Nitro-Chem przekazał armii pierwsze 100 bomb lotniczych dla F-16

Zakłady Chemiczne Nitro-Chem w Bydgoszczy przekazały polskiej armii pierwszą partię 100 bomb Mk 82, które trafią na wyposażenie samolotów F-16 Jastrząb - poinformowała we wtorek w komunikacie firma.

(fot. Roman Bosiacki / FORUM)
Nitro-Chem, należący do Polskiej Grupy Zbrojeniowej w lipcu uruchomił linię produkcyjną bomb lotniczych Mk 82. Z zakładu wyjechało pierwszych 100 bomb, a zgodnie z zamówieniem jeszcze w tym roku polskie Siły Powietrzne otrzymają kolejne 100 sztuk. W przyszłym roku zakład ma dostarczyć armii 200 bomb. Wcześniej bomby tego typu były kupowane od zagranicznych dostawców.

"Nowa linia technologiczna w bydgoskich zakładach chemicznych to przykład sukcesywnie realizowanej strategii polonizacji uzbrojenia będącego na wyposażeniu naszej armii. Rozwój krajowej produkcji i związana z tym niezależność w zakresie dostaw wpływają bezpośrednio na wzrost bezpieczeństwa państwa" - podkreślił cytowany w komunikacie wiceprezes PGZ Sebastian Chwałek.

Bomba lotnicza Mk 82 ogólnego przeznaczenia jest najpopularniejszą bombą stosowaną w samolotach F-16. Służy do niszczenia lub obezwładniania głównie stacjonarnych celów na ziemi i wodzie. Uzbrojona ma 2,2 metra długości i średnicę 27,3 cm. Waży 227 kg, z czego 87 kg to materiał wybuchowy. Może nim być np. trotyl lub tritonal (kompozycja trotylu i proszku aluminiowego).

"Pociski Mk 82 wykorzystywane są przez niemal wszystkie wojska państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Liczymy więc nie tylko na dostawy dla naszej armii, ale również możliwość eksportu polskich bomb na rynki zagraniczne" – zaznaczył prezes Nitro-Chemu Krzysztof Kozłowski.

Wdrażanie w Polsce technologii produkcji bomb lotniczych Mk 82 jest rezultatem umowy podpisanej w listopadzie 2017 r. pomiędzy RWM Italia a Nitro-Chemem dotyczącej współpracy przy produkcji standardowych amerykańskich bomb lotniczych rodziny Mk-80. Przedsięwzięcie realizowane jest wspólnie z RWM Italia należącym do grupy Rheinmetall Defence, certyfikowanym i światowym liderem w produkcji bomb lotniczych. W połowie lipca bydgoska firma otrzymała certyfikat umożliwiający produkcję bomb Mk 82.

Zakłady Chemiczne Nitro-Chem należące oprócz wytwarzania materiałów wybuchowych na potrzeby polskich sił zbrojnych i armii sojuszniczych zajmują się m.in. napełnianiem nimi min, bomb lotniczych i różnych kalibrów pocisków artyleryjskich i moździerzowych. Część produkowanych materiałów wybuchowych sprzedawana jest odbiorcom cywilnym, a wykorzystywana jest głównie w górnictwo i przy budowie dróg.

autor: Jerzy Rausz

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 5 specjalnie_zarejstrowany1

Nie chce Cie martwic ajwaj ale ta monachomachia i wewnetrzny dialog jaki ze soba toczysz na tym forum wywodzi sie i ma poczatki w polskim nurcie romantycznym a nie rosyjskim.

! Odpowiedz
5 5 ajwaj

kolejny rejestrowany dla
hejtu z obroza ukrobezpieki pisy

! Odpowiedz
3 3 ajwaj odpowiada ajwaj

u was wszyscy iq<69
bez pojecia o temacie

! Odpowiedz
9 13 raficus

:-) widze, ze komentarze tutaj są świetne! A cóż za dialog!
„Ajwaj odpowiada ajwaj” hahaha...
:-)

! Odpowiedz
7 10 ajwaj

nie czytaj cudzych listow
i tak nie zrozumiesz

! Odpowiedz
16 15 ajwaj

Te bomby to PISy ew. do czego przyczepiac ?

MIGi-29 po spadnieciu i braku kasy na OK servis (detale robil Pan Zanek) stoja > zakaz lotów.
Z F-16 lata (chyba jeszcze) 20 % + brak czesci.

Nawet buble F-35. PIS-PL nie jest nawet w kolejce do kupna. WSZYTKO sciema PISy

""Teoretycznie mogą je kupić, ale przecież nigdzie nimi nie pojadą, bo brakuje odpowiedniej infrastruktury! Tak jest z samolotami F-35. A nasi politycy wypowiadają się tak, jakby już je kupili. Wątpię, czy w ogóle do tego dojdzie.""
Gen. Mirosław Różański – generał broni Wojska Polskiego (prawdziwy gen., nie ze szkólki niedzielnej Maciorewicza z PISy)

https://dziennik-polityczny.com/2019/08/15/jaki-jest-stan-polskiej-armii-rzad-oslabil-polskie-sily-zbrojne-w-trzech-kluczowych-obszarach/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 13 ajwaj

Choc bylo by wyjscie :)
Zrzucac te bomby z samolotów VIP, zamiast uzywac ich jako PISy.taksówk np. do agencji róznych.

Gen. in spe Misiewicz i marszalek in spe Blaszak w cós by trafil


! Odpowiedz
9 9 ajwaj odpowiada ajwaj

Bylo o F-35 i SU-57 w kontekscie Turcji

Wlasnie na targach lotniczych MAKS 2019 (wystawcy z 33 panstw = pewnie caly swiat lotniczy), prez.2x Putin i Erdogan pprowadza rozmowy dot. tego wlasnie SU-57 >
fotka
https://russian.rt.com/russia/news/662453-putin-erdogan-istrebitel-su-57?utm_source=yxnews&utm_medium=desktop

! Odpowiedz
6 8 ajwaj odpowiada ajwaj

Prez. Putin jest pilotem myslwców

! Odpowiedz
10 21 prs

100 bomb?
Nie brzmi powaznie.
Raczej jak pusty magazynek..
Na sam Wietnam tylko zrzucono 864 tys. bomb a gdzie Warszawa, Tokio, Wieden, gdzie alianckie naloty na Niemcy do porownania..
100 bomb i sie rozpisuja..
Cyrk..
Monty Python..

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil