Niemieckie media: Szwajcaria ulokowała szpiega w rządzie Nadrenii Północnej

Afera związana z działalnością szwajcarskiego wywiadu w Niemczech zatacza coraz szersze kręgi. Jak podają niemieckie media, zatrzymany w zeszłym tygodniu szpieg zdołał ulokować swojego współpracownika w administracji finansowej Nadrenii Północnej-Westfalii.

(fot. Rafal Kuzma / FORUM)

Tydzień temu niemiecka policja zatrzymała we Frankfurcie nad Menem 54-letniego obywatela Szwajcarii podejrzanego o prowadzenie w Niemczech działalności wywiadowczej. Daniel M. inwigilował osoby i instytucje zainteresowane zdobyciem informacji o obywatelach Niemiec ukrywających swój majątek w szwajcarskich bankach.

Jak podały w czwartek dziennik "Sueddeutsche Zeitung" oraz stacje telewizyjne WDR i NDR, w resorcie finansów landu Nadrenia Północna-Westfalia działa zdaniem śledczych dotąd niezidentyfikowany współpracownik szwajcarskich służb. Jego zadaniem jest zdobycie informacji o pracownikach urzędów podatkowych uczestniczących w procederze zakupu kaset z danymi Niemców mających konta w szwajcarskich bankach.

Akcja szwajcarskich szpiegów odbywa się zdaniem niemieckich śledczych za wiedzą kierownictwa szwajcarskiej służby wywiadowczej NDB.

W minionych 10 latach władze kilku niemieckich krajów związkowych, w tym Nadrenii Północnej-Westfalii, kilkakrotnie kupowały od anonimowych osób takie nośniki danych z informacjami o niemieckich obywatelach. Szwajcaria uważa te transakcje za nielegalne, ponieważ informacje na oferowanych płytach CD były wykradane z banków.

Jak pisze agencja dpa, szwajcarski wymiar sprawiedliwości zamierza wykorzystać dane zebrane przez swoich szpiegów do wydania nakazu aresztowania przeciwko pracownikom niemieckiego fiskusa. Strona szwajcarska zarzuca im szpiegostwo gospodarcze i naruszenia tajemnicy bankowej.

Minister finansów Nadrenii Północnej-Westfalii Norbert Walter-Borjans powiedział, że niemieckie władze nie dadzą się zastraszyć. "Jeżeli informacje o krecie w naszej administracji finansowej potwierdzą się, oznaczać to będzie, że skandal wszedł w kolejną fazę" - podkreślił minister.

Decyzje niemieckich landów o zakupie nośników informacji doprowadziły do pogorszenia relacji niemiecko-szwajcarskich. Szwajcaria uważa takie transakcje za niezgodne z prawem.

Z szacunków niemieckiego ministerstwa finansów wynika, że nieuczciwi podatnicy mogli ukryć w szwajcarskich bankach nawet 80 mld euro.

Po upublicznieniu wiadomości o kupnie przez władze płyt z nazwiskami podatników ukrywających pieniądze w Szwajcarii wielu niemieckich obywateli zawiadomiło fiskusa o popełnieniu przez siebie przestępstwa. Od 2010 roku do urzędów podatkowych wpłynęło 128 tys. takich zgłoszeń, najwięcej (40 tys.) w 2014 roku. Szacuje się, że nieuczciwi podatnicy wpłacili od tego czasu 6 mld euro zaległych podatków.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ mc/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~gpf

Niemcy zabierać swoją agenture z Polski !

! Odpowiedz
0 2 ~aaa

Brawo Szwajcarzy.
Jak niemiaszki kupują kradzione dane to tak jakby kupowali kradzione samochody!
A wiedząc, że to kradzione, to podlegają karze za paserstwo!
I tym samym jest to udział w kradzieży!!!

! Odpowiedz
1 1 ~vjman

Trzeba bylo bitcoina kupic zamiast kase pchac do szwajcarii i wladzuchna nie mialaby czego sledzic.

! Odpowiedz
4 12 ~jazmig

Szwajcarzy mają rację. Jeżeli władze Niemiec prowadzą jakieś dochodzenie i potrzebują informacji, to powinny wystąpić o informacje do władz Szwajcarii, a nie kraść je w bankach.

! Odpowiedz
15 39 ~noMercy

W Polsce Niemcy ulokowali szpiega na stanowisku premiera za poprzedniej władzy i jakoś nikt z tego nie robi sensacji :P

! Odpowiedz
8 24 ~zwro

co wiecej, szpieg ten awansowal - przynajmniej finansowo - na stanowisko krola Europy!

! Odpowiedz
4 3 ~hehe

Beata to szpieg?

! Odpowiedz
4 3 ~ccc

Chodzi ci o byłego premiera Jarosława?

! Odpowiedz
3 5 ~taki_jeden

A to hultajstwo z tych Szwajcarów. Kto ich nauczył tych świństw, tego całego szpiegowania?

! Odpowiedz
0 0 ~herrflick

Były polski premier, obecnie król europy

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil