REKLAMA

Niemcy obniżą stawkę VAT i wypłacą wszystkim bon rodzinny

2020-06-29 14:21
publikacja
2020-06-29 14:21
fot. Felix Mittermeier / Pexels

W ramach przyjętego przez rząd Niemiec programu wsparcia osłabionej kryzysem koronawirusowym koniunktury Bundestag uchwalił w poniedziałek obniżenie na czas do końca br. stawek podatku VAT oraz wypłacenie każdej rodzinie jednorazowych zasiłków 300 euro na każde dziecko.

Jeśli - jak się przewiduje - rozwiązania te zatwierdzi jeszcze w poniedziałek po południu Bundesrat, wejdą one w życie z dniem 1 lipca.

By zwiększyć siłę nabywczą społeczeństwa, podstawowa stawka podatku VAT zostanie obniżona z 19 do 16 proc., a stosowana wobec wielu artykułów żywnościowych i towarów codziennego użytku stawka specjalna z 7 do 5 proc. Jak pisze agencja dpa, wiele supermarketów oraz salonów samochodowych i meblowych zapowiedziało już, że pozwolą swym klientom w pełni skorzystać z tych ulg i od początku tygodnia podejmą akcję obniżania cen.

Dodatkowe jednorazowe świadczenie 300 euro obejmie wszystkie dzieci, na które przysługuje zasiłek na dziecko. 200 euro wypłacone zostanie wraz z zasiłkiem na wrzesień, a 100 euro w październiku.

Szacuje się, że spowodowana obniżką stawek VAT utrata wpływów podatkowych wyniesie 13 mld euro, a wydatki na jednorazowe bony na dzieci sięgną 5,4 mld euro. Koszty te poniesie w całości budżet federalny - podobnie jak w przypadku wszystkich pozostałych elementów pakietu wspierania koniunktury. Dlatego minister finansów Olaf Scholz zapowiedział już zaciągnięcie przez państwo dodatkowych kredytów, co zwiększy ich łączny tegoroczny wolumen do rekordowych 218,5 mld euro. Odpowiednią nowelizację budżetu Bundestag ma uchwalić jeszcze w tym tygodniu.

/ Bankier.pl

dmi/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (32)

dodaj komentarz
sztos1
Niemcy maja na podstawowe produkty Vat niższy niż w Polsce o 21% [ 19 i 23 ] a będą miały niższy o prawie 44% . Niewiarygodne a w Polsce dalej 23 % bo ktoś musi wyżywić miliony kastowiczów , urzędników i nierobów .
remo87
Zanim zaczniesz wypisywać mądrości na forach powtórz najpierw zakres matematyki ze szkoły podstawowej :-) W Niemczech VAT jest, czy będzie niższy od polskich stawek nie o 21 i 44% tylko o 17,4 i 30,4% .
Po drugie, tak Niemcy mają niższy VAT, ale za to mają wyższe inne podatki, niech sztandarowym przykładem będzie
Zanim zaczniesz wypisywać mądrości na forach powtórz najpierw zakres matematyki ze szkoły podstawowej :-) W Niemczech VAT jest, czy będzie niższy od polskich stawek nie o 21 i 44% tylko o 17,4 i 30,4% .
Po drugie, tak Niemcy mają niższy VAT, ale za to mają wyższe inne podatki, niech sztandarowym przykładem będzie tu kataster, gdzie w Niemczech opłata roczna wynosi prawie 2% wartości nieruchomości, a w Polsce tego podatku nie ma wcale.
sel odpowiada remo87
W Polsce jest podatek od nieruchomości i od gruntu tylko inaczej się nazywa..
remo87 odpowiada sel
To są zupełnie nieporównywalne podatki. Przy katastrze płacisz co roku podatek wyliczany na podstawie wartości nieruchomości, przy naszym podatku od nieruchomości płacisz za powierzchnię pomnożoną przez ustalaną przez każdą gminę stawkę. Dla porównania teraz za swoją nieruchomość płacę 360 zł rocznie, gdybym To są zupełnie nieporównywalne podatki. Przy katastrze płacisz co roku podatek wyliczany na podstawie wartości nieruchomości, przy naszym podatku od nieruchomości płacisz za powierzchnię pomnożoną przez ustalaną przez każdą gminę stawkę. Dla porównania teraz za swoją nieruchomość płacę 360 zł rocznie, gdybym musiał płacić niemiecki podatek byłoby to ok.8-9 tys. złotych, ot taka "nieistotna" różnica :-)
zeno5 odpowiada remo87
Weż sprawdz jaki jest podatek katastralny w Niemczech a nie wypisuj głupot.
remo87 odpowiada zeno5
No to podaj jakie tam są stawki, te niecałe 2% znalazłem w internecie, tyle, że przysługują niektórym także pewne ulgi, ale to chyba też jest ustalane przez poszczególne gminy, także trudno określić jedną stawkę, ale jedno jest pewne - nieruchomości w Polsce są obłożone kilkukrotnie niższym podatkiem.
qart
Od jutra MALEJE VAT na kilkadziesiąt produktów spożywczych i dla dzieci. Ciekawe ile z tych obniżek odczujemy a ile zarobią producenci i handel.
jes
A u nas po cichu zmiana stawek vatu. Sprawdźcie np rybki.
trybuch
Morawiecki znowu na wiecach będzie krzyczał ze Niemcy nam zazdroszczą. Podejrzewam ze zazdroszczą 23% VATu.
sel
Tylko za pisu kolejki w sklepach niemieckich przy polskiej granicy

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki