Niemiecka recesja przemysłowa pogłębia się

Ignacy Morawski2019-12-06 10:38założyciel SpotData.pl
publikacja
2019-12-06 10:38
fot. REUTERS/Hannibal Hanschke / FORUM

Kilka dni temu pisałem, że dane o produkcji przemysłowej na świecie oraz nastrojach w przemyśle wykazują niemrawe oznaki poprawy. Ale to wciąż nie dotyczy największej gospodarki przemysłowej Europy, czyli Niemiec. Właśnie nadeszły dane o październikowej produkcji w Niemczech. Dane są fatalne, pokazują pogłębiającą się recesję w przemyśle. Pokazuje to, że wszelkie oznaki poprawy w innych częściach świata są tylko niemrawe.

Produkcja w przetwórstwie w październiku była w Niemczech aż o 6,2 proc. niższa niż przed rokiem, wobec spadku o 5,3 proc. we wrześniu. Skalę negatywnego zaskoczenia pokazuje porównanie tych danych z prognozami rynkowymi. Cały przemysł, uwzględniając też energetykę, zmniejszył w październiku produkcję o 1,7 proc. wobec września (po odsezonowaniu) – rynek tymczasem oczekiwał wzrostu o 0,1 proc. Takie niespodzianki nie zdarzają się często.

Jakie wnioski z tego wypływają? Trzeba pamiętać, że w tym cyklu gospodarki wielu krajów wykazują odporność na spadki produkcji przemysłowej. Więc nie można wyciągać jednoznacznego wniosku, że Niemcy wpadają w recesję. W trzecim kwartale średni spadek produkcji w przetwórstwie w Niemczech wyniósł aż 4,6 proc., a PKB wzrósł w tym czasie o 0,5 proc. (rok do roku). Ale jakby nie patrzeć, dane mają pesymistyczny wydźwięk i wspierają argumenty tych, którzy uważają, że wszelkie jaskółki ożywienia latają na razie bardzo nisko przy ziemi.

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
założyciel SpotData.pl

Ignacy Morawski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ekonomistów rynkowych. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty odpowiedzialnego za analizy makroekonomiczne. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach prognostycznych, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez Narodowy Bank Polski i „Rzeczpospolitą”. Był również członkiem zespołu przygotowującego prognozy makroekonomiczne w Polskiej Akademii Nauk, pracował także w think tanku WiseEuropa. Karierę rozpoczynał jako reporter ekonomiczny „Rzeczpospolitej”. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (17)

dodaj komentarz
bha
Niestety ...Jaki dominuje rynek płac dla zdecydowanej większości % od dawna w Ogromie już branż i zawodów -
takie i w końcu dane samych gospodarek i biznesu czyli coraz bardziej minimalnie minimalne i coraz bardziej niepewne.
ajwaj
Dawno tu bylo, ze Niemcy jakie byly (bogate, duze+ w PKB, o regularnych wzrostach) wiecej nie wróca. Merkel zostawia zmasakrowana, upolityczniona gosp., jak mówi AfD skonczy jak Honecker z NRD gdzies w Amer. Poludniowej.
__
""Egzekucja niemieckiego przemyslu" > miliarder w wywiadzie z "Focus" główny
Dawno tu bylo, ze Niemcy jakie byly (bogate, duze+ w PKB, o regularnych wzrostach) wiecej nie wróca. Merkel zostawia zmasakrowana, upolityczniona gosp., jak mówi AfD skonczy jak Honecker z NRD gdzies w Amer. Poludniowej.
__
""Egzekucja niemieckiego przemyslu" > miliarder w wywiadzie z "Focus" główny przedsiębiorca z Bremy, Kurt Zech Group fragmencik nastrojów w niem. gosp.

""nie pozostawia suchej nitki na antyprzemysłowym i antyprzyszłościowym, ideologicznym kursie politycznym i wyciąga ponury wniosek dotyczący infrastruktury, dostaw energii i zrównoważonego rozwoju Niemiec.
Czasami pouczające jest, aby nie słuchać niedzielnych przemówień tych zielonych elit w Niemczech, które w swoich genialnych berlińskich mieszkaniach dwupoziomowych lub luksusowych apartamentach postrzegają jedynie przyjemne fragmenty rzeczywistości.

Zniszczenie całych gałęzi przemysłu Gospodarke niemiecka widzi Zech "na skraju recesji".
Każdy specjalista jest świadomy, że nie możemy już włączać lampy ani włączać grzałki, jeśli zatankujemy połowę wszystkich samochodów prądem. To niemożliwe. Nie wspominając o odpadach elektrycznych, które musimy pozbyć się."" itd.

https://www.journalistenwatch.com/2019/12/04/hinrichtung-industrie-wenn/
ajwaj
Podobnie choc obszerniej deutschland-kurier.org 6 grudnia 2019

""Merkelland spłonął - Czternaście lat - bilans katastrofy narodowej""

Prywatyzacja cenzury i propagandy (masakrowanie AfD np,)
Niezrównane zniszczenie bogactwa narodowego w czasie pokoju
„Rzadko tak wiele dobrobytu zostało
Podobnie choc obszerniej deutschland-kurier.org 6 grudnia 2019

""Merkelland spłonął - Czternaście lat - bilans katastrofy narodowej""

Prywatyzacja cenzury i propagandy (masakrowanie AfD np,)
Niezrównane zniszczenie bogactwa narodowego w czasie pokoju
„Rzadko tak wiele dobrobytu zostało zniszczone w czasie pokoju, jak przez rządy pod rządami Angeli Merkel. Pod względem gospodarczym, politycznym i społecznym mamy do czynienia z burzliwymi czasami ”- powiedział ekonomista Daniel Stelter rok temu w czasopiśmie> Cicero.

W 2018 r. Stelter oszacował straty gospodarcze wynikające z panujących lat Merkel na od 3,7 do 4,7 bln euro. Rok później bilans wygląda niewiele lepiej, wręcz przeciwnie: jeśli Niemcy wydawali się w ubiegłym roku pozornie „dobrzy” z powodu pożaru słomy w euro zakupionego przy zmanipulowanych stopach procentowych, teraz klasa średnia i » normalni ludzie ”: masowe zwolnienia i zbliżające się bezrobocie, wywłaszczenie ujemnego zainteresowania rachunkami bankowymi, gwałtowne wzrost cen energii i obciążeń podatkowych, szybki spadek bezpieczeństwa wewnętrznego w wyniku niekontrolowanej masowej migracji, rosnącej przestępczości seksualnej, rabunku i przemocy."" itd.

https://www.deutschland-kurier.org/merkelland-ist-abgebrannt-vierzehn-jahre-unter-der-raute-bilanz-einer-nationalen-katastrophe/
silvio_gesell
Po prostu rynek jest pełny. Nie ma sensu mieć więcej.
passenger
Który rynek? Niemcy są eksporterem na cały świat.
karbinadel
Recesja w Niemczech się pogłębia, bo ideologia zaczęła dominować na ekonomią. Nierealistyczne normy ekologiczne, z których Rosja, Chiny, Ameryka i reszta świata śmieją się w głos, wykończą nawet niemiecką gospodarkę. Ostatnią w UE, która coś jeszcze produkuje
tonycairoli
Czyżby drożyzna spowodowana walka z emisjami zaczynała dawać pierwsze efekty? Kto kupi auto składające się głównie z systemu kontroli spalin i kosztujące krocie bo trzeba będzie płacić kary za emisje ponad 95 g CO2/km? Kupując niemiecka limuzynę za krocie, klient spodziewa się więcej niż 2.0, cztery garki z turbo.
bullman
Wszyscy których było jako tako stać ubrali się w niemieckie auta i trzeba czekać aż znajdą się
nowi.
karbinadel
A nowi się nie znajdą, bo Niemcy już wkrótce przestaną produkować normalne samochody
eagleeye
Trump "śrubkę podkręca" .I bardzo dobrze bo zbyt imperialistyczne zapędy miało to Państwoa czym się to skończyło w ubiegłym wieku to chyba wszyscy wiedzą

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki