Niemcy: zjazd bawarskiej CSU bez Merkel

W Monachium w piątek rozpoczął się zjazd współrządzącej w Niemczech Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU). Delegaci przyjmą program partii zwierający m.in. postulat walki z "politycznym islamem". W kongresie po raz pierwszy nie uczestniczy Angela Merkel.

          Niemcy: zjazd bawarskiej CSU bez Merkel
Niemcy: zjazd bawarskiej CSU bez Merkel (fot. KAI PFAFFENBACH / Reuters)

Powodem nieobecności Merkel - niemieckiej kanclerz i szefowej "siostrzanej" partii CDU - jest spór o politykę migracyjną rządu. Bawarska CSU ostro krytykowała jako zbyt liberalną politykę wobec uchodźców kierowanego przez Merkel rządu, domagając się ustalenia limitu w wysokości 200 tys. imigrantów rocznie. Merkel zdecydowanie odrzuca ten postulat, uważając, że byłby niezgodny z niemiecką konstytucją i międzynarodowymi zobowiązaniami Berlina.

Podczas zeszłorocznego zjazdu CSU doszło do skandalu. Szef CSU, premier Bawarii Horst Seehofer publicznie skrytykował Merkel, wytykając jej błędy w obecności wszystkich delegatów. Incydent został uznany za upokorzenie Merkel. Aby uniknąć podobnego zgrzytu, Seehofer i Merkel postanowili, że w tym roku Merkel nie przyjedzie na zjazd CSU, a Seehofer nie weźmie udziału w kongresie CDU na początku grudnia w Essen.

Niemieckie media podkreślają, że to pierwsza taka sytuacja w powojennej historii RFN. CDU i CSU tworzą w Bundestagu wspólny klub parlamentarny. CSU ogranicza swoją działalność do Bawarii, a CDU działa w pozostałych 15 krajach związkowych - landach.

Sekretarz generalny CSU Andreas Scheuer powiedział przed rozpoczęciem zjazdu, że partia chce umocnić swój konserwatywny profil. Jedna z uchwał zjazdowych mówi o obronie chrześcijańsko-zachodnich wartości i walce z "politycznym islamem". Autorzy podkreślają, że nie walczą z islamem jako religią ani z jej wyznawcami, lecz sprzeciwiają się "fałszywej tolerancji". Za niedopuszczalne uznano burkę, małżeństwa dzieci czy zbyt wysokie minarety.

W innej uchwale CSU ostrzega przed "frontem ludowym", czyli koalicją rządową Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), Lewicy i Zielonych po przyszłorocznych wyborach do Bundestagu.

CSU rządzi samodzielnie w Bawarii. Na poziomie całego kraju tworzy wraz z CDU i SPD koalicję będącą podstawą rządu kanclerz Merkel.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ ulb/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Rutek

Kurcze, myślałem że do szkopów przyjedzie co najmniej 10mln islamistów i ubogaci kulturowa trochę niemek. No cóż, w szkopach budzi się ich genetycznie zaprogramowane resentymenty do i ich idola Adolfa. Maszyna ruszyła i NPD oraz AfD oczyszczą jak w 39' i rasę. Islamiści będą do nas uciekać bo polaczki zawsze były tolerancyjne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ~StanRS

Niemcy nie chcą Merkel, chcą takiego polityka jak A.H.

! Odpowiedz
1 4 ~niepelnosprawny_org

o co sie wy kłócicie? jakies drobnostki? ratujcie kraj przynjmniej w jakieś mierze, bo nie wiadomo co sie da jeszcze uratowac....

! Odpowiedz
0 13 ~endi

A ja domagam się zwrotu przez Niemców rdzennie polskiej Bawarii , to skandal aby tyle wieków okupować naszą ziemię
https://www.youtube.com/watch?v=7fCABoVuiMQ

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil