REKLAMA

Niemcy stawiają ogrodzenie na granicy z Polską. Chodzi o ASF

2020-09-22 19:59
publikacja
2020-09-22 19:59
fot. Marek Szandurski / Shutterstock

Brandenburgia ogłosiła we wtorek budowę stałego ogrodzenia na południowym wschodzie, na granicy z Polską. Płot ma pomóc w walce z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń (ASF).

„Zbudujemy go teraz” - powiedziała w Poczdamie minister ochrony konsumentów Ursula Nonnemacher, którą cytuje "Sueddeutsche Zietung".

Przede wszystkim chodzi o ogrodzenie w graniczącym z Polską powiecie Szprewa-Nysa. Ponadto z funduszy państwowych planuje się zbudować "solidne ogrodzenia" dalej na północ.

Na granicy landu, od południa do Frankfurtu nad Odrą znajduje się obecnie mobilny płot elektryczny o długości 120 kilometrów.

Niemcy, budując kolejne ogrodzenia, chcą zapobiegać przedostawaniu się z Polski dzików, zakażonych afrykańskim pomorem świń. W tym roku w Polsce wykryto ponad 3 tys. przypadków padłych dzików z ASF.

Nonnemacher zapowiedziała również powołanie nowego zespołu zarządzającego działaniami technicznymi, który usprawni współpracę ze strażą pożarną, agencją pomocy technicznej, policją, lekarzami weterynarii. Niemieckie stowarzyszenie rolników krytykuje dotychczasowe zarządzanie kryzysowe.

Minister poinformowała, że chorobę wykryto do tej pory u dziewięciu martwych dzików w rejonie Schenkendöbern w powiecie Szprewa-Nysa i 11 w rejonie Neuzelle w powiecie Odra-Szprewa. Problem nie dotyczy jeszcze świń domowych.

Choroba ASF jest nieszkodliwa dla ludzi, ale prawie zawsze śmiertelna dla świń. (PAP)

bml/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (19)

dodaj komentarz
and-owc
Polskie dziki lubią zapładniać niemieckie lochy. Nie pomoże płot graniczny. Tak jak nie pomógł szlaban polski graniczny, wyłamany przez Adolfa.
jes
Niby to przed zwierzyną a to przed lepszym sortem.
borat123
Niech budują ,tylko wysoki.Nie jest na potrzebny Afrykański i Bliskowschodni pomór świń.
tubak
Znowu ci źli Niemcy. Temat jak zwykle chwytliwy bo już nacjonalistyczne pyskacze się uaktywniają. Może napiszecie ile Niemcy przyjmą emigrantów np z Lesbos. Bo Polaka katolicki kraj nie przyjęła jeszcze ani jednego.
antek10
I niech nie przymują takich emigrantów do Polski. Tu nie jest ich kraj ani miejsce do życia. Mają swoje republiki bananowe - niech tam mieszkają.
po_co
Wyjaśnij mi jaki związek ma Polska z wyspą oddaloną o ponad 1200 km od naszej południowej granicy ?

Wyspa Lesbos i przebywający tam imigranci to problem Greków. Nie widzę żadnego powodu aby transferować tych ludzi do Polski, Niemiec czy dowolnego innego kraju, w ramach wspólnoty możemy Grekom pomóc w ich utrzymaniu,
Wyjaśnij mi jaki związek ma Polska z wyspą oddaloną o ponad 1200 km od naszej południowej granicy ?

Wyspa Lesbos i przebywający tam imigranci to problem Greków. Nie widzę żadnego powodu aby transferować tych ludzi do Polski, Niemiec czy dowolnego innego kraju, w ramach wspólnoty możemy Grekom pomóc w ich utrzymaniu, zapewnieniu bezpieczeństwa itd.

Retoryka którą stosujesz jest bardzo niebezpieczna bo odbiera państwu jego suwerenność. Odbiera ją zarówno Grekom jak i wszystkim krajom którym narzuca się przymusowe przyjęcie imigrantów.

Nie chodzi o to żeby zapomnieć o tych ludziach, podstawowe pytanie to co Polska, Niemcy, Francja czy inny kraj Europejski może im zaoferować ?
Grecja zaoferowała im bezpieczeństwo to była główna potrzeba tych ludzi, powtarzam my w ramach wspólnoty możemy udzielić Grecji celowej pomocy humanitarnej i uważam, że tak powinno się stać, natomiast co my możemy zaoferować tym imigrantom ?

Poza pełną opieką którą równie dobrze mogą otrzymać w Grecji nic innego. Więc przesiedlanie ich to bezsensowny zabieg.

Pomijam kwestie języka, różnice kulturowe są ogromne. To będzie problem który może tym ludziom uniemożliwić podjęcie jakiejkolwiek pracy i wiem, że o tym się nie mówi w mediach bo to trudny temat. Natomiast bardzo ważny bo niestety ale różnice kulturowe dotkną przede wszystkim ich samych.
Gdyby Ciebie wraz z całą rodziną przesiedlono do Singapuru to prawdopodobnie już pierwszego dnia skończyłbyś w areszcie i to nie dlatego, że zrobiłeś coś złego ale np. dlatego że Twoje dziecko żuło gumę co jest w tym kraju zabronione. Dlaczego Singapur ? Bo to bogaty kraj z bardzo odmienną kulturą od naszej czyli doskonałe porównanie dla uchodźcy z Syrii który trafia np. do Niemiec.
tubak odpowiada po_co
Taki związek że jesteśmy w UE . Mówi ci coś słowo solidarność ? Masz pojęcie ze tam są dzieci bez matki i ojca. Nie pisz nacjonalistycznych głupot. Problem migracji to nie tylko problem Grecji czy Włoch. W twojej TVP nie pokażą ci ogromu tego problemu. Umywasz ręce katoliku?
po_co odpowiada tubak
Czy poza nietrafionymi, osobistymi wycieczkami potrafisz napisać coś mądrego ?
Wyprzedzając Twoje prymitywne i szczeniackie podchody nie jestem ani katolikiem ani telewidzem bo nie mam na to czasu, a to że nie rozumiesz istoty wspólnoty gospodarczej to akurat Twój prywatny problem.

Raczyłeś cokolwiek z tego co
Czy poza nietrafionymi, osobistymi wycieczkami potrafisz napisać coś mądrego ?
Wyprzedzając Twoje prymitywne i szczeniackie podchody nie jestem ani katolikiem ani telewidzem bo nie mam na to czasu, a to że nie rozumiesz istoty wspólnoty gospodarczej to akurat Twój prywatny problem.

Raczyłeś cokolwiek z tego co napisałem przeczytać ze zrozumieniem czy działasz wyłącznie na podstawie impulsów ?
Przesiedlenie tych osób nie zmieni ich sytuacji na lepsze, nie pomożesz ani matkom ani ojcom ani ich dzieciom, natomiast z dużym prawdopodobieństwem narazisz ich na społeczną dyskryminację.

Ci ludzie potrzebowali azylu uciekając z różnych powodów ze swojego kraju, kulturowo bliżej im do Greków niż do nas. Stąd łatwiej będzie im odnaleźć się w ich kulturze i ustroju, w drugą stronę działa to tak samo.
Przeniesienie ich do Polski, Niemiec czy innego kraju centralnej Europy nic nie zmieni w ich sytuacji, nie będą mieć tutaj ani lepiej ani gorzej. Natomiast znacznie trudniej będzie im odnaleźć się w społeczeństwie które nie rozumie tych ludzi.

Gdybyś chociaż raz wyściubił nos poza kraj, gdzieś dalej poza miasta turystyczne to być może wiedziałbyś, że widok mieszkańca Afryki w południowej Hiszpanii, Włoszech czy Francji jest czymś normalnym. Takie osoby są tam zatrudnione do pracy np. na plantacjach winogron.
Podobnie jest z Grecją, tam widok ludzi z Bliskiego wschodu, nie jest czymś dziwnym - ten region świata ma w końcu wspólną Historię.

Jeżeli chcesz tym ludziom pomóc to istotą UE jest wysłanie do Grecji pomocy humanitarnej w celu zapewnienia godziwych warunków dla imigrantów, a nie rozwożenie tych ludzi po Europie gdzie skończą w slamsach lub dzielnicach biedoty i powiększą tym samym grono najuboższych - bo nie piszemy tutaj o ludziach którzy mieli pieniądze na ucieczkę z kraju czyli najczęściej dobrze wykształconych, tylko o tych którzy wskakiwali na bylę łódź, którzy w swoim rodzimym kraju mieli problem z utrzymaniem.

Nie ma to nic wspólnego z Nacjonalizmem czego najwyraźniej nie rozumiesz, natomiast zastanów się we własnym zakresie jak chciałbyś pomóc takiej osobie której zachowania nie rozumiesz, nie potrafisz się z nią porozumieć, nie znasz jej potrzeb i oczekiwań ?
Załóżmy, że przyjmujesz taką rodzinę pod swój dach i co dalej ? Co więcej niż dach Greckim domu możesz im zaoferować, jak ma to podnieść ich status ?
Prawdopodobnie Twój dochód jest niższy niż dochód przeciętnego Greka, warunki w Polsce są dla tych ludzi bardzo niebezpieczne klimat w Syrii jest znacznie cieplejszy niż u nas, takie choroby jak grypa mogą być dla nich poważnym zagrożeniem - pomyślałeś chociaż przez chwilę o dobru tych ludzi czy wyłącznie starasz się zaspokoić własne ego ?

Teraz rozumiesz, czy nadal będziesz starał się ubliżać tym którzy myślą inaczej niż Ty ?
tubak odpowiada po_co
Czym ci ubliżyłem? No i wściekasz się bo ktoś taki jak ja spróbował posumować twój wpis. Mówisz że nie jesteś nacjonalistą? Przeczytaj co co wypisujesz! Dobra nie jesteś katolikiem. Piszesz dużo ale jednak głupot. Dalej nie kapujesz że na Lesbos są sieroty? Nie mam zamiaru dalej dyskutować z człowiekiem pozbawionym Czym ci ubliżyłem? No i wściekasz się bo ktoś taki jak ja spróbował posumować twój wpis. Mówisz że nie jesteś nacjonalistą? Przeczytaj co co wypisujesz! Dobra nie jesteś katolikiem. Piszesz dużo ale jednak głupot. Dalej nie kapujesz że na Lesbos są sieroty? Nie mam zamiaru dalej dyskutować z człowiekiem pozbawionym jakiejkolwiek empatii. Masz dużo czasu jak widzę, ja nie dla takich jak ty.
po_co odpowiada tubak
Zadałem Ci konkretne pytania, zamiast udzielić jakiejkolwiek odpowiedzi wciąż czynisz sobie wycieczki osobiste, ja Ciebie nie oceniam i nie oceniam Twoich poglądów, Ty natomiast nie robisz nic innego. Zamiast wciąż nieudolnie udowodnić mi, że lepiej wiesz kim jestem postaraj się chociaż trochę udzielić w dyskusji.
Rozumiem,
Zadałem Ci konkretne pytania, zamiast udzielić jakiejkolwiek odpowiedzi wciąż czynisz sobie wycieczki osobiste, ja Ciebie nie oceniam i nie oceniam Twoich poglądów, Ty natomiast nie robisz nic innego. Zamiast wciąż nieudolnie udowodnić mi, że lepiej wiesz kim jestem postaraj się chociaż trochę udzielić w dyskusji.
Rozumiem, że rozmowa o społeczności to za dużo w takim razie skupmy się na przykładzie który przytaczasz.

W czym lepiej spisze się Polska lub Niemcy od Grecji w kontekście zapewnienia sierotom lepszego życia ? - To jest konkretne pytanie, ono pomoże Ci zrozumieć istotę problemu emigracji czy uchodźctwa.

Znowu będziesz raczył nas swoimi problemami czy w końcu odpowiesz ?

Powiązane: ASF

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki