REKLAMA

Norki stały się polskim przebojem eksportowym

2016-05-30 23:45
publikacja
2016-05-30 23:45

Luksusowe artykuły to już polska specjalność. Równie dobrze jak jachty sprzedają się za granicą skóry zwierząt futerkowych.

 

fot. Subbotina Anna / / YAY Foto

Futra, buty i galanteria skórzana to jedna z naszych specjalności eksportowych. Polska stała się czołowym eksporterem futer w Europie, a branża futrzarska bardzo szybko się rozwija - czytamy w "Rzeczpospolitej". Jesteśmy już drugim po Danii europejskim producentem skór zwierząt futerkowych: głównie z norek, ale także z lisów i jenotów. Eksport przekracza 90 proc. produkcji.

Według Banku Zachodniego WBK branża wysłała za granicę wyroby o wartości blisko 1,7 mld zł.

Ocenia się, że w Polsce działa blisko 750 ferm. Przy ich utrzymaniu pracuje ok 10 tys. osób. W całej branży zatrudnienie jest jednak cztero-pięciokrotnie większe, jeśli doliczyć garbarzy, kuśnierzy czy osoby zajmujące się ubojem zwierząt. Wartość ferm i ich urządzeń szacuje się na prawie 5 mld zł.

Kolejnym hitem eksportowym według ekspertów BZ WBK stają się polskie produkty farmaceutyczne. Sektor ten został przez nich umieszczony w grupie najbardziej perspektywicznych branż pod względem sprzedaży zagranicznej.

W ciągu minionych pięciu lat eksport takich produktów zwiększył się o prawie 68 proc., osiągając wartość blisko 2,8 mld euro.

Jak komentuje Feliks Bentkowski z BZ WBK, mocnymi stronami branży są rozproszenie kierunków dostaw i wysoka dynamika eksportowa w ostatnich latach, która ma szanse ponownie nabrać tempa ze względu na pozytywne prognozy dla branży oraz unijne dotacje na innowacje, badania i rozwój.

Bardzo ważnym elementem dla eksportowego sukcesu jest dostosowanie oferty do potrzeb danego kraju. Według Mariusza Sarny z Boltonu należy wziąć pod uwagę m.in. odrębności kulturowe danego rynku.

(PAP)

mkz/ sp/ mmi/ sto/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~bryk
Norka która ucieknie i dostanie się do środowiska morduje zwierzaki nie dla zapewnia sobie pokarmu, lecz dla przyjemności. Tragiczne zwierzę, którego nawet hodowla powinna być poważnie ograniczona.
~Andrzej
No to akurat nie jest dobra wiadomość, wolał bym żeby akurat ta branża się nie rozwijała.
~Rudy
Najlepiej to jakby żadna branża produkcyjna się nie rozwijała w Polsce. Produkcja za granicą a my będziemy tylko konsumentami i bankierami. Jest popyt to i jest podaż.
~Wegetarianin
Ciekawe czemu Niemcy i Francuzi nie są przed nami może tam działa państwo i nie pozwala na niszczenie środowiska toksycznymi fermami norek, lisów drobiu itd A u nas najbogatszy poseł PO największy indywidualny producent drobiu w UE p. Koźlakiewicz juz zadbał w sejmie aby Polska została skansenem z hi tech w barbarzyństwie!!!
~Rudy
Najlepiej, żeby żadna branża produkcyjna się nie rozwijała bo jest toksyczna. Kopalnie są toksyczne, hutnictwo jest toksyczne, a rolnictwo jakie jest toksyczne. Wiesz ile nawozów, oprysków, środków ochrony roślin (czyli środki zabijające owady i inne małe ssaki i ptaki) jest wylewanych na polach? A jeszcze Ci rolnicy mający produkcje Najlepiej, żeby żadna branża produkcyjna się nie rozwijała bo jest toksyczna. Kopalnie są toksyczne, hutnictwo jest toksyczne, a rolnictwo jakie jest toksyczne. Wiesz ile nawozów, oprysków, środków ochrony roślin (czyli środki zabijające owady i inne małe ssaki i ptaki) jest wylewanych na polach? A jeszcze Ci rolnicy mający produkcje roślinną tacy roszczeniowi bo wypędzają dziki, sarny i jelenie ze swoich pól, żeby im szkód nie robiły. To że jesteś wegeterianinem nie znaczy, że jesteś lepszy.
~wstyd_i_hańba
"Polska stała się czołowym eksporterem futer w Europie"-jest się czym chwalić mordowaniem i dramatycznymi warunkami życia zwierząt futerkowych w III RP od razu wiedziałem że jak III RP w czyms przoduje to w tym czego inne cywilizowane narody i kraje sie wstydzą za to jest na ostatnich miejscach w pozostałych polaczki dla "Polska stała się czołowym eksporterem futer w Europie"-jest się czym chwalić mordowaniem i dramatycznymi warunkami życia zwierząt futerkowych w III RP od razu wiedziałem że jak III RP w czyms przoduje to w tym czego inne cywilizowane narody i kraje sie wstydzą za to jest na ostatnich miejscach w pozostałych polaczki dla kasy zrobią wszystko a nawet więcej niż wszystko
~Rudy
A schabowy w niedziele smakuje? Hipokryta. A za "polaczków" to żeby Cie stado murzynów w gardło.
~agentCIA odpowiada ~Rudy
Schabowy raz na jakiś czas spoko ale żeby codziennie .

Powiązane: Ochrona zwierząt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki