będzie problemu. Wypracowujemy cash flow, nie przewidujemy, by obciążyło to nas na tyle, byśmy musieli inwestycję istotnie kredytować" - powiedział.

Spółka podtrzymuje politykę dywidendową.

"Chcielibyśmy podzielić się z akcjonariuszami również zyskiem za 2015 rok" - zapowiada Górnicki.

Za 2014 rok spółka wypłaciła 0,1 zł dywidendy na akcję.

Monika Borkowska (PAP)

morb/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki