REKLAMA

Czterodniowy tydzień pracy ratunkiem dla Niemiec w czasie pandemii?

2020-08-17 14:00
publikacja
2020-08-17 14:00
fot. josefkubes / Shutterstock

Czterodniowy tydzień pracy może przyczynić się do ochrony etatów w Niemczech - twierdzi szef związku zawodowego IG Metall Jerg Hofmann.

Jak donosi "Süddeutsche Zeitung", czterodniowy tydzień pracy może uratować stanowiska w przemyśle metalowym i elektrycznym. Hofmann widzi zainteresowanie firm, które wolą ograniczyć wymiar zatrudnienia niż przeprowadzić redukcje etatów. 

Niemiecka prasa odniosła się sceptycznie do propozycji związku zawodowego. "Czterodniowy tydzień (pracy) ma sens tylko wtedy, gdy pomaga przezwyciężyć krótkoterminowy kryzys. Nie jest to jednak odpowiedni instrument dla zmian strukturalnych, którym poddawany jest w szczególności przemysł motoryzacyjny" - napisał w poniedziałek "Handelsblatt", jeden z najważniejszych niemieckich dzienników gospodarczych.

"Zatrudnienia nie da się przez lata sztucznie utrzymać na wysokim poziomie. To w końcu nadmiernie obciąża każde państwo opiekuńcze" - pisze komentator "Neue Osnabruecker Zeitung" cytowany przez Deutsche Welle.

PAP/WS

Źródło:Bankier24
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (17)

dodaj komentarz
jas2
Najlepiej niech w ogóle nie pracują. Wreszcie Polska stanie na nogi.
antek10
Jak sie robi na etacie to mozna pofantazjować o 4 lub 3 dniach pracy w tygodniu. Jak sie ma firmę to juz trudniej.
bha
Jeśli ludzie będą w związku z tym mniej zarabiali ,mniejsze mieli ogólne dochody ,mniej będą wydawali,konsumowali to co to da całej gospodarce w dłuższej perspektywie trwania Pandemii dalszy spadek sprzedaży,konsumpcji,obrotów,zatory płatnicze,braki płynności finansowej, upadki firm , bankructwa i mniejszy ogólny Jeśli ludzie będą w związku z tym mniej zarabiali ,mniejsze mieli ogólne dochody ,mniej będą wydawali,konsumowali to co to da całej gospodarce w dłuższej perspektywie trwania Pandemii dalszy spadek sprzedaży,konsumpcji,obrotów,zatory płatnicze,braki płynności finansowej, upadki firm , bankructwa i mniejszy ogólny dopływ kasy do wszelakich budżetów ,a na końcu i tak dalszy wzrost bezrobocia.... .koło zamknięte nie tędy droga.
sammler
Słusznie prawisz. To akurat droga donikąd. Przynajmniej na razie.
itso_who_has_time
Coś czego brakuje w polsce 3
prs
Z tym 4-ro dniowym tygodniem pracy, czyz nie tak powinno byc przyjete za norme?..

Po co te kompy, systemy, unowoczesnienia, polepszacze, przyspieszacze?..

Czyz nie powinnismy wlasnie dlatego - za te samo wynagrodzenie - spedzac mniej czasu w pracy, od czego sa te innowacje, by nam bylo lzej przeciez..

Poswiecac
Z tym 4-ro dniowym tygodniem pracy, czyz nie tak powinno byc przyjete za norme?..

Po co te kompy, systemy, unowoczesnienia, polepszacze, przyspieszacze?..

Czyz nie powinnismy wlasnie dlatego - za te samo wynagrodzenie - spedzac mniej czasu w pracy, od czego sa te innowacje, by nam bylo lzej przeciez..

Poswiecac wiecej czasu, sobie, rodzinie, wlasnym zainteresowaniom..
onlyv8engine
nie, ponieważ płaca jest za pracę.
wizytator odpowiada onlyv8engine
Tak jest.
Za efektywne 4 dni w tygodniu dlaczego nie zapłacić tyle co za 5 dni bez organizacji pracy?
onlyv8engine odpowiada wizytator
ponieważ to o czym piszesz dotyczy może 20% pracowników/ może kurierzy będą jeździć 4 dni nie 5, sklepy czynne 4 nie 5 ,urzedy będą czynne 4 nie 5, restauracje, hotele, bazary, firm w ogóle itd itd. wprowadzenie tego to prosta droga do wzrostu cen.
r4k odpowiada onlyv8engine
Nie zupełnie, a 500+? To nie jest za pracę.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki