Niemiecki sąd odrzucił pozew prezydenta Turcji wobec szefa Axel Springer

Sąd w Kolonii odrzucił pozew prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana przeciwko szefowi wydawnictwa Axel Springer - poinformowała we wtorek rzeczniczka sądu. Mathias Doepfner w kwietniu w liście otwartym wyraził poparcie dla satyryka, który obraził Erdogana.

List Doepfnera nie jest równoważny z rozpowszechnianiem obraźliwych słów komika, Jana Boehmermanna, a szef wydawnictwa Axel Springer w liście skorzystał z przysługującego mu "podstawowego prawa do swobodnego wyrażania opinii" - poinformował sąd w wydanym oświadczeniu.

W autorskiej audycji wyemitowanej 31 marca w niemieckiej telewizji publicznej ZDF Boehmermann odczytał wiersz zawierający epitety pod adresem tureckiego prezydenta, odnoszące się m.in. do jego upodobań seksualnych. Władze w Ankarze uznały program za obrazę głowy państwa.

Doepfner w liście otwartym wziął w obronę krytykowanego satyryka. "Uważam Pański wiersz za całkiem udany. Uśmiałem się, czytając go" - napisał szef Springera. Według wydawnictwa Doepfnerowi chodziło o obronę wolności sztuki i satyry.

Prawnik Erdogana, Ralf Hoecker, wyjaśniał wcześniej, że celem pozwu jest wydanie przez sąd zarządzenia zakazującego rozpowszechniania tej opinii. Zapowiedział też, że w razie odmownej odpowiedzi sądu będzie się odwoływał.

Wiersz Boehmermanna wywołał skandal i doprowadził do pogorszenia relacji niemiecko-tureckich. Tureckie MSZ skierowało do resortu spraw zagranicznych w Berlinie notę werbalną zawierającą żądanie ukarania satyryka.

Kanclerz Angela Merkel wydała zgodę na ściganie satyryka przez wymiar sprawiedliwości. Krytycy szefowej rządu zarzucają jej, że jej decyzja podyktowana jest obawą przed zerwaniem przez Turcję umowy z UE dotyczącej rozwiązania kryzysu migracyjnego. (PAP)

akl/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil