REKLAMA

Niemcy: eksplozje przed meczetem i centrum kongresowym w Dreźnie

2016-09-27 10:21
publikacja
2016-09-27 10:21
Niemcy: eksplozje przed meczetem i centrum kongresowym w Dreźnie
Niemcy: eksplozje przed meczetem i centrum kongresowym w Dreźnie
/ YAY Foto

[Aktualizacja - godz. 17:00] W Dreźnie przed meczetem i centrum kongresowym doszło w nocy z poniedziałku na wtorek do eksplozji ładunków wybuchowych - poinformowała policja w stolicy Saksonii. Nikt nie odniósł obrażeń. Policja zakłada, że motywem ataku mogła być nienawiść do obcych.

Śledztwem kieruje operacyjne centrum do walki z ekstremizmem (OAZ) - poinformował minister spraw wewnętrznych Saksonii Markus Ulbig. Polityk CDU określił zamach mianem czynu "tchórzliwego" i zapewnił, że sprawcy zostaną zatrzymani i ukarani. Jak zaznaczył, śledztwo prowadzone jest "we wszystkich kierunkach".

Szef policji w Dreźnie Horst Kretzschmar mówił wcześniej, że policja zakłada, iż motywem sprawców była nienawiść do cudzoziemców. Dotyczy to szczególnie ataku na meczet. Jak dotąd nikt nie przyznał się do zamachów.

Zdaniem Kretzschmara nie można też wykluczyć związku z obchodami Dnia Jedności Niemiec w najbliższy weekend.

Zamachy potępił szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere. Jak podkreślił, atak na meczet jest tym bardziej oburzający, że dokonano go w dniu, gdy obchodzona jest 10. rocznica powstania Niemieckiej Konferencji Islamu - płaszczyzny dialogu między władzami Niemiec a stowarzyszeniami reprezentującymi społeczność muzułmańską w RFN.

Policja objęła ochroną obiekty w stolicy Saksonii należące do muzułmanów - drugi meczet oraz Centrum Islamskie.

Informacja o wybuchach wpłynęła do centrum ratunkowego policji o godz. 21.53 i 22.19. Policjanci znaleźli na miejscu ładunki skonstruowane metodą chałupniczą.

W meczecie w chwili wybuchu przebywał imam z żoną i dwójką dzieci. W centrum kongresowym ewakuowano osoby przebywające w barze. Oba budynki zostały uszkodzone - podała agencka dpa. W wyniku eksplozji drzwi wejściowe do meczetu zostały wtłoczone do środka. W centrum kongresowym stopiły się szklane elementy fasady.

Drezdeńska policja uznała za niesłuszne zarzuty o to, że zbyt późno poinformowała o incydentach. Informacja prasowa ukazała się o godz. 8.13 - około 10 godzin po wydarzeniu. "Najpierw musimy pieczołowicie wyjaśnić fakty i dopiero potem informujemy opinię publiczną" - powiedział rzecznik miejscowej policji.

Saksonia jest krajem związkowym, w którym w minionym roku dochodziło szczególnie często do antyimigranckich ekscesów i podpaleń ośrodków dla uchodźców. W Heidenau na południe od Drezna doszło rok temu do zamieszek, gdy część mieszkańców usiłowała nie dopuścić do zakwaterowania uchodźców w byłym supermarkecie. Podczas późniejszej wizyty kanclerz Niemiec Angeli Merkel przeciwnicy jej polityki wyzywali szefową rządu od "zdrajców narodu".

Agencja dpa przypomina, że w 2013 roku w Lipsku nieznani sprawcy podrzucili na teren znajdującego się w budowie meczetu pięć świńskich łbów.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~Robieni_w_Bambuko
Tak powstaje terroryzm. Zawęża się prawa i wolność rdzennym obywatelom i zmusza by przejmowali w ciemno innokulturowość (obcą kulture i obyczaje) , ktore są wygodne dla celów NWO wszelkiego lewactwa i elit je (Soros itp) je wspierających. Następuje więc reakcja odwrotna do zamierzonej. Ludzie zaczynają się bronić przed lewacką agresją Tak powstaje terroryzm. Zawęża się prawa i wolność rdzennym obywatelom i zmusza by przejmowali w ciemno innokulturowość (obcą kulture i obyczaje) , ktore są wygodne dla celów NWO wszelkiego lewactwa i elit je (Soros itp) je wspierających. Następuje więc reakcja odwrotna do zamierzonej. Ludzie zaczynają się bronić przed lewacką agresją irracjonalnie. Tak powstaje terroryzm rodzimy.
~światsieśmieje
To nie jest terroryzm to "Samoobrona".
~CC
Nienawiść do cudzoziemców????
To był meczet, a nie świątynia Buddy.

Powiązane: Terroryzm

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki