Niemiecka recesja przemysłowa pogłębia się

założyciel SpotData.pl

Kilka dni temu pisałem, że dane o produkcji przemysłowej na świecie oraz nastrojach w przemyśle wykazują niemrawe oznaki poprawy. Ale to wciąż nie dotyczy największej gospodarki przemysłowej Europy, czyli Niemiec. Właśnie nadeszły dane o październikowej produkcji w Niemczech. Dane są fatalne, pokazują pogłębiającą się recesję w przemyśle. Pokazuje to, że wszelkie oznaki poprawy w innych częściach świata są tylko niemrawe.

Produkcja w przetwórstwie w październiku była w Niemczech aż o 6,2 proc. niższa niż przed rokiem, wobec spadku o 5,3 proc. we wrześniu. Skalę negatywnego zaskoczenia pokazuje porównanie tych danych z prognozami rynkowymi. Cały przemysł, uwzględniając też energetykę, zmniejszył w październiku produkcję o 1,7 proc. wobec września (po odsezonowaniu) – rynek tymczasem oczekiwał wzrostu o 0,1 proc. Takie niespodzianki nie zdarzają się często.

Jakie wnioski z tego wypływają? Trzeba pamiętać, że w tym cyklu gospodarki wielu krajów wykazują odporność na spadki produkcji przemysłowej. Więc nie można wyciągać jednoznacznego wniosku, że Niemcy wpadają w recesję. W trzecim kwartale średni spadek produkcji w przetwórstwie w Niemczech wyniósł aż 4,6 proc., a PKB wzrósł w tym czasie o 0,5 proc. (rok do roku). Ale jakby nie patrzeć, dane mają pesymistyczny wydźwięk i wspierają argumenty tych, którzy uważają, że wszelkie jaskółki ożywienia latają na razie bardzo nisko przy ziemi.

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Ignacy Morawski

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 12 bha

Niestety ...Jaki dominuje rynek płac dla zdecydowanej większości % od dawna w Ogromie już branż i zawodów -
takie i w końcu dane samych gospodarek i biznesu czyli coraz bardziej minimalnie minimalne i coraz bardziej niepewne.

! Odpowiedz
7 22 ajwaj

Dawno tu bylo, ze Niemcy jakie byly (bogate, duze+ w PKB, o regularnych wzrostach) wiecej nie wróca. Merkel zostawia zmasakrowana, upolityczniona gosp., jak mówi AfD skonczy jak Honecker z NRD gdzies w Amer. Poludniowej.
__
""Egzekucja niemieckiego przemyslu" > miliarder w wywiadzie z "Focus" główny przedsiębiorca z Bremy, Kurt Zech Group fragmencik nastrojów w niem. gosp.

""nie pozostawia suchej nitki na antyprzemysłowym i antyprzyszłościowym, ideologicznym kursie politycznym i wyciąga ponury wniosek dotyczący infrastruktury, dostaw energii i zrównoważonego rozwoju Niemiec.
Czasami pouczające jest, aby nie słuchać niedzielnych przemówień tych zielonych elit w Niemczech, które w swoich genialnych berlińskich mieszkaniach dwupoziomowych lub luksusowych apartamentach postrzegają jedynie przyjemne fragmenty rzeczywistości.

Zniszczenie całych gałęzi przemysłu Gospodarke niemiecka widzi Zech "na skraju recesji".
Każdy specjalista jest świadomy, że nie możemy już włączać lampy ani włączać grzałki, jeśli zatankujemy połowę wszystkich samochodów prądem. To niemożliwe. Nie wspominając o odpadach elektrycznych, które musimy pozbyć się."" itd.

https://www.journalistenwatch.com/2019/12/04/hinrichtung-industrie-wenn/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 11 ajwaj

Podobnie choc obszerniej deutschland-kurier.org 6 grudnia 2019

""Merkelland spłonął - Czternaście lat - bilans katastrofy narodowej""

Prywatyzacja cenzury i propagandy (masakrowanie AfD np,)
Niezrównane zniszczenie bogactwa narodowego w czasie pokoju
„Rzadko tak wiele dobrobytu zostało zniszczone w czasie pokoju, jak przez rządy pod rządami Angeli Merkel. Pod względem gospodarczym, politycznym i społecznym mamy do czynienia z burzliwymi czasami ”- powiedział ekonomista Daniel Stelter rok temu w czasopiśmie> Cicero.

W 2018 r. Stelter oszacował straty gospodarcze wynikające z panujących lat Merkel na od 3,7 do 4,7 bln euro. Rok później bilans wygląda niewiele lepiej, wręcz przeciwnie: jeśli Niemcy wydawali się w ubiegłym roku pozornie „dobrzy” z powodu pożaru słomy w euro zakupionego przy zmanipulowanych stopach procentowych, teraz klasa średnia i » normalni ludzie ”: masowe zwolnienia i zbliżające się bezrobocie, wywłaszczenie ujemnego zainteresowania rachunkami bankowymi, gwałtowne wzrost cen energii i obciążeń podatkowych, szybki spadek bezpieczeństwa wewnętrznego w wyniku niekontrolowanej masowej migracji, rosnącej przestępczości seksualnej, rabunku i przemocy."" itd.

https://www.deutschland-kurier.org/merkelland-ist-abgebrannt-vierzehn-jahre-unter-der-raute-bilanz-einer-nationalen-katastrophe/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 11 silvio_gesell

Po prostu rynek jest pełny. Nie ma sensu mieć więcej.

! Odpowiedz
0 1 passenger

Który rynek? Niemcy są eksporterem na cały świat.

! Odpowiedz
8 27 karbinadel

Recesja w Niemczech się pogłębia, bo ideologia zaczęła dominować na ekonomią. Nierealistyczne normy ekologiczne, z których Rosja, Chiny, Ameryka i reszta świata śmieją się w głos, wykończą nawet niemiecką gospodarkę. Ostatnią w UE, która coś jeszcze produkuje

! Odpowiedz
5 12 tonycairoli

Czyżby drożyzna spowodowana walka z emisjami zaczynała dawać pierwsze efekty? Kto kupi auto składające się głównie z systemu kontroli spalin i kosztujące krocie bo trzeba będzie płacić kary za emisje ponad 95 g CO2/km? Kupując niemiecka limuzynę za krocie, klient spodziewa się więcej niż 2.0, cztery garki z turbo.

! Odpowiedz
4 7 bullman

Wszyscy których było jako tako stać ubrali się w niemieckie auta i trzeba czekać aż znajdą się
nowi.

! Odpowiedz
3 13 karbinadel

A nowi się nie znajdą, bo Niemcy już wkrótce przestaną produkować normalne samochody

! Odpowiedz
36 18 eagleeye

Trump "śrubkę podkręca" .I bardzo dobrze bo zbyt imperialistyczne zapędy miało to Państwoa czym się to skończyło w ubiegłym wieku to chyba wszyscy wiedzą

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil