REKLAMA

Nju mobile – wojna cenowa na komórkowym rynku

Michał Kisiel2013-04-26 09:49analityk Bankier.pl
publikacja
2013-04-26 09:49

Operator Orange przedstawił wczoraj nową ofertę nju mobile dla klientów poszukujących tanich usług bez subsydiowanego telefonu. Jest to oferta „no limit” – za stałą stawkę klient ma dostęp do nielimitowanych rozmów i SMS-ów. Już po kilku godzinach sieć Play przedstawiła podobną ofertę o nazwie New Red Bull Mobile.

Na rynku telefonii komórkowej jesteśmy świadkami wojny cenowej. Sieci walczą o dość szczególny segment – klientów najbardziej wrażliwych na cenę. Wprowadzając nju mobile, Orange chciał utrudnić ekspansję sieci Play, która do tej pory przyciągała do siebie poszukiwaczy komórkowych okazji.

Konstrukcja oferty opiera się na prostym podziale. Dostępny jest jeden plan abonamentowy i jeden przedpłacony. W obu obowiązują te same stawki:

  • 19 groszy za minutę połączenia,
  • 9 groszy za SMS,
  • 19 groszy za MMS,
  • 19 groszy za 1 MB transmisji mobilnego internetu.

Abonament z górnym limitem

W przypadku abonamentu nie ma możliwości kupna subsydiowanego telefonu – klient musi posiadać własne urządzenie. Umowa jest zawierana na 30 dni i odnawia się automatycznie. W praktyce oznacza to, że klient nie wiąże się z operatorem – co miesiąc może odejść do konkurencji.

OPIS
Nju mobile - nowa marka Orange

Co ciekawe, użytkownik nie płaci klasycznego abonamentu z wliczonym pakietem usług. Minimalna kwota rachunku wynosi 9 zł i może zostać przeznaczona na dowolne usługi. Górna kwota, jaka obciąży abonenta, jest ograniczona. Jeśli opłaty za rozmowy przekroczą 29 zł, dalsze połączenia są darmowe. Gdy kwota przeznaczona na SMS i MMS przekroczy 9 zł, kolejne wiadomości są darmowe. Jeśli wydatki na transmisję danych przekroczą 19 zł, dalsze opłaty nie są pobierane, ale po przekroczeniu 1 GB transferu ograniczona jest szybkość połączenia.

Najgłośniejsze wojny cenowe ostatnich lat» Najgłośniejsze wojny cenowe ostatnich lat

Prepaid bez limitów

W ofercie na kartę bardziej aktywni klienci mogą skorzystać z pakietu aktywowanego na 7 dni, w którym otrzymują za 2 zł dziennie możliwość wykonywania nielimitowanych połączeń, wysyłania wiadomości i korzystania z sieci (do 100 MB z pełną prędkością). Zasada pobierania opłaty jest podobna jak w abonamencie – po przekroczeniu limitu kwotowego (2 zł wydane na usługi dziennie) dalsze opłaty nie są pobierane.

Szybka odpowiedź konkurencji

W ciągu kilku godzin po prezentacji nju mobile podobną ofertą odpowiedział Play. New Red Bull Mobile będzie ofertą abonamentową, bez telefonu, w której za 29,50 zł miesięcznie klient będzie mógł bez limitów korzystać z rozmów do wszystkich sieci. Produktowi mają towarzyszyć pakiety na usługi dodatkowe – SMS-y i transmisję danych.

Potyczka pomiędzy Play i Orange może być początkiem cenowej wojny w niszy usług niskokosztowych. Do tej pory o klientów poszukujących najniższych cen konkurowali przede wszystkim Play, operatorzy wirtualni i należąca do T-Mobile marka Heyah. Grupa Orange Polska wchodzi na nowy dla siebie teren, poszukując sposobu na zwiększenie przychodów. Dla klientów jest to zdecydowanie dobra wiadomość. Jeśli nie jest nam potrzebny telefon w promocji, to możemy dziś wybierać spośród kilku atrakcyjnych ofert, które nie wiążą nas na dłużej z konkretnym dostawcą.

Michał Kisiel, analityk Bankier.pl

m.kisiel@bankier.pl

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~ja
ja kupilem karte idea pop i tak siedzi do dzisij.
netis7
A niech się biją - dla dobra klienta!
Z własnego doświadczenia Orange jednak nie polecam. Miałem u nich internet na kartę. Z początku chodziło tak sobie... Po kilku tygodniach praktycznie przestało działać - nie był wstanie wczytać zwykłej strony w html. Dzwoniłem do nich, ale pani na infolinii było kompletnie
A niech się biją - dla dobra klienta!
Z własnego doświadczenia Orange jednak nie polecam. Miałem u nich internet na kartę. Z początku chodziło tak sobie... Po kilku tygodniach praktycznie przestało działać - nie był wstanie wczytać zwykłej strony w html. Dzwoniłem do nich, ale pani na infolinii było kompletnie niekompetentna... Tymczasem ewidentnie Orange coś blokował, bo obecnie wiem że inne numery z orange łączą się z netem (z ograniczoną prędkością). Mieszkam w dużym mieście na dużym osiedlu.
Inna rzecz to zmieniać oferty co miesiąc i niech obniżają ;D
~polak
Virgin tylko virgin 13gr minuta
~nju mobile
No, na razie sobie nie poradził :) Właśnie przeniosłem 2 numery z Play'a do nju.
~cv
Maks rachunek 57 zł miesięcznie z transmisją danych.
Lub 29 zł jak tylko gadasz.

Całkiem dobrze. Całkiem dobra oferta.
Znajdź abonament 29 no limit dzisiaj.
~xxx
Nie ma jak PR firmy ORANGE w "niezależnych" mediach.
Za rok czy dwa okaże się to wielkim niewypałem lub a jeśli uda im się zaistnieć na rynku to w magiczny sposób Orange zacznie doić tych co skorzystali z ich "wspaniałej" oferty.
~Piotr
Jest to przede wszystkim gwóźdź do trumny dla Virgin Mobile. Play sobie poradzi.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki