Niemcy chcą znieść sankcje wymierzone w Rosję

2016-03-17 21:37
publikacja
2016-03-17 21:37

Minister gospodarki Niemiec Sigmar Gabriel powiedział w czwartek, że jego celem jest zniesienie w lecie sankcji przeciwko Rosji. Zanim to nastąpi, oba kraje chcą ożywić współpracę w dziedzinach nie objętych restrykcjami. Obawy przed Rosją nazwał niedorzecznością.

Niemcy chcą znieść sankcje wymierzone w Rosję / YAY Foto

"W relacjach niemiecko-rosyjskich potrzebny jest nowy początek" - powiedział Gabriel podczas obrad Forum Niemiecko-Rosyjskiego w Berlinie.

Szef resortu gospodarki przytoczył opinię ministra gospodarki Francji Emmanuela Macrona, według którego "celem podzielanym przez wszystkich jest zniesienie w lecie sankcji, jeżeli proces miński (uzgodnienia dotyczące procesu pokojowego na Ukrainie) będzie przestrzegany". "Rzeczywiście, to musi być naszym wspólnym celem" - dodał Gabriel. Polityk SPD sprawuje funkcję wicekanclerza w rządzie Angeli Merkel.

Gabriel powiedział, że w lutym w Berlinie uzgodnił z rosyjskim ministrem rozwoju gospodarczego Aleksiejem Ulukajewem, iż Niemcy i Rosja ożywią współpracę w tych dziedzinach, które nie są objęte unijnymi sankcjami. "Chcemy być w tej dziedzinie prekursorami" - podkreślił.

Zdaniem wicekanclerza relacje z Rosją mają dla Niemiec "szczególne znaczenie". "Rosja jest i pozostanie jednym z najważniejszych dostarczycieli energii. Rosja była zawsze, nawet jako ZSRR w najgorszych czasach zimnej wojny, solidnym partnerem" - dodał.

"Prowadzenie codziennie w Europie dyskusji, w której współpraca (z Rosją) w dziedzinie energetycznej przedstawiana jest jako permanentne zagrożenie atakiem dawnego ZSRR na Europę, jest pozbawione sensu. Nie doszło do tego wtedy i dzisiaj też jest to całkowicie niedorzeczna dyskusja" - oświadczył niemiecki polityk.

Gabriel opowiedział się za realizacją propozycji prezydenta Władimira Putina w sprawie stworzenia jednolitego obszaru gospodarczego od Lizbony do Władywostoku, choć - jak zastrzegł - jest to dziś "bardziej wizja niż plan, który można zrealizować w najbliższej przyszłości".

Zdaniem Gabriela unijne plany zawarcia umowy o wolnym handlu z USA powinny być uzupełnione o taką samą umowę z Rosją.

Niemiecki biznes od dawna domaga się zniesienia sankcji. Obroty handlowe między Niemcami a Rosją spadły w zeszłym roku o jedną czwartą. Straty niemieckich eksporterów szacuje się na 7,5 mld euro. W porównaniu z rekordowym rokiem 2012 niemiecki eksport zmniejszył się o połowę.

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych projektów, w których uczestniczą Niemcy i Rosja, jest Nord Stream 2 - projekt nowej dwunitkowej magistrali gazowej o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Na początku września 2015 roku przedstawiciele rosyjskiego Gazpromu, niemieckich E.On i BASF-Wintershall, brytyjsko-holenderskiego Royal Dutch Shell, francuskiego Engie (dawniej GdF Suez) i austriackiego OMV podpisali prawnie obowiązujące porozumienie akcjonariuszy w sprawie budowy gazociągu.

Przeciwnicy tego projektu wskazują, że może on zwiększyć zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz sprawić, że Ukraina straci znaczenie jako kraj tranzytowy. Natomiast zwolennicy Nord Stream 2 argumentują, że nowy rurociąg zwiększy bezpieczeństwo dostaw surowca, a ewentualne zakazanie przez Komisję Europejską jego układania - czego domagają się niektóre kraje UE, w tym Polska - określają jako ingerencję w gospodarkę wolnorynkową.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (77)

dodaj komentarz
~morski_WILK
LODA NIECH ZROBIA ROSJI - a za kilka lat rosja ich jak szmate wykreci , trzeba znac historie bo sie co pewien okres powtarza i nic innego nie bedzie , nie ma madrosci w gatunku ludzkim
~Durneprusaki
Nowy Pakt Merkel-Putin.... Wystarczy trochę czasu i wszystko da się usprawiedliwić w imię dobrosąsiedzkich stosunków. Jak putin zrobi aneksje Bawarii to za 2-3 lata też mu odpuścimy bo to taki "fajny" chłop i trzeba patrzyć w przyszłość...
~Zofia
Aneksję to zrobi ale nie Bawarii tylko Polski Wschodniej. Antoni Maciora już mu pomaga.
~jurek
A PiS pluje na Niemcy i chce jedynie rozmawiać z GB. To nie ma się co dziwic, ze Niemcy nas też oleją. Stworzymy wtedy bardzo silny sojusz z Wegrami (choć Orban też nas szybko oleje jak będzie miał kasę).
~ed
Chyba już wszyscy poza Polską, Rumunią i Ukrainą chcą zniesienia tych sankcji, nawet USA po wygranej Trumpa zrobią to samo.
~CZŁOWIEK
NO I BARDZO DOBRZE! BUDOWAĆ LEPSZY ŚWIAT DLAOBYWATELI, A NIE CIĄGŁE WASNIE! KIEDY I JAKIE SANKCJE NA STANY ZA NAPAŚĆ NA IRAK? POLSKA TEŻ TAM SIĘ PRZYŁOZYŁA! A ZA KLEWKI??? ILE DECYDENCI WZIĘLI? NIC??? A ZNISZCZENIE LIBI I PRZEJĘCIE FINANSÓW KADAFIEGO??? A PACYFIKACJA PALESTYNY? LIBAN? SYRIA? KTO ZAŻEWIE ROZNOSI?NO I BARDZO DOBRZE! BUDOWAĆ LEPSZY ŚWIAT DLAOBYWATELI, A NIE CIĄGŁE WASNIE! KIEDY I JAKIE SANKCJE NA STANY ZA NAPAŚĆ NA IRAK? POLSKA TEŻ TAM SIĘ PRZYŁOZYŁA! A ZA KLEWKI??? ILE DECYDENCI WZIĘLI? NIC??? A ZNISZCZENIE LIBI I PRZEJĘCIE FINANSÓW KADAFIEGO??? A PACYFIKACJA PALESTYNY? LIBAN? SYRIA? KTO ZAŻEWIE ROZNOSI? WIADOMI GÓRALE???
~mm
Jak to jest, że w Polsce demokracja jest zagrożona według Niemców a w Rosji chcą znieść sankcje? Jeśli prezes Kaczyński jest dyktatorem to kim jest Putin? Niemiecka pogarda i hipokryzja sięga dna. Najgorsze jest to, ze tam PO szuka wsparcia - u swoich sponsorów.
~Term
Obawy przed Rosją są niedorzeczne? To może przypomnę: Kursk, Dubrovka, Biesłan, Bomby w Moskwie, Czeczenia, Gruzja, Ukraina, Niemcow, Litwinienko ........

Powiązane: Konflikt na linii Ukraina-Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki