Niemcy: budżet na 2017 r. - 55 proc. na politykę socjalną

Niemiecki parlament uchwalił w piątek budżet na rok 2017. Pomimo zwiększenia wydatków na integrację imigrantów i bezpieczeństwo budżet pozostał, tak jak w poprzednich 3 latach, zrównoważony. Ponad połowa wszystkich środków jest przeznaczona na cele socjalne.

Niemcy: budżet na 2017 r. - 55 proc. na politykę socjalną
Niemcy: budżet na 2017 r. - 55 proc. na politykę socjalną (fot. Fabrizio Bensch / Reuters)

Bundestag zaplanował na przyszły rok wydatki w wysokości 329,1 mld euro. Wpływy z podatków szacowane są na 301,03 mld euro, a wpływy z innych źródeł na 28,07 mld euro - podało biuro prasowe parlamentu.

Za ustawą budżetową głosowało 458 posłów, przeciwko padło 115 głosów.

Minister finansów Wolfgang Schaeuble poinformował podczas czterodniowej debaty, że na szeroko rozumianą politykę socjalną przeznaczono około 55 proc. wszystkich środków.

Koalicja rządowa CDU, CSU i SPD zdecydowała się na zwiększenie środków na bezpieczeństwo wewnętrzne o 640 mln euro w porównaniu z uzgodnionym w lecie projektem.

Parlament postanowił zwiększyć o 4,3 tys. liczbę etatów w policji i służbach odpowiadających z walkę z terroryzmem. Więcej pieniędzy dostanie zarówno wywiad zagraniczny BND, jak i Urząd Ochrony Konstytucji.

Posłowie przeznaczyli dodatkowo 1,1 mld euro na walkę z przyczynami migracji w krajach, z których pochodzą uchodźcy. Na obronność parlament wyasygnował dodatkowo 393 mln euro. Za dodatkowe środki resort chce kupić między innymi małe okręty patrolowe.

Minister obrony Ursula von der Leyen poinformowała podczas debaty, że wydatki na obronność wzrosną z 1,18 do 1,22 proc. PKB. Budżet na wojsko wzrośnie o 2,7 mld euro, do 37,4 mld euro.

Na inwestycje zarezerwowano 36 mld euro.

Parlamentarzyści dorzucili dodatkowe 5 mld euro na integrację uchodźców, budownictwo mieszkaniowe i pomoc dla bezrobotnych pozostających od dłuższego czasu bez pracy.

W porównaniu z rokiem 2016 przyszłoroczny budżet jest większy o 12,2 mld euro, czyli o 3,7 proc.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ az/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~SebastianH

Co ciekawe, niemiecka stacja podaje że socjal wyniesie 42,2% budżetu. Ze światowych mediów tylko polska agencja prasowa podaje że socjal wyniesie Niemcy więcej niż 50%

! Odpowiedz
2 9 ~zaq

szkoda, że nie 550%.
biali niewolnicy w niemczech i sąsiednich koloniach będą pracować na zdobycze socjalne śniadych imigrantów.

! Odpowiedz
5 16 ~Pytanie

Ciekawe co na to niejaki Balcerowicz.Pewno to putinizacja,rozdawnictwo,socjalizm,ale to tchórz,zeby skrytykować swoich panów z Niemiec

! Odpowiedz
0 1 ~sw

czy na pewno z niemiec wydają mu rozkazy?

! Odpowiedz
9 9 ~Eskimos

Przedstawiciele narodu mówiącego nieludzkim językiem ,,ja tylko wykonywałem rozkazy" zabiegają o rzesze ( dobry kontekst) wyborców w przerwie między
konsumpcją bratwurstow z sauerkrautem z innymi smierdzacymi dodatkami w porcjach, które normalnego człowieka by zabiły, z wyjątkiem Rosjan- ci zjedzą wszystko, nawet tynk z muru berlińskiego
i wizytą w klopie z papierosem w dłoni ( czemu oni uwielbiają łączyć te dwie czynności jest dla mnie zagadką, może chodzi o wytworzenie ciśnienia w brzuchu).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 18 ~STOP-VW

Wyznanie małego Fritza: Mój dziadek zginął w Auschwitz... Spadł z wieżyczki..

Niemcy wymyślili nowa mikrofalówkę - ma 10 miejsc siedzących.

Jedźcie do Niemiec! Majątek waszych dziadków już tam jest.

! Odpowiedz
5 18 ~Swetru

Gdzie leżą Niemcy?
- Pod Stalingradem.

! Odpowiedz
5 15 ~Suweren

niemiecki konsument to dusigrosz, Polski suweren to PANISKO. Gdyby nie niemiecki eksport trujących samochodów i tani import gazu z Rosji to Niemcy znowu by musiały napaść na Polskę. Trzeba wzmacniać obronę naszego kraju bo jak pokazuje historia wolność nie jest dana raz na zawsze.

! Odpowiedz
1 13 ~as

Niemcy to panstwo socjalne skoro zabieraja ludziom gigantyczne pieniadze a pozniej im oddaja w postaci zapomogi.

! Odpowiedz
7 20 ~PATRYJOTA

Niemcy to jest kraj w fazie rozkladu pod kazdym wzgledem..tu nie funkcjonuje powoli NIC!!
kraj jest zadluzony oficjalnie na ponad 80% PKB a nie oficjalnie ponad 250% ..ludnosc niemiecka zanika a to co ja zastepuje to ostatnie co moze byc ...za jakies 20-30 lat Niemiec bedzie juz chyba mozliwy tylko w skansenie albo na starej fotografi do ogladania.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil