REKLAMA

Niewydolność serca kosztuje system miliardy. Następcy prof. Religi mają plan

2025-12-18 12:32, akt.2025-12-18 13:30
publikacja
2025-12-18 12:32
aktualizacja
2025-12-18 13:30

Lekarze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, obchodząc 10-lecie Oddziału Dziennego dla Chorych z Niewydolnością Serca, zaapelowali o wprowadzenie do systemu ochrony zdrowia kompleksowej opieki nad tymi pacjentami. Jak podkreślili, model ten poprawia rokowanie i obniża koszty leczenia.

Niewydolność serca kosztuje system miliardy. Następcy prof. Religi mają plan
Niewydolność serca kosztuje system miliardy. Następcy prof. Religi mają plan
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Oddział dzienny w Śląskim Centrum Chorób Serca był pierwszą w Polsce jednostką dedykowaną przewlekłej opiece nad pacjentami z niewydolnością serca w formule innej niż klasyczna hospitalizacja. Od dekady umożliwia on leczenie, monitorowanie i rehabilitację chorych w trybie ambulatoryjnym lub hospitalizacji jednodniowej, co pozwala ograniczyć liczbę powtarzających się pobytów szpitalnych.

Niewydolność serca to przede wszystkim ogromne obciążenie dla systemu ochrony zdrowia. Mówimy o ponad 200 tys. hospitalizacji rocznie, które są miernikiem skali problemu – wyjaśnił prof. dr hab. Piotr Przybyłowski, dyrektor naczelny ŚCCS w Zabrzu. Jak zaznaczył, długotrwałe pobyty szpitalne są najdroższą formą leczenia, podczas gdy opieka dzienna i ambulatoryjna pozwala skutecznie prowadzić pacjentów przez wiele lat choroby.

Zdaniem specjalistów ŚCCS oddział dzienny wypełnia lukę pomiędzy hospitalizacją a opieką poradnianą, szczególnie w grupie pacjentów najwyższego ryzyka.

To chorzy najbardziej zagrożeni zgonem i ponowną hospitalizacją po wypisie ze szpitala. Stała, specjalistyczna opieka pozwala realnie poprawić ich rokowanie – podkreślił prof. dr hab. Mariusz Gąsior, kierownik Kliniki Kardiologii ŚCCS.

Jak wskazał, dane z ośrodka pokazują, że dzięki funkcjonowaniu oddziału dziennego możliwe było wydłużenie rocznego przeżycia pacjentów z ciężką niewydolnością serca z około 50 proc. do 70–75 proc., przy jednoczesnym ograniczeniu nawrotów rehospitalizacji i poprawie jakości życia.

Lekarze podkreślali, że Polska nie odstaje znacząco od innych krajów europejskich pod względem leczenia szpitalnego niewydolności serca, jednak brakuje dedykowanego systemu opieki po wypisie.

Potrzebny jest prosty, ogólnopolski model, podobny do programu KOS-Zawał, opierający się na czterech, pięciu wizytach u specjalisty rocznie z dostępem do rehabilitacji i innych procedur – ocenił prof. Gąsior. Jego zdaniem takie rozwiązania systemowe należy traktować jak „lek ratujący życie”, ponieważ realnie obniżają śmiertelność.

Oddział dzienny w Zabrzu oferuje pacjentom nie tylko leczenie kardiologiczne, ale również rehabilitację, wsparcie dietetyczne i psychologiczne.

– To opieka dostosowana do indywidualnych potrzeb chorego – od wizyt kilka razy w tygodniu po kontrole raz w miesiącu u pacjentów ustabilizowanych – tłumaczył dr Piotr Rozentryt, lekarz prowadzący oddział.

Jak zaznaczył, oddział dzienny odgrywa także kluczową rolę w przygotowaniu chorych do transplantacji serca lub zastosowania mechanicznego wspomagania krążenia. – Warunkiem pozytywnego efektu przeszczepu jest stabilna forma pacjenta. Dzięki tej formie opieki możemy skutecznie przygotować chorych do leczenia zaawansowanego – powiedział.

Z opieki SCCS korzystają pacjenci z całej Polski, często dojeżdżający z odległości ponad 100-200 kilometrów. W przypadku Oddziału Dziennego dla Chorych z Niewydolnością Serca najdalszy regularny dojazd pacjenta wynosił około 90 kilometrów.

Widzimy bardzo duże korzyści z funkcjonowania takich oddziałów - podkreślił lekarz. - To rozwiązanie służy nie tylko pacjentom, ale także całemu systemowi ochrony zdrowia, ponieważ znacząco obniża koszty leczenia - dodał dr Rozentryt.

Według szacunków lekarzy, roczne koszty hospitalizacji z powodu niewydolności serca w Polsce sięgają blisko 2 mld zł. Dane międzynarodowe wskazują, że nawet 70–80 proc. takich hospitalizacji można byłoby uniknąć dzięki dobrze zorganizowanej opiece ambulatoryjnej i dziennej.

– To rozwiązanie korzystne zarówno dla pacjentów, jak i dla całego systemu ochrony zdrowia – podsumowali przedstawiciele Śląskiego Centrum Chorób Serca.(PAP)

jms/ agz/

Źródło:PAP
Tematy
Te konta firmowe mogą być darmowe. Sprawdź oferty banków
Te konta firmowe mogą być darmowe. Sprawdź oferty banków

Komentarze (3)

dodaj komentarz
incitatus
Następcy Religii - pewnie chodzi o Ateistów. Niby Boga w sercu nie mają, a o serca tak dbają xD.
samsza
Religia ??

np. Energa, odmieniasz Energi, nie Energii, energia odmieniasz energii, tak to idzie...

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki