REKLAMA

Norwegia rozważa, czy podarować Finlandii szczyt Halti

2016-07-27 20:58
publikacja
2016-07-27 20:58

Mieszkańcy norweskiej gminy Kafjord zaproponowali, by z okazji przyszłorocznej rocznicy stulecia niepodległości Finlandii podarować jej szczyt góry Halti leżący tuż przy granicy - podają w środę norweskie media. Propozycję rozważa premier Norwegii.

fot. NTB Scanpix/Vegard Wivestad Groett / / Reuters

Gdyby Finlandia rzeczywiście w prezencie od Norwegii otrzymała Halti (1365 m n.p.m.), stałby on się jej najwyższym szczytem. Obecnie góra Halti jest najwyższym punktem Finlandii (1328 m n.p.m.), ale najwyższym szczytem w tym kraju jest Ridnitsohkka (1316 m n.p.m.).

Aby szczyt Halti, leżący po norweskiej stronie granicy w Laponii, w gminie Kafjord, znalazł się na terytorium Finlandii, wystarczyłoby przesunąć granicę o 40 metrów. Na pomysł takiego prezentu wpadł pewien emerytowany geograf, a mieszkańcy Kafjord go poparli.

Jak podają w środę norweskie media, premier Erna Solberg w wywiadzie dla telewizji TV2 potwierdziła, że rząd otrzymał oficjalny wniosek w tej sprawie. Kwestia stawia przed nami "pewne wyzwania formalne, a ja sama jeszcze nie zdecydowałam, co o tej sprawie sądzę" - powiedziała Solberg. "Ale rozważamy to" - dodała.Setną rocznicę niepodległości od Rosji Finlandia będzie obchodzić 6 grudnia 2017 roku.(PAP)

ulb/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~historyk
Konrad Mazowiecki za namową swojej żony - niemry Hedwig von Andechs oddał ziemie zakonowi krzyżackiemu wygnanemu z Węgier przez którą szkopy 600-lat później rozpoczęły najbardziej krwawą wojnę szkopską na świecie.
~fifi
Zagłoba podarował Szwedom Niderlandy. W ten sposób można sobie zrobić fajne prezenty.
~Belfer
Przykład głuchawego nieuka, który "słyszał, że gdzieś dzwonią tylko nie wie w którym kościele". Sienkiewicz dał świetny dowcip polityczny, ale tu jest CAŁKIEM INNA sytuacja, bo Norwegia chce dać SWOJE, a nie CUDZE ! Na przyszłość nie kompromituj się swoją pseudo wiedzą.
~ok123
Byłbym ostrożny! Co by potem jakaś komisja europejska nie kazała nam zrobić prezentu nap. Niemcom oddając np. Świnoujście :) taki zwyczaj...
~Ostrożny
W ogóle trzeba być ostrożnym! A co by było jakby Świnoujście chciało należeć do Niemiec? Trzeba być ostrożnym...
~PrawdziwyPolak odpowiada ~Ostrożny
Akurat bardziej niż komisji obawiałbym się czy Kaczyński - ostatnio najlepszy przyjaciel pani Merkel - nie zechce oddać im ziem odzyskanych w ramach dobrej współpracy.
Dla mnie zdrajca i donosiciel zawsze będzie zdrajcą i donosicielem, niezależnie od tego jakie stanowisko zajmuje.
~Ciekawski
Ciekawe jaki prezent zrobią Finlandii sąsiedzi Rosjanie na ich rocznicę ....? :-) Dla przypomnienia 1939 bądź 1940 roku zrobili "machniom" ....zaproponowali Finom za port Wyborg szmat ziem.....problem polegał na tym że była to jałowa pustynia. Gdy Finowie nie zgodzili się na "kuszącą propozycję" ruskie Ciekawe jaki prezent zrobią Finlandii sąsiedzi Rosjanie na ich rocznicę ....? :-) Dla przypomnienia 1939 bądź 1940 roku zrobili "machniom" ....zaproponowali Finom za port Wyborg szmat ziem.....problem polegał na tym że była to jałowa pustynia. Gdy Finowie nie zgodzili się na "kuszącą propozycję" ruskie wzięli siłą to co chcieli
~wiki
Skomplikowane są losy wojenne terenów przygranicznych

Od XIV wieku Viipuri (Wyborg) należało do Hanzy. Miasto było położone na terenach spornych między Szwecją a Rosją. W XVII wieku miasto podupadło i straciło nieco na znaczeniu. W 1721 roku w wyniku szwedzko-rosyjskiego pokoju w Nystad przeszło w ręce Rosji.
Skomplikowane są losy wojenne terenów przygranicznych

Od XIV wieku Viipuri (Wyborg) należało do Hanzy. Miasto było położone na terenach spornych między Szwecją a Rosją. W XVII wieku miasto podupadło i straciło nieco na znaczeniu. W 1721 roku w wyniku szwedzko-rosyjskiego pokoju w Nystad przeszło w ręce Rosji.
Od 1809 roku włączone w skład Wielkiego Księstwa Finlandii, znajdującego się pod berłem Romanowów. Wraz z wybudowaniem do miasta linii kolejowej w 1869 roku, zaczął rozwijać się przemysł. Miasto było siedzibą istniejącej w latach 1892-1924 eparchii fińskiej i wyborskiej.
W latach 1918-1940 miasto należało do niepodległej Finlandii jako Viipuri. Było ono drugim co do wielkości miastem Finlandii oraz ważnym ośrodkiem przemysłowym, gospodarczym i kulturalnym. 95% mieszkańców stanowili Finowie, ale ważny element w życiu miejskim stanowiły różne mniejszości, np. Rosjanie, Niemcy, Żydzi i Tatarzy oraz szwedzkojęzyczni Finowie. Architekt Alvar Aalto zaprojektował (1927-1935) w Wyborgu słynną funkcjonalistyczną bibliotekę, która jest uważana za jeden z najważniejszych pomników modernistycznej architektury.
W wyniku wojny zimowej Finlandia utraciła miasto wraz z Przesmykiem Karelskim. Mieszkający w Wyborgu Finowie zostali ewakuowani na inne obszary Finlandii. Latem 1941 roku, po niemieckim ataku na ZSRR sprzymierzona z Niemcami Finlandia opanowała Wyborg ponownie w tzw. wojnie kontynuacyjnej, co pozwoliło na powrót uchodźców. 20 czerwca 1944 roku, w czasie operacji wyborskiej, miasto zostało zajęte przez 21 Armię, wchodzącą w skład frontu leningradzkiego[2].
Po zakończeniu wojny Wyborg został włączony do Związku Radzieckiego, a ludność fińska została ponownie wysiedlona. Po opuszczeniu miasta przez Finów zasiedlono je osadnikami ze Związku Radzieckiego, przede wszystkim z Rosji. Administracyjnie miasto należy do obwodu leningradzkiego.
~cccc
Za to lubię skandynawów, są pragmatyczni przesunięcie granicy o 40 m żeby zrobić sąsiadom miły prezent.
W Polsce kto oglądał "sami swoi" to wie, nic się nie zmienia.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki