REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Niemiecki minister obrony: Ukraina otrzyma 100 czołgów Leopard 1A5

2023-02-07 18:18, akt.2023-02-07 19:36
publikacja
2023-02-07 18:18
aktualizacja
2023-02-07 19:36

Ukraina otrzyma 100 leopardów 1A5 - zapowiedział niemiecki minister obrony Boris Pistorius, który przybył we wtorek z wizytą do Kijowa - informują ukraińskie media.

Niemiecki minister obrony: Ukraina otrzyma 100 czołgów Leopard 1A5
Niemiecki minister obrony: Ukraina otrzyma 100 czołgów Leopard 1A5
fot. Frank Hoermann/SVEN SIMON / / DDP

Przyjazd polityka był utrzymywany w tajemnicy ze względów bezpieczeństwa.

Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow opublikował na Twitterze zdjęcie z Pistoriusem. Zażartował, że do Kijowa dotarł pierwszy leopard 2. Na zdjęciu minister trzyma model czołgu.

"Będzie ich więcej. Dziękuję kanclerzowi Niemiec, mojemu koledze Borisowi Pistoriusowi i niemieckiemu narodowi. Koalicja czołgowa kroczy ku zwycięstwu!" - dodał.

Pistorius: Czołgi Leopard będą dostarczane na Ukrainę etapami. Do lata przekażemy 20-25 czołgów

Czołgi Leopard 1A5 będą docierać na Ukrainę etapami. Do lata br. powinno trafić na Ukrainę 20-25 czołgów; do pierwszego lub drugiego kwartału 2024 r. - ponad sto czołgów - powiedział podczas wizyty w Kijowie Boris Pistorius, minister obrony Niemiec.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Pistorius, cytowany przez agencję dpa, podał, że do lata powinno dotrzeć na Ukrainę 20-25 czołgów, ado końca roku - do 80. Docelowo, do pierwszego lub drugiego kwartału 2024 r., na Ukrainę powinno trafić ponad 100 czołgów Leopard 1A5 od grupy państw europejskich. Jak zaznacza agencja, szef niemieckiego resortu obrony nie sprecyzował, o które kraje chodzi.

Szef niemieckiego resortu obrony powiedział, że pozwoli to na skompletowanie co najmniej trzech batalionów.

Niemiecki rząd zatwierdził eksport 178 czołgów Leopard 1 na Ukrainę

Rząd Niemiec zatwierdził eksport nawet do 178 czołgów Leopard 1A5 na Ukrainę. Ogłosiły to we wtorek wspólnie Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Obrony. To, ile czołgów bojowych zostanie faktycznie dostarczonych, zależy od niezbędnych prac remontowych - poinformowała we wtorek agencja dpa.

Podczas podróży na Ukrainę we wtorek minister obrony Niemiec Boris Pistorius powiedział wcześniej, że Ukraina ma otrzymać ponad 100 leopardów 1A5.

Szef koncernu zbrojeniowego Rheinmetall Armin Papperger we wtorek w Berlinie mówił o 20 do 25 czołgach, które mogłyby zostać dostarczone w krótkim czasie z zapasów grupy. Do końca 2024 roku mogłoby zostać dostarczonych pozostałych 88 egzemplarzy posiadanych przez Rheinmetall.

Według informacji portalu dziennika "Welt", oprócz Rheinmetall, firma FFG Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft ma na stanie 99 leopardów 1.

Leopard 1 to pierwszy czołg bojowy zbudowany dla Bundeswehry po II wojnie światowej. Od 1965 roku do połowy lat 80. wyprodukowano 4700 sztuk. Bundeswehra wycofała ze służby ostatniego leoparda 1 20 lat temu - przypomina "Welt".

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ mal/ rsp/ mms/ ndz/ mms/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (34)

dodaj komentarz
secundus
jak oni tracą między 40 a 50 miesięcznie.....
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
tylkozlotowka
polonu - dupa się pali, nieprawdaż?
zene
Super Niemcy, szybko bedzie koniec,
w Polsce tez Ukrainców nie lubia i PIS tez nie
__________________
""Od 1965 roku do połowy lat 80. wyprodukowano 4700 sztuk.
Ostatnie Leopardy 1 zostały wycofane z użycia przez Bundeswehrę 20 lat temu.""
efg
Użyć zamrożonych miliardów Rosji i kupić Ukrainie z 10 tys. czołgów . Zmieść z powierzchni ziemi ruską zarazę i zasadzić na tym kompoście coś pożytecznego.
minekminka134
A masz jakiś na zbyciu?
jendreka
Cała ta pomóc liczona w miliardach to tylko pozór. Ukraina będzie pod łapa zachodu na wieki. To lepsze niż pod Rosja ale. Czy Ukraińcy są tego świadomi? I czy na pewno tego chcą?
andregru
"USA: Departament Stanu zatwierdził sprzedaż Polsce 18 wyrzutni HIMARS wraz z amunicją za 10 mld dolarów" tylko czy będziemy mieli z czego spłacać te zaciągane długi .
bullman
Przed IIww podobno nasi przodkowie robili zrzutkę na armię,Teraz w obliczu IIIww ale przed wyborami czekamy kto da więcej,ale nie na armię

Powiązane: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki