Niemiecki konsument zawodzi

założyciel SpotData.pl

Rok 2018 był rozczarowujący dla europejskiej gospodarki. Wprawdzie żadnej katastrofy nie było, ale wyniki gospodarcze zawodziły po bardzo dobrym roku 2017. I ostatnie dane Eurostatu o sprzedaży detalicznej w krajach UE wpisują się w ten obraz. Nie widać na razie sygnałów ożywienia z mizernego trendu.

W Niemczech roczna dynamika indeksu sprzedaży detalicznej ledwo przekracza zero – w październiku wyniosła 0,57 proc., a średnio w ostatnich trzech miesiącach 0,64 proc., co jest najgorszym wynikiem od dokładnie pięciu lat, czyli od momentu, gdy strefa euro z trudem podnosiła się z kryzysu zadłużeniowego. Na wykresie poniżej widać skalę spowolnienia sprzedaży.

Żeby jednak nie wpadać w nadmierny pesymizm, warto zauważyć, że słabsza dynamika dziś wynika w niemałej mierze z bardzo wysokiej bazy odniesienia w 2017 r. I tak jest z całym rokiem 2018 w strefie euro – on jest słaby, bo nastąpiło odreagowanie po doskonałym roku poprzednim. Poprawa powinna nastąpić w przyszłym roku. 

Kliknij, aby zapoznać się z danymi, które posłużyły do konstrukcji wykresu
Kliknij, aby zapoznać się z danymi, które posłużyły do konstrukcji wykresu (SpotData)

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Ignacy Morawski

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 7 h-b

Tzw..Dawcy pracy na rynku pracy jak zresztą już prawie wszędzie tak ,,dobrze płacą" zatrudnionym niestety coraz częściej tylko minimalne minimum - więc z czym mają ludzie po sklepach szaleć !

! Odpowiedz
2 32 ajwaj

Na skok + 2015 nie bez wplywu byla inwazja muzulmanska 2-3 mln.
Ilu tak na prawde ich bylo czy jest nie wie nikt :) Znajduja sie dawno wydaleni mieszkajacy w Niemczech, i odwrotnie ci którzy powinni tam byc znikneli.. Czesto do GB, Szwecji itd.

Jest to niezdrowo dla gosp. bo to pieniadze , stracone. Maly efekt ozywienia, a dziesieciolecia obciazen podatkowych dla mieszkanców stalych. A ci pracujacy w tym Polacy kupili by sobie nowe samochody, dom, mieszkanie itd.itp. i nie starcza.
Muzulmanie oblegaja MoneyTransfer, MoneyGram itd. i wysylaja kase np. do Afryki, Azji nie robiac nic.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz