REKLAMA

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny wstrzymuje ratyfikację Funduszu Odbudowy

2021-03-26 18:07
publikacja
2021-03-26 18:07
Niemiecki Trybunał Konstytucyjny wstrzymuje ratyfikację Funduszu Odbudowy
Niemiecki Trybunał Konstytucyjny wstrzymuje ratyfikację Funduszu Odbudowy
fot. David Remis Diez / / Shutterstock

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe orzekł w piątek, że prezydent nie może na razie podpisać ustawy ratyfikującej unijny fundusz przeznaczony na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa.

Unia Europejska zdecydowała w lipcu 2020 r. o nowym budżecie o bezprecedensowej wysokości 1,8 bln euro do 2027 r. Bardzo znaczna część tej kwoty - 750 miliardów euro przeznaczona jest na pomoc gospodarkom w pandemii koronawirusa. Państwa członkowskie mają otrzymać część tych pieniędzy w formie dotacji, a część w postaci pożyczek.

Jednak Komisja Europejska może rozpocząć zaciągania pożyczek i dokonywanie płatności dopiero po ratyfikowaniu decyzji przez wszystkie 27 krajów UE. Bundestag i Bundesrat utorowały drogę w tym tygodniu. Jednak dzisiejsza decyzja Federalnego Trybunału Konstytucyjnego na razie wstrzymała ten proces. Prezydent federalny nie może podpisać ustawy, która została przyjęta, ponieważ do TK w Karlsruhe trafił pilny wniosek przeciwko udziałowi Niemiec. Federalny Trybunał Konstytucyjny jeszcze nie opublikował powodu swojej decyzji.

Skargę złożyła grupa profesorów ekonomii skupionych wokół założyciela AfD Bernda Lucke. Wskazują, że na mocy traktatów europejskich UE jest zobowiązana finansować swój budżet „całkowicie z własnych środków”. Długi nie są funduszami własnymi, ale „kapitałem dłużnym.” Powodowie chcą, aby to państwa członkowskie, a nie UE, zaciągały długi na własną odpowiedzialność, aby zapanować nad konsekwencjami pandemii. Ponieważ ci, którym wolno wydawać pieniądze innych krajów, mają tendencję do „marnotrawstwa, nieefektywności i nadużywania”. Ostatecznie prowadzi to do uwspólnotowienia długów, czyli do „unii zadłużenia”. (PAP)

bml/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (30)

dodaj komentarz
kris74keh
Od kiedy odeszło Po z Pezetelem , a z nimi mafie watowskie to całkiem dobrze sobie radzilismy. Wrzucenie długu do wspólnego worka jest bardzo niebezpieczne.
jes
A ile tych mafii vatowskich Ziobro wsadził do więzienia. Wymień tylko kilka bo cała lista sukcesów Zero mogłaby zapchać internet.
_jasko
A na czym to "całkiem dobre radzenie sobie" polegało?
Na rozdawaniu publicznych pieniędzy i zwiększaniu zadłużenia?
Zważ, że od 2019 roku luka VAT znowu rośnie....
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
300_pala
teraz nie ratyfikują..., skończy się kroplówka z UE...
Zobaczymy jak sobie Vateuszek da radę
search odpowiada 300_pala
Pinokio, sciaga co najmniej 400 mld luki VAT i mafii paliej , wiecej niz dotacje UE o czym otwarcie mowie prominentni dzialacze, ciezko pracujacy ze swoimi rodzinami w spolkach skarbu panstwa na nedznych posadach dla dobra ojczyzny
piotr_malkontent
To jest niesamowite, pamiętają Republikę Weimarską. A ja myślałem, że żyjemy tu i teraz a długi to będą spłacać wnuki... No a tak poważnie ile to ścieżek rowerowych boisk i aquaparków można by wybudować "w terenie". Ile ekranów akustycznych...(oczywiście urzędnik mógłby przy tym szeroko otworzyć To jest niesamowite, pamiętają Republikę Weimarską. A ja myślałem, że żyjemy tu i teraz a długi to będą spłacać wnuki... No a tak poważnie ile to ścieżek rowerowych boisk i aquaparków można by wybudować "w terenie". Ile ekranów akustycznych...(oczywiście urzędnik mógłby przy tym szeroko otworzyć kieszenie a i znajomy burmistrza by zarobił) wszyscy moglibyśmy potem w nieskończoność to naprawiać, każdy miałby zajęcie, zerowe bezrobocie. Tylko te "piniondze" musiały by tak popłynąć... A może tak udać się po nie do Łabedzia?
itso_tea_earl_grey_hot
nie jestem godzien skomentować tej genialnej wypowiedzi
jacek-19
Narodowcy niemieccy nie pozwola na odbudowe innych krajow za ich pieniadze ! Bo gwarancje niemieckie to ich pieniadze.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki