REKLAMA

Niemcy podjęły decyzję. Przekażą Ukrainie czołgi Leopard 2

2023-01-25 12:01, akt.2023-01-25 15:09
publikacja
2023-01-25 12:01
aktualizacja
2023-01-25 15:09

Niemiecki rząd zapowiedział dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2. W pierwszym etapie Niemcy chcą dostarczyć Ukrainie 14 czołgów Leopard typu 2A6 z zapasów Bundeswehry. Niemcy udzielą też zezwolenia krajom partnerskim, które chcą szybko dostarczyć czołgi Leopard 2 ze swoich zapasów na Ukrainę. Jednocześnie Olaf Scholz przekazał dziś, że czołgi Leopard to czerwona linia, Niemcy nie wyślą myśliwców ani wojsk lądowych.

Niemcy podjęły decyzję. Przekażą Ukrainie czołgi Leopard 2
Niemcy podjęły decyzję. Przekażą Ukrainie czołgi Leopard 2
fot. Andreas Wolochow / / Shutterstock

Kanclerz Olaf Scholz "zapowiedział w środę, że Niemcy będą nadal zwiększać wsparcie militarne dla Ukrainy. Powiedział, że rząd federalny podjął decyzję o dostarczeniu siłom zbrojnym Ukrainy czołgów podstawowych Leopard 2. Jest to wynik intensywnych konsultacji, które odbyły się z najbliższymi europejskimi i międzynarodowymi partnerami Niemiec" - czytamy w opublikowanym w środę oświadczeniu rzecznika rządu Steffena Hebestreita.

Celem jest szybkie skompletowanie dwóch batalionów czołgów Leopard 2 dla Ukrainy. W pierwszym etapie Niemcy dostarczą kompanię 14 czołgów Leopard 2 A6 z zapasów Bundeswehry. Inni europejscy partnerzy przekażą czołgi ze swej strony - poinformował Hebestreit.

Szkolenie ukraińskich załóg w Niemczech ma się rozpocząć szybko. Oprócz szkolenia pakiet pomocowy obejmie również logistykę, amunicję i konserwację sprzętu.

Niemcy wydadzą krajom partnerskim, które chcą szybko dostarczyć na Ukrainę czołgi Leopard-2 ze swoich zapasów, odpowiednie zezwolenia na ich przekazanie - poinformowano w rządowym oświadczeniu.

Decyzję niemieckiego rządu poprzedziły długie dyskusje w Niemczech i naciski na RFN ze strony wielu państw. Polska od dłuższego czasu nalegała na dostawę Leopardów na Ukrainę. We wtorek Polska złożyła wniosek o niemiecką zgodę na wysłanie czołgów na Ukrainę.

Według ministra obrony RFN Borisa Pistoriusa Niemcy będą mogły dostarczyć Ukrainie pierwsze czołgi Leopard za około trzy miesiące. Niemieckie siły zbrojne "bardzo szybko" rozpoczną teraz szkolenie ukraińskich żołnierzy - powiedział polityk po posiedzeniu komisji obrony Bundestagu w środę w Berlinie.

Pistorius określił decyzję o dostarczeniu czołgów jako "historyczną, ponieważ (proces decyzyjny) odbywa się w sposób skoordynowany na szczeblu międzynarodowym i ponieważ odbywa się (w czasie) wysoce wybuchowej sytuacji na Ukrainie".

"Celem jest możliwość jak najszybszych dostaw" - podkreślił minister, cytowany przez portal telewizji ARD. Pistorius zapowiedział dalsze rozmowy z partnerami na temat planowanych dostaw. Wymienił Polskę, Kanadę, Hiszpanię i Portugalię.

Scholz: czołgi Leopard to czerwona linia, Niemcy nie wyślą myśliwców ani wojsk lądowych

Po tym, jak w środę w Berlinie niemiecki rząd potwierdził dostawę czołgów Leopard na Ukrainę, kanclerz Olaf Scholz zapowiedział, że będzie to czerwoną linią dla dalszego wsparcia militarnego kraju, zaatakowanego przez Rosję. Scholz w trakcie debaty w Bundestagu wykluczył dostawy myśliwców oraz rozmieszczenie wojsk lądowych – informuje w środę dpa.

Jak podkreślił Scholz, już wcześniej „dawał do zrozumienia”, że samoloty bojowe nie wchodzą w grę, i w środę może tylko to powtórzyć.

Przypomniał, że kiedy wkrótce po rozpoczęciu wojny w Ukrainie dyskutowano o wprowadzeniu stref zakazu lotów, on i prezydent USA Joe Biden stwierdzili, że nie zrobią tego. „To stanowisko nie uległo zmianie, i nic się w nim nie zmieni w przyszłości” – podkreślił kanclerz.

„W żadnym wypadku nie wyślemy wojsk lądowych. Mówiłem, że nie będzie żadnego bezpośredniego zaangażowania żołnierzy NATO w wojnę na Ukrainie. Nie było go do tej pory, i nie będzie też w przyszłości” – zapewnił Scholz. „To zostało powiedziane od samego początku, nie tylko przeze mnie, ale także przez amerykańskiego prezydenta”.

Stoltenberg: W krytycznym momencie wojny Leopardy mogą pomóc Ukrainie wygrać

W krytycznym momencie rosyjskiej wojny czołgi Leopard 2 mogą pomóc Ukrainie obronić się i wygrać - oznajmił w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Zareagował w ten sposób na decyzję niemieckiego rządu, by wesprzeć Ukrainę czołgami.

"Z zadowoleniem przyjmuję przywództwo kanclerza Olafa Scholza i Niemiec w dostarczaniu czołgów Leopard 2 na Ukrainę w porozumieniu z innymi sojusznikami NATO i partnerami" - napisał Stoltenberg na Twitterze, dodając, że "w krytycznym momencie rosyjskiej wojny mogą one pomóc Ukrainie" obronić się, zwyciężyć i zachować niezależność.

Prezydent Zełenski: Decyzja o leopardach to ważny krok, jestem wdzięczny

Przekazanie Ukrainie czołgów Leopard jest "ważną i aktualną decyzją" rządu Niemiec - oświadczył w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowie telefonicznej z niemieckim kanclerzem Olafem Scholzem.

"Główne niemieckie czołgi bojowe, dalsze rozszerzenie wsparcia obronnego i misji szkoleniowych, zielone światło dla partnerów na dostawy analogicznej broni - o tych ważnych i aktualnych decyzjach właśnie usłyszałem w rozmowie z Olafem Scholzem. Jestem szczerze wdzięczny kanclerzowi i wszystkim naszym przyjaciołom w Niemczech" - napisał Zełenski na Twitterze.

Ukraina może liczyć na co najmniej 80-100 czołgów od państw zachodnich - wynika z wyliczeń dziennika „FAZ”

Niemcy nie są jedynym krajem, który zapowiedział wysłanie Ukrainie czołgów do obrony przed rosyjską agresją. Ukraina domaga się ich od dawna – komentuje w środę portal dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ), próbując oszacować, ile czołgów mogą dostarczyć obecnie kraje europejskie oraz USA.

Po wielu wahaniach rząd koalicyjny w Berlinie zgodził się na dostawę czołgów Leopard 2. W pierwszym etapie Niemcy mają dostarczyć Ukrainie 14 czołgów Leopard 2 A6, co potwierdził w środę w południe rzecznik rządu Steffen Hebestreit. Ponadto niemiecki rząd wydał zgodę innym krajom NATO, w tym Polsce, na eksport niemieckich czołgów na Ukrainę.

Leopard 2 jest produkowany w Niemczech od końca lat 70. Z danych producenta wynika, że do tej pory z linii montażowej zjechało ponad 3,5 tys. egzemplarzy, licząc wszystkie warianty tego czołgu. Polski rząd oficjalnie złożył we wtorek w Berlinie wniosek o zezwolenie na eksport 14 czołgów Leopard na Ukrainę. Także Finlandia zamierza wysłać Ukrainie własne Leopardy – ich liczba jeszcze nie została potwierdzona – podkreśla „FAZ”.

Premier Holandii Mark Rutte we wtorek wyraził chęć wysłania na Ukrainę 18 czołgów Leopard 2 dzierżawionych z Niemiec. „Wydzierżawiliśmy je, co oznacza, że możemy je kupić, a to oznacza, że możemy je przekazać” – wyjaśnił.

USA także „po długim wahaniu chcą teraz wysłać czołgi M1 Abrams na Ukrainę – to zaangażowanie było ważne dla Berlina, który nie chciał działać w izolacji międzynarodowej” – przypomina „FAZ”. Z informacji dziennika „New York Times" wynika, że rozważana jest wysyłka 30-50 egzemplarzy.

Najnowsza wersja Abramsa uznawana jest za jeden z najnowocześniejszych czołgów na świecie. Silnik o mocy 1500 koni mechanicznych może rozpędzić czołg nawet do 68 kilometrów na godzinę, a jego główną bronią jest 120-milimetrowe działo. Jednak czołg jest bardzo ciężki - waży prawie 67 ton, zużywa też duże ilości paliwa.

Jak przypomina „FAZ”, przez dziesięciolecia USA wysyłały Abramsy do Australii, Egiptu, Iraku, Maroka, Kuwejtu i Arabii Saudyjskiej. W zeszłym roku Polska zamówiła 250 czołgów Abrams, a zaledwie kilka tygodni temu rząd w Warszawie przypieczętował kolejne zamówienie na 116 czołgów starszego typu, które mogą być dostarczone szybciej.

Wielka Brytania zobowiązała się do dostarczenia Ukrainie czterech czołgów Challenger. Prezydent Francji Emmanuel Macron, jak sam mówi, „nie wyklucza” dostawy francuskich czołgów podstawowych Leclerc. Jednak żadna decyzja nie została jeszcze podjęta.

Natomiast Czechy ogłosiły we wtorek, że nie zrezygnują z czołgów Leopard 2 na rzecz Ukrainy, co Niemcy obiecały w ramach tzw. wymiany pierścieniowej. „Obecnie nie jest możliwe wysłanie Leopardów, ponieważ potrzebujemy tych czołgów dla własnego bezpieczeństwa” – powiedział czeski premier Petr Fiala po spotkaniu z Scholzem w Berlinie.

W ubiegłym roku Czechy udostępniły Ukrainie dziesiątki radzieckich czołgów podstawowych T-72, w zamian za co rząd federalny obiecał rządowi w Pradze 14 czołgów Leopard 2 i jeden opancerzony pojazd ratowniczy. Pierwszy Leopard w ramach tej wymiany trafił do Czech w grudniu ubiegłego roku. (PAP)

mszu/ mms/

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ mms/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (38)

dodaj komentarz
zene
""chcą dostarczyć Ukrainie 14 czołgów Leopard"" :)

To te Turków co im Kurdowie masakruja Leoparrdy ?
Bez wartosci i malo
jaszczura
Obawiam się, że Bankier.pl do końca tej wojny nie posprząta forów z ruskich komentatorów.
faramir_z_gondoru
Obawiam się, że Bankier.pl do końca tej wojny nie posprząta forów z ukraińskich dezerterów, którzy zamiast bronić swojego kraju, dali nogę do Polski i zalewają to forum swoimi kiczowatymi gniotami.
jaszczura odpowiada faramir_z_gondoru
Niepotrzebnie się przelogowujesz z "od_redakcji" - i tak wiadomo.
faramir_z_gondoru odpowiada jaszczura
Nie stosuję twoich metod, jeden nick mi wystarcza.
karbinadel
TVP twierdzi, że to wielki sukces dyplomacji PiS. Niezły ubaw :)
mistrz_erudycji
Pewnie dadzą im z krzywymi lufami.
jaszczura
oj jaki cieńki kwik Saszka
drabio
Uważam to co się dzieje największym marnotrawstwem życia, ludzkich życiorysów, oraz zasobów materialnych w Europie w xxi wieku. Myślę że obie strony konfliktu ponoszą odpowiedzialność za to co się dzieje że wskazaniem na większą nierozwagę Ukraińców w budowaniu relacji z Rosją po obaleniu Janukowycza.

Biorąc pod uwagę decyzję
Uważam to co się dzieje największym marnotrawstwem życia, ludzkich życiorysów, oraz zasobów materialnych w Europie w xxi wieku. Myślę że obie strony konfliktu ponoszą odpowiedzialność za to co się dzieje że wskazaniem na większą nierozwagę Ukraińców w budowaniu relacji z Rosją po obaleniu Janukowycza.

Biorąc pod uwagę decyzję o przekazaniu leopardów oraz sposób w jaki została podjęta oraz nagłośniona to ma ona na celu wręcz prowokacje Rosjan do zwiększenia wysiłku wojennego czy wręcz furiackiego ataku.
Brak błyskawicznej reakcji militarnej typu zmasowany atak rakietowy ze strony Rosji paradoksalnie nie wróży nic dobrego bo oznacza że nikt na Kremlu nie dał się ponieść emocjom. Zakładam że Putin wykorzysta obecność niemieckich czołgów w celach propagandowych umacniając swoją narrację nawiązująca do wojny ojczyźnianej.

Co się może szykować teraz to albo szybka ofensywa mająca "zabezpieczyć zdobyte terytoria" na linii Dniepru albo militaryzacja całkowita w Rosji co wg mnie etapami następuje już teraz i czekanie na ruch Ukraińców który w wypadku powodzenia ich akcji pociągnie za sobą użycie broni jądrowej na linii frontu ilekroć sytuacja wymknie się spod kontroli Kremla.

Zakładam też, że konstrukcja Leoparda jest w Rosji dobrze znana wszak Rosja ma przyjaciół w Niemczech i znają słabe punkty tej konstrukcji więc nie obawiają się aż tak tej broni.

Bardziej drażni ich fakt że nie udało się podzielić zachodu oraz że stosując taktykę powyżej podejmują wyższe ryzyko.

Można tutaj jeszcze dużo napisać ale podsumowanie nasuwa się jedno ze oddała się coraz bardziej możliwość konstruktywnego rozwiązania dla wszystkich stron tego konfliktu...
jaszczura
Zabierzcie onuce swego soldata z ukraińskiej ziemi i po sprawie.

Powiązane: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki