REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Norwegia: za sześć lat kraj bez gotówki

2014-09-24 15:16
publikacja
2014-09-24 15:16
Norwegia: za sześć lat kraj bez gotówki
Norwegia: za sześć lat kraj bez gotówki
fot. iStockphoto/Thinkstock / / Thinkstock

Norwegia w roku 2020 może stać się krajem, w którym nie używa się gotówki. Tak twierdzą eksperci z organizacji Finans Norge skupiającej 200 instytucji finansowych.

Źródło: Thinkstock

Już obecnie powszechność kart spowodowała, że zaledwie 5 procent dokonywanych w Norwegii transakcji jest przeprowadzana z użyciem gotówki. Liczba ta stale się zmniejsza. W pierwszym półroczu bieżącego roku liczba gotówkowych transakcji spadła niemal o 9 procent. Podobne zjawiska są widoczne m.in. w Wielkiej Brytanii i Szwecji. W tej ostatniej organizacje handlowców są wspierane m.in. przez policję, wzywają do rezygnacji z używania gotówki.

Reklama

Powodem jest fala napadów na transporty pieniędzy, placówki bankowe i kasy sklepowe. Zwolennicy bezgotówkowego obrotu zwracają uwagę, że ogranicza on też przestępstwa finansowe, w tym łatwość prania brudnych pieniędzy. Ponadto cały obrót staje tańszy, bo odpadają koszty przechowywania i przewożenia gotówki.

Jednocześnie przeciwnicy rezygnacji z gotówki wskazują na niebezpieczeństwo wzrostu nadzoru przez tzw. wielkiego brata, ponieważ każdorazowe użycie karty oraz miejsce, gdzie tego dokonano, jest odnotowywane przez banki.

Informacyjna Agencja Radiowa/ IAR/ Michał Haykowski, Sztokholm/em/

Źródło:IAR
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (57)

dodaj komentarz
~qaduq
Też mi sensacja . W Polsce spotykam znajomych i nieznajomych , którzy osiągnęli ten stan bez własnego zaangażowania , a nawet wbrew chęci . Te dwa orły od zarządzania wypuszczone na wolność , z których jeden doleciał po brukselkę , a drugiemu cosik nie wyszło z kujawiakiem , zrobili to bez zbędnych haseł . I ten tytuł coś nie tak Też mi sensacja . W Polsce spotykam znajomych i nieznajomych , którzy osiągnęli ten stan bez własnego zaangażowania , a nawet wbrew chęci . Te dwa orły od zarządzania wypuszczone na wolność , z których jeden doleciał po brukselkę , a drugiemu cosik nie wyszło z kujawiakiem , zrobili to bez zbędnych haseł . I ten tytuł coś nie tak . Nie będą używać nanknotów i monet . Jak zechcą , zawsze mogą przejść na naszą bezcenną .
~DyrektorNędza
Artykuł sponsorowany przez Urząd Skarbowy...
~Myślący
Wystarczy poczytać i obejrzeć filmy w necie po co i w jakim celu bankowcy chcą żeby ludzie używali tylko kart a papier odszedł do lamusa,ludzie tu chodzi o Nowy Porządek Świata NWO,chipy i ogólnoświatową niewole ludzkości.Alex Jones robi filmy dokumentalne na ten temat i inni ludzie którzy chcą ostrzec innych a bajki o złodziejach Wystarczy poczytać i obejrzeć filmy w necie po co i w jakim celu bankowcy chcą żeby ludzie używali tylko kart a papier odszedł do lamusa,ludzie tu chodzi o Nowy Porządek Świata NWO,chipy i ogólnoświatową niewole ludzkości.Alex Jones robi filmy dokumentalne na ten temat i inni ludzie którzy chcą ostrzec innych a bajki o złodziejach służą tylko straszeniu ludzi prawda jest ukrywana a ludzie dają się nabrać na te super dogodności,niewola ekonomiczna i sztuczne kryzysy trwają od dawna a ludzkość sama brnie dalej w całkowitą kontrole i niewolnictwo systemu bankowego.Iluminaci czekają na was aby przez wasze wygodnictwo zniewolić wszystkich.
~0świecony
W zupełności jest to prawdą ukrywaną tysiące lat przed nami,ludżmi
~Tomek
Jestes dzis dla mnie mistrzem. Made my day.
~Szymon
wyjmujesz telefon i przelewasz jej hajs
~Eryk
U nas też by to się podobało urzędom skarbowym i UKS wiedzieli by wszystko o wszystkich co i ile dziennie kupują i ile wydają ach ale by im to pasowało mmm, mieli by wszystko na talerzu o wszystkich i pewnie tak się stanie za jakiś czas że kupić za gotówkę będzie drożej a kartą taniej a głupi Polak poleci fizyczną gotówkę wymienić U nas też by to się podobało urzędom skarbowym i UKS wiedzieli by wszystko o wszystkich co i ile dziennie kupują i ile wydają ach ale by im to pasowało mmm, mieli by wszystko na talerzu o wszystkich i pewnie tak się stanie za jakiś czas że kupić za gotówkę będzie drożej a kartą taniej a głupi Polak poleci fizyczną gotówkę wymienić na cyferki od to taki głupiutki naród a potem lament że im zabrali dorobek życia.
~polot1
"Powodem jest fala napadów na transporty pieniędzy"Panowie bankierzy... wymyslcie jakas inna bajke bo przy tej poprostu oplulem sie.Zecz niemozliwa do zrealizowania, mozecie pomazyc.Pejsy, nie nawijajcie ludziom makaronu na uszy.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki